Jak odnowić boazerię. Malowanie boazerii: remont w jeden dzień! Zobacz jakie wybrać farby i jak pomalować deski na ścianie

2017-03-30 11:28

Aby odnowić starą boazerię nie musimy wzywać fachowca - radzimy jak odnowić boazerię, aby była ładna i znów modna. Malowanie boazerii - szybki remont w jeden dzień.  Pomalowania boazeria doda wnętrzu przytulności i charakteru. Wideo instrukcja: malowanie boazerii farbami kredowymi.

Spis treści

 1. Jak odnowić boazerię: przygotowanie do malowania
 2. Jak odnowić boazerię: lakierowanie desek na ścianie
 3. Jak odnowić boazerię: malujemy deski na kolor
 4. Malowanie boazerii farbami kredowymi: wideo instrukcja
 5. Stara boazeria: malowanie boazerii KROK PO KROKU
 6. Galerie zdjęć: boazeria we wnętrzu

Planując remont pomieszczenia, w którym mamy starą boazerię na ścianie, nie musimy wzywać fachowców i jej zrywać. Taką boazerię można łatwo odnowić samodzielnie, używając do malowania ścian z deskami np. farb kredowych.

Jak odnowić boazerię: przygotowanie do malowania

Zastanwiając się, jak odnowić boazerię i czym ją pomalować, najpierw musimy stworzyć bazę pod nasze zmiany, czyli oczyścić boazerię z starych warstw lakieru. Drobnym papierem ściernym, żeby nie porysować listew, szlifujemy boazerię łącznie z rowkami, następnie odkurzamy i przecieramy wilgotną szmatką, żeby zebrać resztę pyłu. Jeżeli w efekcie końcowym chcemy zostawić naturalne drewno - deski na ścianie, musimy zrobić to dokładnie, jeśli będziemy malować farbą - chodzi tylko o zmatowienie, żeby nowa farba trzymała. To jest najbardziej pracochłonny etap naszej renowacji boazerii.

O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >> W odnawianiu boazerii mamy 2 opcje do wyboru, w zależności od stylu mieszkania i pozostałych elementów pomieszczenia, szczególnie posadzki.

Jak odnowić boazerię: lakierowanie desek na ścianie

Jeśli lubimy naturalne drewno bądź chcemy nadać wnętrzu rustykalny charakter zabezpieczmy oczyszczoną boazerię matowym lakierem najlepiej maksymalnie zabezpieczającym przed ciemnieniem bądź dostosowaną do charakteru mieszkania bejcą, np wybielmy ją, a potem w zależności od tego co lubimy:

Sprawdź też: malowanie szafek kuchenny - metamorfoza w weekend >>>

- w co którąś pionową szczelinę wciśnijmy, tak żeby pozostał widoczny jak w góralskich chałupach gruby naturalny bądź pleciony kolorowy sznurek. W połączeniu z szmacianym chodnikiem, filcowym fotelem, stolikiem bądź krzesłem z pieńka, prostymi meblami z jasnego drewna powstanie modne wnętrze.

- dołóżmy do takiej naturalnej ściany elementy z przymrużeniem oka - np. wieszaki z nieokorowanej gałęzi, poroże ze sklejki, "skórę" zrobioną z wełny, półki ze skrzynek itp.

- jeżeli posiadamy jedną boazeryjną ścianę w pokoju i parkiet , dobrze będą współgrały elementy w stylu lat 60., stolik czy fotel na cienkich nóżkach, kolorowa ceramika z Ćmielowa

Sprawdź też: jak przemalować meble - techniki malowania mebli >>>

- wykorzystajmy twórczo szpary: możemy tworzyć zmienne kompozycje z wciśniętych niewielkich białych sztywnych kartek papieru, geometryczną dekorację z grubych nici bądź sznurów led rozpiętych między wetkniętymi pineskami, albo wielką galerię fotografii.

- jeśli wolimy spokojniejszy styl - zadbajmy o prostą, gładką podłogę, dołóżmy wysokie nowoczesne listwy przypodłogowe i dobre wzorniczo wyposażenie - powstanie wtedy ponadczasowe eleganckie wnętrze. Takie odnowienie boazerii leży w zakresie możliwości każdego i daje spektakularne efekty przy bardzo niskich kosztach.

Jak odnowić boazerię: malujemy deski na kolor

Do malowania boazerii najbezpieczniejszy jest kolor biały, sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeśli myślimy, jak odnowić boazerię i zmienić jej kolor, wybierzmy właśnie biel. W tradycyjnych wnętrzach zawsze dobrze będzie wyglądał krem, choć namawiam na wypróbowanie pudrowych pasteli, zgaszonych rozbielonych szarości czy błękitów. Przy dużych pomieszczeniach z jedną ścianą boazeryjną szlachetnie wyglądają ciemniejsze matowe kolory. Musimy ocenić na ile przestronne i jasne jest wnętrze oraz starannie dobrać detale. Jeśli można pozwolić sobie na czyste żywe barwy pomalowana tak boazeria zestawiona z ciekawą wykładziną czy podłogą ze starych desek zupełnie odmieni to miejsce.

