Jajka ze wstążki: modne ozdoby wielkanocne ZRÓB TO SAM

2023-04-04 8:33

Znudziły Ci się tradycyjne pisanki? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszą instrukcją, jak zrobić jajka ze wstążki w stylu ombre, czyli z efektownym cieniowaniem. Pisanki ze wstążki będą nie tylko pięknie prezentować się na wielkanocnym stole, ale również zachwycą wszystkich domowników i gości.

Spis treści

  1. Jak zrobić pisanki ze wstążki? Potrzebne materiały
  2. Jak zrobić jajka ze wstążki na Wielkanoc: KROK 1
  3. Jak zrobić jajka ze wstążki: KROK 2
  4. Jak zrobić jajka ze wstążki: KROK 3
  5. Pisanki ze wstążki: ozdoby wielkanocne zrób to sam
  6. Jajka wielkanocne - pomysły na ciekawe ozdoby wielkanocne zrób to sam

Jak zrobić pisanki ze wstążki? Potrzebne materiały

By zrobić jajka ze wstążki w stylu ombre będziesz potrzebować:

  • jajko ze styropianu - kacze lub inne, do kupienia w pasmanteriach i sezonowo w centrach handlowych;
  • wstążki materiałowe w czterech kolorach, szerokość ok. 2-2,5 cm, w sąsiadujących ze sobą odcieniach, np. różnych odcieniach zieleni - długość po ok. 150 cm dla każdej barwy;
  • jedno opakowanie krótkich szpilek;
  • ostre nożyczki.

Dodatkowo możesz się zaopatrzyć w długie i wąskie (poniżej 0,5 cm szerokości) wstążki materiałowe, na których będzie można zawiesić pisankę. Także różnokolorowe cekiny można wykorzystać wedle uznania i dla dodatkowej dekoracji.

Nie przegap: Jak zrobić pisanki: inspiracje i pomysły >>>

Jak zrobić pisankę OMBRE ze wstążki: modne dekoracje wielkanocne [ZRÓB TO SAM]
Autor: Gutek Design Ozdoby wielkanocne: pisanki ze wstążki.

Jak zrobić jajka ze wstążki na Wielkanoc: KROK 1

Dekorację pisanki zaczynamy od jej czubka. Najjaśniejszą wstążkę tniemy na kilka krótkich odcinków o długości ok. 2-2,5 cm. Pierwszy z nich rozciągamy równomiernie na czubku jaja i przytwierdzamy w narożach szpilkami. Na samym środku jaja wbijamy jedną szpilkę.

Kolejny odcinek wstążki składamy w trójkąt (rożek), zaginając jego brzegi do środka. Rożek przytwierdzamy do jaja trzema szpilkami wzdłuż jego podstawy i powtarzamy czynność z czterech stron jaja, uważając, aby odległości wierzchołków rożków względem wbitej na środku jaja szpilki były identyczne.

Po przytwierdzeniu pierwszych czterech odcinków wstążki kolejne cztery rożki przytwierdzamy do jaja analogicznie, nieco poniżej pierwszego rzędu, kierując wierzchołki trójkątów na przestrzeń pomiędzy wierzchołkami wstążek pierwszego rzędu. W ten sam sposób układamy także trzeci rządek odcinków wstążki jednego koloru.

Polecamy: Baranek z masy solnej. Jak zrobić baranka wielkanocnego >>>

Jak zrobić jajka ze wstążki: KROK 2

Mając przytwierdzone trzy rządki wstążkowych trójkącików jednego koloru, przystępujemy do zmiany koloru wstążki w następnym rządku. Z kolejnego koloru wstążki w naszej palecie odcieni odcinamy analogiczne paski, składamy je w trójkąciki i przytwierdzamy na tej samej zasadzie co rządki powyżej.

Czynność powtarzamy aż do uzyskania dwóch lub trzech rzędów. Metodą tą dobieramy kolejny, ciemniejszy odcień wstążki, aż po ostatni - najciemniejszy.

Sprawdź też: Ozdoby wielkanocne zrób to sam - pisanka ze sznurka instrukcja >>>

Jak zrobić jajka ze wstążki: KROK 3

Gdy już mamy przytwierdzone minimum trzy rzędy odcinków najciemniejszej wstążki i niewiele nam zostało wolnej przestrzeni styropianowego jaja (ok. 1 cm), przytwierdzamy ostatni odcinek wstążki. Aby estetycznie wykończyć naszą ozdobę wielkanocną ze wstążki, przytwierdzamy go na zakładkę, przypinając najpierw dwa naroża, a po wywinięciu odcinka prawą (świecącą) stroną wstążki skierowaną do zewnątrz, podwijamy i mocujemy kolejne dwa narożniki.

Dla ozdoby - z odrębnego, dłuższego kawałka wstążki formujemy kokardę, i mocujemy ją szpilkami do podstawy jaja. Alternatywnie można przymocować szpilkami (i punktowo na złączu klejem kropelką!) wąską, dłuższą wstążkę, za którą będziemy mogli powiesić pisankę w oknie bądź na żyrandolu.

Zobacz też: Ozdoby wielkanocne z papieru. Robimy baranki na Wielkanoc z papieru i ciasta>>

Pisanki ze wstążki: ozdoby wielkanocne zrób to sam

Tak przygotowane jajko ze wstążki eksponować możemy na wiele kreatywnych i równie dekoracyjnych sposobów. Jednym z nich jest ekspozycja np. czterech różnej wielkości jaj (kurzego, kaczego, gęsiego, strusiego itd.) zawieszonych na różnej wysokości na żyrandolu nad stołem lub wejściem do salonu.

Dekoracyjnymi pisankami ze wstążek przybrać też możemy kwietny stroik na wielkanocnym stole, bądź w wersji wiszącej nad stołem. Pisanki ze wstążek nadają się również jako atrakcyjna dekoracja święconki niesionej do poświęcenia w Wielką Sobotę. Ustawione zaś na płaskich, szklanych świecznikach do tealightów stanowią niezależną dekorację stołu i kredensu - zarówno solo, jak i w towarzystwie.

Jajka wielkanocne - pomysły na ciekawe ozdoby wielkanocne zrób to sam

Jajka wielkanocne dają mnóstwo możliwości dekoracyjnych. Tradycyjne pisanki można śmiało zastąpić dekoracjami wykonanymi samodzielnie. Jak je zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w galeriach zdjęć.