40-m mieszkanie w starej fabryce tytoniu. Wystrój to ukłon w stronę historii XIX-w. budynku

2023-10-12 12:52

Z czym się kojarzy Łódź? Zapewne wielu odpowie, że z przemysłem i fabrykami. Zgadza się! Dzisiaj zaglądamy do 40-metrowego mieszkania, które urządzono w starej faktorii tytoniu. Inwestorzy, nie chcąc się odżegnywać od historii budynku, postanowili się w nią aranżacyjnie wpisać. Chociaż nie zdecydowali się na typowy industrialny styl, przemycili do swojego mieszkania jego niektóre elementy.

Spis treści

  1. Styl industrialny: jakie dodatki wybrać?
  2. Jak urządzić industrialną kuchnię?
  3. Industrialny salon: zamiast cegły... kolor cegły
  4. Ascetyczna sypialnia, a w niej metalowe łóżku
  5. Industrialna łazienka: jak ją urządzić?

Ten niewielki apartament znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku. Kiedyś produkowało się tu chusty, a następnie papierosy. Następnie budynek kupił deweloper i przekształcił go na mieszkania. 

Za projektem mieszkania stoją architekci z pracowni 3XEL. Zanim wykonali pierwsze wizualizacje, wspólnie z inwestorami zdecydowali, że należy popracować jeszcze nad rozplanowaniem mieszkania. 

Zmieniono m.in. miejsce niektórych otworów drzwiowych, co pozwoliło na lepsze wykorzystanie przestrzeni i zyskanie dodatkowego miejsca. Tak właśnie było w przedpokoju. Zamiast drzwi jest regał, ale i… okno, które doświetla tę przestrzeń. 

Styl industrialny: jakie dodatki wybrać?

Głównym motywem tego mieszkania jest kolor rudy: ceglany odcień czerwieni lub pomarańczu. To ukłon w stronę historii budynku, który zbudowano właśnie z czerwonej cegły tak typowej dla Łodzi. To nie jedyne elementy charakterystyczne dla stylu industrialnego. Są również lampy w czarnych oprawach, ale też elementy ze stali i zbrojonego szkła.

40-metrowe, industrialne mieszkanie w starej fabryce
Autor: Projekt: pracownia 3XEL, zdjęcia: Dariusz Jarząbek

Jak urządzić industrialną kuchnię?

Strefę dzienną tworzą salon, kuchnia i jadalnia. Jednak pierwsze skrzypce gra tu właśnie część wypoczynkowa. 

Biała zabudowa kuchenna została wręcz wtopiona w ściany i oddała palmę pierwszeństwa rudościom, które nie tylko zajęły jedną ze ścian, ale odważnie “wyszły” nawet na sufit. W kuchni wyróżnia się jedynie czarna lodówka. Ten mocny akcent to znowu nawiązanie do estetyki industrialnej.

Styl industrialny w części jadalnej nie jest tak widoczny, jak w pozostałych pomieszczeniach. Między kuchnią a salonem ustawiono niewielki czarny, drewniany stolik, przy którym stanęły kontrastujące z nim krzesła z jasnego drewna. 

Industrialny salon: zamiast cegły... kolor cegły

W salonie ściana telewizyjna została zawładnięta przez kolor cegły. Mocy dodały jej zasłony w jeszcze mocniejszym kolorze. Zestawiono je z szarą kanapą i szarym dywanem oraz bardzo minimalistycznymi meblami: stolikiem kawowym i szafką pod telewizor. 

40-metrowe, industrialne mieszkanie w starej fabryce
Autor: Projekt: pracownia 3XEL, zdjęcia: Dariusz Jarząbek

Ascetyczna sypialnia, a w niej metalowe łóżku

Jak minimalizm, to minimalizm! Poza łóżkiem znalazło się tu jeszcze biurko, które stanowi miejsce do pracy inwestora. Z kolei zamiast szaf, na ścianach zawieszono relingi, na których można po prostu odwieszać ubrania. Na nich zawisło też oświetlenie. Metalowe i czarne łóżko to typowy mebel dla stylu industrialnego.

Industrialna łazienka: jak ją urządzić?

W łazience próżno szukać rudości znanych nam z salonu czy sypialni. Tu pojawiła się barwa kontrastowa: mocny, atramentowy granat, który został rozjaśniony jednak przez niewielkie białe płytki. Mocy nadała im czarna fuga, a industrialnego charakteru temu wnętrzu szary gres oraz czarna, kratowana prysznicowa. 

  • Projekt: pracownia 3XEL
  • Zdjęcia: Dariusz Jarząbek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Loft w stylu soft na gdańskim Wrzeszczu. Turkusowe akcenty w salonie to majstersztyk!

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...