W zależności od wybranych farb i ilości kładzionych warstw uzyskamy różny efekt odnowiania boazerii - od laserunkowego do pełnego krycia, od matu do błysku. Nowoczesny charakter takiej zmiany podkreśli wymiana listwy przypodłogowej na jakiś ciekawszy wzór.

Pomalowaną na wybrany kolor boazerię możemy uznać za efekt końcowy albo dopiero za początek. Możemy stosować dodatkowe aplikacje z wałka, bądź folii samoprzylepnej, w przedpokoju możemy np. domalować ścienny wieszak i tylko dokręcić haki do takiego "mebla", w pokoju dziecięcym możemy nanieść na boazerię przeskalowany rysunek naszej pociechy. Monotonię pionowych listewek możemy przełamać malując naprzemiennie matową i błyszczącą farbą o tym samym odcieniu.

Zabawnie będzie wyglądało jeśli na takiej ścianie wykończonej boazerią porozwieszamy najróżniejsze stare drewniane puste ramy pomalowane w identycznym kolorze. Jeśli boazeria sięga tylko do połowy ściany można dołożyć wycięte z cienkiej sklejki i pomalowane geometryczne elementy, które w umowny sposób nawiążą do klasycznych drewnianych okładzin.

Malowanie boazerii farbami kredowymi: wideo instrukcja

Szybki sposób na starą boazerię w domu? Malowanie boazerii: pokazujemy jak odnowić deski na ścianie w jedno popołudnie, za pomocą farb kredowych. Samodzielnie przemalowaliśmy ściany z boazerią! Bez zrywania, zdzierania czy szlifowania starej ściany z deskami uzyskaliśmy zupełnie nowe wnętrze z boazerią w stylu skandynawskim! Tani remont ścian z boazerią. Razem z Pomaluj Mebel dzielimy się z Wami naszym know-how. Pokazujemy jak szybko można odnowić starą boazerię - malowanie desek na ścianie - wideo instrukcja.

Szczęściem w nieszczęściu wnętrz z niemodną boazerią jest drewniany surowiec - materiał ponadczasowy i zawsze aktualny, najbliższy stylowo wnętrzom skandynawskim. Dzięki szybkiej zmianie koloru boazerii na ścianie, bez kosztownego i żmudnego demontażu czy zdzierania powłok lakierniczych, możemy w łatwy i niedrogi sposób całkowicie odmienić niemodną aranżację. Inspiracje stylem skandynawskim będą strzałem w dziesiątkę naszej metamorfozy - drewno na ścianie w takim ujęciu prezentować się będzie naturalnie i stylowo, jakby z przeznaczeniem do dokłądnie takiej aranżacji (a nie jako efekt przemalowania). Jasne, pastelowe kolory wniosą do pomieszczenia z boazerią więcej światła. Matowe wykończenie farby kredowej uspokoi z kolei rozedrgane wertykalnymi podziałami deskowania ściany. Całość będzie wyglądać świeżo, czysto i bardzo stylowo... zupełnie nie do poznania! A wystarczy nam jedno popołudnie...

Stara boazeria: malowanie boazerii KROK PO KROKU

Do spektakularnej metamorfozy ściany z boazerią w jedno popołudnie potrzebować będziesz:

 • farby kredowej w wybranym kolorze (najlepiej jasnym, pastelowym),
 • folię i taśmę malarską,
 • pędzel (wąski) i wałek malarski,
 • korytko na farbę,
 • rękawiczek ochronnych.

KROK 1: Zabezpiecz taśmą i folią malarską podłogę, framugi, parapety, gniazdka i kontakty oraz sufit przed niekontrolowanym zabrudzeniem farbą kredową.

KROK 2: Następnie dokładnie umyj i odtłuść malowaną powierzchnię ściany z boazerią ciepłą wodą z płynem do naczyń. Wytrzyj do sucha. Miejsca z zaschniętym tłuszczem (np. w kuchni) możesz delikatnie przetrzeć papierem ściernym lub odtłuścić silniejszym środkiem do czyszczenia zlewów i powierzchni zabrudzonych tłuszczem.

KROK 3: Wymieszaj w puszce, a następnie wlej niewielką ilość farby kredowej (jest bardzo wydajna) do korytka malarskiego. Za pomocą małego pędzelka zacznij malowanie ściany z boazerią od miejsc złączenia desek lub drewnianych paneli. Pędzlem pomaluj także listwy wykańczające na styku boazerii z sufitem i z podłogą.

KROK 4: Za pomocą wałka malarskiego pomaluj pozostałą część ściany z boazerią jak zwykłą ścianę. Odczekaj do wyschnięcia pierwszej warstwy farby (w zależności od producenta ok 1-2 godziny) i nałóż drugą warstwę farby kredowej. Poczekaj aż wyschnie i... ciesz się swoim nowym wnętrzem z drewnianą boazerią w stylu skandynawskim

Galerie zdjęć: boazeria we wnętrzu

Obejrzyj pomysły na aranżację wnętrz i przekonaj się, że boazeria na ścianie może być efektownym elementem wykończenia wnętrza - inspiracje wnętrza galerie zdjęć.

Czym zabezpieczyć drewno? 5 cech dobrego impregnantu do drewna