Tapety lateksowe, czyli modne dekoracje ścian w nowoczesnym mieszkaniu

2017-08-08 15:07

Tapety lateksowe i fototapety są coraz częściej wybieraną dekoracją ścian. Dają możliwość ciekawej i niepowtarzalnej dekoracji. Są bardziej odporne na uszkodzenia niż tapety papierowe. Co warto wiedzieć o tapetach lateksowych?

Spis treści

  1. Tapeta lateksowa do każdego wnętrza
  2. Fototapety lateksowe do wnętrz w stylu nowoczesnym i minimalistycznym
  3. Jak układać tapety lateksowe?
  4. Lateks nie tylko na tapetach

Tapety lateksowe są ulepszoną wersją tapet papierowych. Polega to na tym, że do papieru dodano lateks, dzięki czemu są nieco grubsze. Tapety lateksowe nie wymagają idealnie gładkich ścian, tak jak tapety papierowe, potrafią ukryć ich drobne niedoskonałości. Pozwalają ścianom oddychać. Można je także ostrożnie przemywać wilgotną ściereczką lub gąbką. Są wodoodporne, ale nie zmywalne (nie wolno ich szorować). Po zabezpieczeniu ich laminowaniem można je stosować nawet w kuchni, łazience i przedpokoju.

Tapeta lateksowa do każdego wnętrza

Fototapety lateksowe, bo w takiej formie najczęściej spotykamy tapety lateksowe, idealnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym i w przedpokoju. Dla większego komfortu użytkowania fototapety lateksowe można poddać zabezpieczeniu, czyli laminowaniu. W takiej formie może je wykorzystać nawet w łazience i w kuchni, czyli w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Nie oznacza to jednak, że tapety lateksowe mogą mieć bezpośredni kontakt wodą – są jedynie bardziej odporne na zachlapanie i zabrudzenia.

Czytaj też: Pomysł na salon: fototapeta i czarne meble

tapety lateksowe
Autor: Eugeniusz Filipiuk

Fototapety lateksowe do wnętrz w stylu nowoczesnym i minimalistycznym

Fototapety lateksowe najczęściej wybieramy do aranżacji wnętrz w stylu nowoczesnym. Czarno – białe lub kolorowe, wielkoformatowe zdjęcia dodają dynamiki prostym formom mebli i stonowanej kolorystyce. Fototapeta z widokiem lasu lub perspektywą potrafi optycznie powiększyć niewielką przestrzeń, dodać jej głębi. Fototapeta lateksowa daje nam także gwarancję aranżacji niepowtarzalnego wnętrza  - możemy na niej umieścić swoje ulubione zdjęcie, którego nie ma nikt inny!

Czytaj też: Sypialnia z kosmiczną fototapetą

Tapety lateksowe
Autor: Konrad Kalbarczyk

Jak układać tapety lateksowe?

Tapety lateksowe są łatwe w montażu - nakładanie odbywa się za pomocą standardowych narzędzi do tapetowania. Ściana, na której będziemy przyklejać fototapetę powinna być czysta, sucha, lekko chłonna. Świeża ściana powinna byc zagruntowana specjalnym preparatem do gruntowania lub rozwodnionym klejem do tapet - zawsze upewnij się, że środek gruntujący wsiąkł w ścianę, a nie pozostał na powierzchni - może przyczynić się do rozwodnienia kleju. Nie wolno przyklejać tapet na wilgotnych ścianach - należy poczekać aż bedą suche. Ścianę pomalowaną należy umyyć mydłem malarskim, dokładnie odtłuścić, a w razie potrzeby delikatnie przetrzeć papierem ściernym. Jeśli ściana była wcześniej pokryta tapetą, należy ją usunąć, a powstałe uszkodzenia ściany naprawić i wyrównać, następnie zagruntować. 

Potrzebne narzędzia do klejenia tapet lateksowych:

  • szeroki pędzel
  • nóż do tapet
  • rolka dociskowa do tapet
  • szczotka do tapetowania
  • klej do tapet
  • folia malarska, wiadro, poziomica, pion, drabina

Układanie tapety lateksowej KROK PO KROKU:

1. Rozłóż tapetę (wszystkie bryty) na suchej powierzchni - sprawdź czy fototapeta nie jest uszkodzona i czy wszystkie elementy wzoru się zgadzają.

2. Przed położeniem pierwszego brytu wyznacz pionowa linię - ułatwi Ci to równe przyłożenie brzegu.

3. Szerokim pędzlem nałóż równomiernie klej na jeden bryt (stosuj sie do zalecen producenta)

5. Pozostaw tapetę do nasiąknięcia - wszystkie bryty powinny nasiąkać dokładnie tyle samo

6. Pasy tapety nakładaj od góry ściany, dociskając rolką w dól - przy okazji pozbywamy się pęcherzy. Oryginalne brzegi tapety powinny być łączone na styk. Z nasiąkniętymi brytami obchodż się delikatnie - są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia.

7. Przytnij nożem do tapet wystające dolne i górne brzegi poszczególnych brytów.

8. Nadmiar kleju usuń lekko wilgotną ściereczką lub gąbką, zanim klej wyschnie!

9. Pozostaw tapetę do wyschnięcia (ok. 1-3 godzin).

Lateks nie tylko na tapetach

Technologia nadruków lateksowych to pomysł firm Hawlett-Packard i Integrart. Lateks może być wykorzystany do pokrycia i dekoracji mebli, ścian i elementów wykończenia: poduszek, abażurów czy blatów. Co więcej, każdy wzór jest indywidualny. Może to być wybrane przez nas zdjęcie czy autorska grafika.

W pokojach dziecięcych najpopularniejsze są lateksowe nadruki z bohaterami bajek i kreskówek. Możliwe jest także wykonanie z lateksu nadruków na pościeli i ubraniach. Jednym słowem, lateks można stosować praktycznie na każdej powierzchni, nawet na karoseriach samochodów.