Ciekawe ozdoby wielkanocne DIY. 24 pomysły na urocze i zabawne ozdoby wielkanocne

2024-02-16 18:53

Jak przystroić dom na Wielkanoc samodzielnie? To proste! Doskonałym pomysłem na przystrojenie domu na Wielkanoc są własnoręcznie wykonane ozdoby. Takie dekoracje są nie tylko proste w przygotowaniu, ale przede wszystkim — tanie. Przygotowaliśmy aż 24 wyjątkowe pomysły na ozdoby wielkanocne, 8 pomysłów wraz z instrukcjami ich wykonania, krok po kroku.

Spis treści

 1. Stroiki wielkanocne ręcznie robione
 2. Jak zrobić jajka ze wstążki?
 3. Baranek wielkanocny ręcznie robiony
 4. Ozdoby wielkanocne ręcznie robione – zajączek na patyku
 5. Prosta, ale efektowna dekoracja z wiosennych kwiatów
 6. Ozdoby wielkanocne z papieru
 7. Ozdoby wielkanocne ręcznie robione – pisanki malowane palcami
 8. Ciekawe ozdoby wielkanocne. Inspiracje
 9. Ocieplacz ZAJĄCZEK na jajka wielkanocne KROK PO KROKU

Pisanki wielkanocne, zajączki, baranki, a może stroiki bądź koszyczki - nic nie stoi na przeszkodzie, by wszystko to zrobić samodzielnie. Warto do wspólnych prac zaprosić wszystkich domowników. Szczególnie dzieci będą zachwycone, bo ozdoby wielkanocne ręcznie robione to zawsze sporo frajdy.

Stroiki wielkanocne ręcznie robione

Do przygotowania stroika wielkanocnego warto wykorzystać jak najwięcej naturalnych elementów, takich jak np. gałązki wierzbowe z baziami, żywe kwiaty, rzeżucha, mech, słoma, skorupki jajek. Przyda się też wiklina, rafia czy gąbka florystyczna, na której wygodnie stworzymy całą kompozycję. W tym roku modne są dekoracje wielkanocne w stylu eko, tak więc warto wykorzystać wszystko, co mamy pod ręką: dary natury, a także przedmioty, którym nadamy nowe życie.

Jak zrobić jajka ze wstążki?

Zamiast klasycznych jajek wielkanocnych możemy przygotować dekoracje w konwencji ombre, czyli cieniowane. Do pracy potrzebujemy tylko jajek styropianowych, kolekcji ozdobnych wstążek lub tasiemek (różne odcienie jednego koloru), szpilek i nożyczek.

Baranek wielkanocny ręcznie robiony

Baranek to tradycyjny, religijny symbol Wielkanocy. Powinien więc znaleźć się w koszyczku ze święconką i na wielkanocnym stole. My proponujemy samodzielne zrobienie takiej dekoracji z masy solnej, czyli ze składników, które mamy w domu. Oprócz wody, mąki i soli potrzebujemy jeszcze wałka do ciasta, folii aluminiowej, papieru do pieczenia, wyciskarki do czosnku oraz lakieru w spreju. Dokładna instrukcja znajduje się poniżej!

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione – zajączek na patyku

Zajączek to kolejny symbol wiosennych świąt. Ten radosny motyw dekoracyjny warto wprowadzać do ozdób wielkanocnych na różne sposoby. Oprócz figurek czy słodkich dekoracji do zjedzenia dobrze jest przygotować coś wyróżniającego się na stole. Proponujemy bardzo łatwe do zrobienia zajączki na patyku.

Potrzebujemy:

 • grubego filcu (najlepiej czarnego),
 • ołówka,
 • nożyczek,
 • drewnianych patyczków (np. tych do szaszłyków),
 • samoprzylepnych kwadracików,
 • kleju (najlepiej na gorąco).

Takie zajączki można wpiąć w stroiki, doniczki z kwiatami czy inne dekoracje wielkanocne. Pełną instrukcję krok po kroku znajdziecie niżej.

Prosta, ale efektowna dekoracja z wiosennych kwiatów

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione to często królestwo natury – zwłaszcza żywych kwiatów. Możemy je wykorzystać do wykonania bardzo prostej dekoracji. Z filcu (albo np. kawałka niepotrzebnego już swetra) robimy „doniczkę”, w której znajdą się i kwiaty (tulipany, hiacynty), i różne detale dekoracyjne.

Ozdoby wielkanocne z papieru

Chyba nie ma nic łatwiejszego niż wykonanie ozdób wielkanocnych z papieru. Wyciąć możemy baranki, zajączki, kurczaczki albo zrobić papierowe zawieszki.

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione – pisanki malowane palcami

Przygotowywanie dekoracji wielkanocnych powinno dostarczać jak najwięcej przyjemności. A taką może być malowanie pisanek. Można to robić pędzlem, ale dlaczego by nie palcami? Taką prostą technikę polubią zwłaszcza najmłodsi domownicy.

Ciekawe ozdoby wielkanocne. Inspiracje

Ocieplacz ZAJĄCZEK na jajka wielkanocne KROK PO KROKU

Koszyk wielkanocny. Co powinno się w nim znaleźć?