Tapeta papierowa: TANI sposób na metamorfozę wnętrza. Jak wybierać i kleić tapety papierowe?

2017-08-16 12:25

Najtańsze tapety ścienne? Odpowiedź jest jedna: tapeta papierowa. Wśród takich tapet znajdują się modele gładkie i jednobarwne, wzorzyste i tzw. strukturalne (tłoczone), a nawet fosforyzujące. Można także zdecydować się na tapetę zmywalną albo nadającą się do malowania. Sprawdź, czym się wyróżniają tapety papierowe, jak je wybierać i kleić.

Spis treści

  1. Tapety papierowe jednowarstwowe
  2. Tapeta papierowa dwuwarstwowa lub trójwarstwowa
  3. Tapeta papierowa do malowania
  4. Tapeta papierowa: jak kleić?
  5. Modne wzory we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Tapety papierowe jednowarstwowe

Najtańsze tapety ścienne składają się z jednej warstwy papieru. Zwykle są gładkie, ale mogą mieć również płytkie tłoczenia. Ponieważ są cienkie, wymagają starannego przygotowania ścian. Inaczej będzie widać wszystkie nierówności. Tapet papierowych nie można myć. Pozwalają ścianie „oddychać”, ale lepiej nie kłaść ich tam, gdzie jest dużo pary wodnej, chyba że pomieszczenie jest często i dobrze wietrzone. Do przyklejania tapet papierowych w pomieszczeniu wilgotnym należy oczywiście użyć mocniejszego kleju – są dostępne specjalne kleje do wilgotnych pomieszczeń.

W supermarketach można „upolować” cienką tapetę papierową nawet za mniej niż 10 zł za rolkę. Prawdopodobnie będzie się rwała podczas przyklejania, a kiedy wreszcie znajdzie się na ścianie, łatwo ją będzie uszkodzić. Dlatego skorzystajmy z takiej okazji tylko wtedy, gdy chcemy wykleić nią mało eksploatowane pomieszczenia domowe albo np. altankę. I pamiętajmy, że jest to opcja dla cierpliwych!

..  Wybieramy tapety do łazienki – porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

Tapeta papierowa dwuwarstwowa lub trójwarstwowa

Większość tapet papierowych wykonana jest z dwóch warstw, więc są one grube i dosyć trwałe. Kładzie się je łatwiej niż cienkie. Ale nawet jeżeli tapeta składa się z dwóch warstw papieru, lecz jest gładka, nie zamaskuje nierówności ścian. Dobrze czyni to jedynie tapeta tłoczona.

Tapety dwuwarstwowe można czyścić wilgotną gąbką lub szmatką. Nie wolno jednak mocno trzeć, bo można tapetę uszkodzić.

Na rynku dostępne są również tapety trójwarstwowe, z gładką stroną spodnią, która ułatwia ich układanie. Takie tapety doskonale maskują niedoskonałości ściany, są bardziej odporne na uszkodzenia.

Warto wiedzieć: tapetę można wykończyć bordiurą (inaczej borderem), czyli paskiem szerokości kilkunastu centymetrów, przyklejanym na złączeniu dwóch rodzajów tapety albo przy suficie, a także po przekątnej, wokół okna, drzwi, lustra. Na rynku są dostępne bordiury do smarowania klejem i samoprzylepne.

Tapeta papierowa do malowania

Oferowane są też tapety papierowe, które po naklejeniu można malować farbą emulsyjną (akrylową, lateksową). Farba wnika głęboko w papier, a na powierzchni może tworzyć zmywalną i odporną na ścieranie powłokę. Warto pamiętać, że nie najlepiej sprawdzają się gęste farby. Można powiedzieć, że „za dobrze” pokrywają tapetę – często znikają dekoracyjne tłoczenia. Ponadto polecamy malować tapety farbami matowymi, które lepiej podkreślą wzory i nie odbijają światła. Wybierajmy farby, które można zmywać, a nawet szorować.

..  Malowanie ścian i sufitu krok po kroku – PORADNIK >>>

Tapetę do malowania można odnawiać nawet kilka razy. Jeśli szukamy solidniejszego materiału, warto zwrócić uwagę na tapety papierowe z dodatkiem włókien szklanych. To bardzo solidne tworzywo, idealne do malowania, a także odporne na uszkodzenia i wilgoć.

Tapeta papierowa: jak kleić?

Pierwszy krok to przygotowanie kleju, zgodnie z instrukcją producenta, oraz brytów tapety – na długość odpowiadającą wysokości pomieszczenia. Warto dodać 2-3 cm więcej na wypadek nierówności ściany.

Klej nanosimy pędzlem na spodniej części tapety. Zwracamy szczególną uwagę na dobre pokrycie krawędzi. Potem składamy bryty klejem do środka i zostawiamy na ok. 5-10 cm. Tapeta papierowa musi bowiem nasiąknąć klejem. Przyklejanie tapety do ściany rozpoczynamy od sufitu, kierując się w dół. Materiał dokładnie dociskamy do ściany, wygładzając wszelkie nierówności i usuwając pęcherzyki powietrza. Warto wykorzystać do tego specjalny wałek, szczotkę do tapet albo po prostu miękką szmatkę. Jeśli pęcherzyki powietrza są duże i nie znikają, możemy bardzo delikatnie naciąć tapetę w tym miejscu, by je usunąć. Poszczególne bryty muszą idealnie do siebie przylegać, tak by nie powstawały żadne szczeliny. Nadmiar tapety odcinamy zaś przeznaczonym do tego nożem. I gotowe!

..  Jak zerwać tapetę KROK PO KROKU? >>>

Modne wzory we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Tapeta papierowa to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na wprowadzenie do wnętrza ciekawych wzorów. Są to m.in. ponadczasowe paski, kratki, groszki czy modne w tym sezonie owoce, przeskalowane wzory kwiatowe oraz liście. A jak jeszcze można udekorować dom wzorami? Dowiesz się z naszych galerii zdjęć.