Jak zerwać tapetę - sposoby na usuwanie tapety ze ścian. Zrób to sam - instrukcja

2021-04-26 15:23
Jak zerwać tapetę - sposoby na usuwanie tapety ze ścian. Zrób to sam - instrukcja
Autor: GettyImages Jak zerwać tapetę? Usuwanie starych tapet ze ścian nie jest trudne. Mamy na to sprawdzone sposoby!

Zrywanie tapety ze ściany przed Tobą? Podpowiadamy dobre sposoby na usuwanie starej tapety. Usunięcie tapety ze ściany nie jest tak skomplikowane, jak by się mogło wydawać. Zrób to sam - poznaj 4 proste sposoby.

Przed zrywaniem tapety powinniśmy zadbać, aby odpowiednio przygotować pomieszczenie. Ponieważ do usuwania tapety będziemy używać częściowo wody, warto wyłączyć prąd lub zabezpieczyć gniazdka i przełączniki przed zamoczeniem. W czasie zrywania tapet będzie się brudziło, dlatego meble i małe przedmioty powinniśmy wynieść z pomieszczenia lub szczelnie okryć folią. Pamiętajmy, że ścianę po zerwaniu tapety musimy umyć, aby usunąć pozostały na niej klej. Zrób to sam: usuwamy tapetę!

Usuwanie tapety na sucho

Jest to najtrudniejszy sposób na usunięcie tapety – pracochłonny i ciężki – ale bywa jedynym wyborem, kiedy z określonych względów technologicznych wykluczone jest stosowanie wody. Zaczynając od wybranego rogu, podważamy tapetę szpachelką i zeskrobujemy ze ściany. Należy tutaj uważać, aby szpachelką nie uszkodzić zbytnio ściany, bo gdy już usuniemy tapetę, po „zeskrobaniu” zostaną brzydkie wcięcia na ścianie.

O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>>

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>>

A jak z kolei przykleić tapetę? Posłuchaj naszego podcastu!

Usuwamy tapetę na mokro – czysta woda

Tapetę na mokro możemy usunąć na dwa sposoby. Pierwszy – należy mokrą gąbką nasmarować tapetę, najlepiej kilkakrotnie i poczekać, aż namięknie. Drugi sposób na usunięcie tapety jest prostszy. Wlewamy wodę do butelki ze spryskiwaczem, pryskamy dwukrotnie na tapetę i czekamy około 10-15 minut. Po upływie tego czasu podważamy róg tapety, która powinna już bez problemu odejść od ściany. Jeśli się to nie udaje, powtórzmy namaczanie tapety jeszcze raz.

Domowe sposoby na zrywanie tapety: woda z octem

Skutecznym domowym sposobem na usunięcie starej tapety ze ściany jest pokrycie jej wodą z octem. W butelce ze spryskiwaczem albo w wiadrze przygotujmy letnią wodę w proporcji pół na pół z octem. Następnie spryskajmy nią ścianę lub zmoczmy gąbką. Poczekajmy około 20 minut. Woda z octem przyspieszy i ułatwi zerwanie tapety ze ściany.

Specjalistyczne usuwanie tapet

Profesjonalnym sposobem usunięcia tapety będzie użycie do tego celu specjalistycznego roztworu do usuwania tapet. Kupimy go w sklepach z artykułami malarskimi. Należy go nałożyć na tapetę według instrukcji, a następnie ją zerwać ze ściany. Resztki tapety na ścianie możemy jeszcze raz namoczyć i usunąć szpachelką. Po umyciu ściany może się okazać, że pozostały na niej ślady zrywania. Ubytki na ścianie wypełnimy masą szpachlową.

Sprawdź też:

Tapetowanie ścian: jak położyć tapetę - instrukcja kładzenia tapety krok po kroku [WIDEO] >>>

Tapetowanie ścian: przygotowanie tapety i kleju [WIDEO] >>>

Jak przygotować ściany do tapetowania? >>>

Film i galerie zdjęć: tapety inspiracje

Tapety są bardzo modne w dekoracji ścian. Co roku pojawiają się nowe wzory i kolory tapet na ścianę. Zobacz zdjęcia z pomysłami na ładne tapety w różnym stylu.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021