Impregnat do drewna. Czym zabezpieczyć drewno we wnętrzach i na zewnątrz?

2019-08-21 14:54
Impregnat do drewna
Autor: mat. pras. V33 Blat pokryty olejem ochronnym - jedno z kilku polecanych rozwiązań do wnętrz, jeśli chodzi o impregnaty do drewna

Wygląd i trwałość drewna doceniają zarówno architekci i rzemieślnicy, jak i domowi majsterkowicze. Długowieczność tego materiału zależy jednak od prawidłowego zabezpieczenia go przed wilgocią, promieniowaniem UV, grzybami czy szkodnikami. Jakie impregnaty do drewna stosować w domu i poza nim?

Impregnowanie drewna – czy jest niezbędne?

Nie bez powodu podłogi, drzwi czy meble z litego drewna są marzeniem osób urządzających mieszkanie, dom bądź ogród. Drewniane konstrukcje zachowują trwałość i piękny, szlachetny wygląd przez wiele lat, jednak niezwykle ważne pozostaje odpowiednie zabezpieczenie ich przed przedwczesnym zużyciem.

Niebezpieczne dla drewna są zwłaszcza czynniki atmosferyczne, takie jak:

  • deszcz, śnieg, wilgoć, zmiany temperatury i promieniowanie UV, które prowadzą do szarzenia i osłabienia struktury desek czy krokwi;
  • czynniki biologiczne związane z degradowaniem drewna przez grzyby, pleśń czy owady;
  • ścieranie mające związek z codzienną eksploatacją elementów.

Zagrożenia te w łatwy sposób wyeliminujemy, stosując odpowiednie impregnaty do drewna. Różnorodne oleje, lakiery i bejce impregnujące poza tworzeniem dodatkowej warstwy ochronnej mogą służyć również jako powłoka malarska, nadająca połysk i podkreślająca niepowtarzalny przekrój drewna.

..  Poznaj różne kolory drewna >>>

Dobre impregnaty do drewna – czym się charakteryzują?

Każdy środek impregnujący oferuje nieco inny stopień ochrony, który powinien zostać dopasowany zarówno do gatunku drewna, jak i jego przeznaczenia. Istotny jest również skład preparatu – impregnaty rozpuszczalnikowe często są przeznaczone do stosowania wyłącznie na zewnątrz, gdyż ich użycie bez odpowiedniej wentylacji może być niebezpieczne dla zdrowia. Impregnaty solne z kolei, znakomicie sprawdzające się jako ochrona więźby dachowej lub drewnianych elementów nośnych przed szkodnikami, pleśnią i ogniem, nie powinny mieć styczności z metalem. Dużą wszechstronność oferują impregnaty wodorozcieńczalne. Są bezwonne i łatwe do nałożenia za pomocą pędzla, a co za tym idzie – idealnie się sprawdzają podczas domowych prac wykończeniowych.

Dobry impregnat do drewna może być bezbarwny lub koloryzujący. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze środkiem wstępnie impregnującym lub nakładanym jako zewnętrzna powłoka ochronna, natomiast impregnaty barwiące z pigmentem to sposób na zmianę koloru drewna z zachowaniem naturalnych słojów.

..  Wybieramy farbę do drewna >>>

Jaki impregnat do drewna stosować na zewnątrz?

Drewniane płoty, altany, tarasy, okna i drzwi są szczególnie narażone na zmiany pogody. W wilgotnym drewnie bardzo szybko rozwijają się grzyby i pleśń, prowadzące do butwienia, czyli naturalnego rozkładu. Z tego powodu impregnat do drewna na zewnątrz powinien chronić zarówno przed biokorozją, jak i wodą, zapewniając jednocześnie możliwość odparowania nadmiaru wilgoci.

W gronie polecanych środków impregnujących warto wymienić lakierobejce, tworzące mocną, paroprzepuszczalną i lekko połyskliwą powierzchnię. Zawarty w nich pigment pozwala szybko i wygodnie pomalować altanę czy ogrodową ławkę. Innym rozwiązaniem jest lazura, nadająca oknom czy drzwiom matowy wygląd. Jeśli powierzchnia drewna będzie intensywnie użytkowana, jako impregnat do drewna warto zastosować głęboko penetrujący olej – zabezpieczony w ten sposób taras przetrwa niezliczoną liczbę kroków.

Które środki ochrony drewna sprawdzają się we wnętrzach?

Do renowacji domowych mebli i ochrony wyposażenia wystarczą odpowiednie preparaty dekoracyjne. Do najpopularniejszych z nich należą:

Bejce – impregnaty barwiące wnikające w strukturę drewna i zabezpieczające je przed światłem słonecznym. Zaletą tych preparatów jest duży wybór kolorów. Zabejcowaną powierzchnię należy dodatkowo pokryć lakierem renowacyjnym.

Politury – produkty na bazie naturalnych żywic wykorzystywane do renowacji starego drewna. Idealnie sprawdzają się w przypadku ozdobnych mebli z drewna owocowego i nadają przedmiotom charakterystyczny, połyskujący wygląd antyku.

Lakiery renowacyjne – nadają się do odnawiania boazerii, zniszczonych parkietów i blatów kuchennych. Chronią przed uderzeniami, zadrapaniami czy plamami.

Oleje – preparaty z naturalnych składników można z powodzeniem stosować do odnawiania podłóg i blatów. Nadają się do nanoszenia za pomocą pędzla lub szmatki.

Na impregnowaniu drewna nie warto oszczędzać, gdyż solidna warstwa ochronna zabezpiecza drewno na wiele lat. Duży wybór preparatów ułatwia też tworzenie dopasowanych do potrzeb konstrukcji, mebli i dekoracji.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021