Czym charakteryzuje się styl industrialny? Salon: jak go urządzić w tej estetyce?

2024-02-05 13:08

W ostatnich latach jednym z najbardziej popularnych trendów w projektowaniu wnętrz jest styl industrialny. Salon urządzony zgodnie z tą estetyką będzie surowy, oryginalny i nowoczesny. Jak urządzić salon w stylu industrialnym? Inspiracje znajdziesz w naszej galerii!

Spis treści

 1. Czym charakteryzuje się styl industrialny?
 2. Czym się różni styl industrialny od loft?
 3. Jakie kolory pasują do stylu industrialnego?
 4. Co na ścianę w stylu industrialnym?
 5. Jaka podłoga w stylu industrialnym?
 6. Jakie meble do stylu industrialnego?
 7. Z czym łączyć styl industrialny? Salon może być i surowy, i przytulny
 8. Jak urządzić salon w stylu industrialnym?
 9. Styl industrialny: salon — oświetlenie
 10. Styl industrialny: salon — dodatki
 11. Styl industrialny: salon — rośliny
 12. Styl industrialny. Salon: jak go urządzić? Zdjęcia

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Co to jest styl industrialny? Można powiedzieć, że styl industrialny narodził się w starych zakładach produkcyjnych oraz dawnych fabrykach. Później, gdy je zamknięto, a ich wnętrza przerobiono na mieszkania, zyskały one niepowtarzalny sznyt!

To właśnie pierwotny wygląd fabryk dał podwaliny pod estetykę tego stylu, w tym materiały, jakie się w nim stosuje, oraz jego ogólny design. 

Czym się różni styl industrialny od loft?

Styl industrialny i loft mają pewne cechy wspólne, a różnice między nimi są subtelne. 

Styl industrialny czerpie z historii. Nadaje charakteru wnętrzom powstałym w oryginalnych przemysłowych obiektach, w których zachowano duże okna, otwartą przestrzeń, wysokie sufity i surowe materiały. 

Styl loftowy z kolei można zastosować w dowolnym wnętrzu, inspirując się surowością, nowoczesnością i materiałami typowymi dla stylu industrialnego. Ta estetyka jest jednak na ogół przytulniejsza i jest rodzajem wariacji na temat stylu industrialnego.

Styl industrialny: salon
Autor: Materiały prasowe/Jawor Parkiet

Jakie kolory pasują do stylu industrialnego?

Do stylu industrialnego pasują stonowane kolory, takie jak szarości, czernie, biele, brązy oraz odcienie zieleni. Kontrast pomiędzy surowymi materiałami a neutralną kolorystyką podkreśla industrialny wygląd wnętrza.

Co na ścianę w stylu industrialnym?

Styl industrialny jest surowy. Co to znaczy? Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym, chcemy osiągnąć efekt “niewykończenia”. Sięgamy zatem po takie materiały, jak beton, cegła, stal i drewno. 

Ścianę w stylu industrialnym można wyłożyć właśnie cegłą, pomalować na grafitowy lub biały kolor albo po prostu pozostawić całkowicie niewykończoną i postawić na goły beton. 

Jaka podłoga w stylu industrialnym?

Idealną podłogą w stylu industrialnym jest surowy beton lub płytki, które go imitują. Można także zdecydować się na podłogę z żywicy lub na drewniane deski, najlepiej w naturalnych, stonowanych kolorach. Ważne jest, aby podłoga była utrzymana w surowym, nieprzetworzonym stylu.

Industrialne wnętrze. Mieszkanie urządzone jak loft

Jakie meble do stylu industrialnego?

Meble do stylu industrialnego powinny być proste, o geometrycznych kształtach. Metalowe stelaże, drewniane blaty i surowe wykończenie to kluczowe elementy. Kanapy, fotele i stoły mogą mieć metalowe nóżki lub ramy.

Z czym łączyć styl industrialny? Salon może być i surowy, i przytulny

Styl industrialny świetnie komponuje się z elementami retro, vintage oraz dodatkami inspirowanymi naturą. Można również wprowadzić akcenty kolorystyczne w postaci intensywnych barw, aby złamać surowość wnętrza. 

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Aby urządzić salon w stylu industrialnym, warto skupić się na surowych materiałach, prostych kształtach mebli oraz przemyślanych dodatkach. Wybierz meble z metalowymi stelażami i drewnianymi blatami o prostych liniach.

Styl industrialny: salon — oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę w salonie w stylu industrialnym. Lampy przemysłowe, wiszące żarówki czy metalowe abażury doskonale wpisują się w ten trend i podkreślają surowość salonu.

Styl industrialny: salon — dodatki

Detale są kluczowe w aranżacji wnętrza w stylu industrialnym. Sprawdzą się m.in. stare skrzynie, metalowe tablice czy plakaty z motywami przemysłowymi, ale też duże lustra w metalowych ramach.

Z kolei dodatki z drewna oraz tkaniny w naturalnych kolorach zrównoważą industrialny charakter, nadając przestrzeni ciepła i przytulności.

Styl industrialny: salon — rośliny

Choć styl industrialny jest zwykle kojarzony z surowością, dodanie do salonu roślinności sprawi, że stanie się on bardziej przytulny. Rośliny w donicach z betonu czy metalu doskonale wpiszą się w estetykę tego stylu, nadając mu świeżości.

Styl industrialny. Salon: jak go urządzić? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 40-m mieszkanie w starej fabryce tytoniu. Wystrój to ukłon w stronę historii XIX-w. budynku

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny