Fototapety do salonu - jak optycznie powiększyć mały salon w bloku?

2017-09-19 14:18

Fototapety do salonu dają wiele możliwości aranżacji niewielkich pokoi dziennych w bloku. To sprawdzony sposób na optyczne powiększenie wnętrza i na ożywienie jego aranżacji. Obejrzyj galerię i sprawdź nasze pomysły na fototapetę w salonie.

W małym salonie w bloku świetnie sprawdzą się fototapety z pejzażem, np. miasta. Im będzie on bardziej rozległy, tym przestrzeń małego salonu wyda się większa. Taką fototapetę w salonie warto wyeksponować w kąciku wypoczynkowym, np. na ścianie za kanapą, na wprost niej albo w aneksie jadalnianym. Jeśli pokój jest urządzony dość oszczędnie, z prostymi meblami, można wybrać fototapetę wielobarwną.

Fototapeta do salonu, czyli od czego zacząć?

Najczęściej jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem do salonu jest fototapeta w stonowanej kolorystyce – utrzymana w szarościach, brązach (w tzw. sepii) czy czarno-biała. W małym salonie w bloku robi wrażenie, jest efektowna, a nie przytłacza. Ważne jest również to, że łatwiej dopasować do niej pozostałe elementy wystroju, jak zasłony, tapicerkę, meble niż do fototapety kolorowej. Fototapeta z intensywnym motywem, zdjęciem rośliny w makroskali lepiej będzie wyglądała w dużym wnętrzu. Mały salon w bloku mogłaby po prostu przytłoczyć i zacieśnić.

Sprawdź też:

Ściany w salonie: modne kolory ścian do pokoju dziennego >>>

10 pomysłów na pustą ścianę w salonie i sypialni >>>

Modne wykończenie ściany w salonie >>>

Fototapety do salonu na lata – jakie wybrać?

Na rynku najczęściej spotyka się fototapetę lateksową, która drukowana jest na półsyntetycznym lub syntetycznym papierze do wydruków fotograficznych o gramaturze 210-220 gramów. Układa się ją na styk, a dzięki lateksowej strukturze nie kurczy się ona i nie wywija podczas układania na ścianie.

Inny rodzaj to fototapeta winylowa na podkładzie z flizeliny – najgrubsza z dostępnych na rynku, dzięki czemu przykrywa niewielkie nierówności na ścianach. Tego typu tapety można więc stosować na powierzchniach wykończonych tynkami cementowo-wapiennymi. Ze względu na warstwę winylową poleca się ją także do kuchni, łazienki i przedpokoju. Mimo winylu tapeta przepuszcza parę wodną, dzięki czemu ściany oddychają. Układa się ją także na styk.

..  Fototapeta 3D, czyli efektowna ściana w trzech wymiarach >>>

Gdy ściany są idealnie gładkie, można zdecydować się na fototapety samoporzylepne, czyli drukowane na samoprzylepnej folii. Najczęściej jednak stosuje się je na meblach czy drzwiach. Tapeta drukowana na folii mikrokanalikowej jest łatwa do nakładania i nie tworzą się na niej bąble. Klei się ją na zakładkę. Nadruki graficzne można także wykonywać na płytach pleksi czy na cienkiej blasze aluminiowej (tzw. dibond) oraz szkle.

Każdy rodzaj fototapety warto zabezpieczyć laminatem, najlepiej, gdy jest to laminat z folii lub kładziony na gorąco. Dzięki niemu tapeta jest odporna na zabrudzenia, zarysowania i wilgoć, a także na promieniowanie UV, a kolory nie blakną. Można ją myć wodą i detergentami.

Fototapety wykonuje się na określony wymiar, gdy ich krótszy bok ma więcej niż 150 cm szerokości, drukuje się je w częściach. Ponieważ są specjalnie docinane, można równo ułożyć je na styk (dzięki temu nie widać połączeń). Fototapety, które mają długość powyżej 250 cm, drukowane są z zakładkami i tak też się je klei.

Gdzie kupić fototapety do salonu?

Fototapety i tapety 3D znajdziesz w każdym supermarkecie budowlanym, a także w sklepach internetowych, które mają ich bogatą ofertę i na ogół, oprócz własnych wzorów, wykonują fototapety na zamówienie. Można przesłać własne zdjęcie do sklepu mejlem i określić, na jakich wymiarach fototapety nam zależy (może ona zająć całą ścianę w małym salonie w bloku). Te w rozmiarze XXL otrzymuje się w kilku idealnie do siebie dopasowanych częściach (są samoprzylepne). Realizacja zamówienia trwa od 3 do 8 dni roboczych.

Fototapety we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