Wianki wielkanocne. Dekoracje na święta: jak upiększyć dom, pokój i balkon

2016-03-07 8:55 Agnieszka Zawadzka

Wianki wielkanocne to popularny element świątecznej dekoracji domu. Podpowiadamy, jak zrobić ozdoby wielkanocne, by upiększyć pokój, dom i balkon na święta. Zobacz, jak zrobić wianek wielkanocny z wkomponowanymi świątecznymi motywami: pisankami, kurczaczkami, zającami, palemkami i innymi dekoracyjnymi elementami. Wianek na wielkanoc - pomysły i inspiracje.

Kwietne wianki dekoracyjne to motyw znany od wieków. Ich uroda przyda uroku każdemu wnętrzu. Dobrane kolorystycznie, z ulubionym motywem są doskonałą świąteczną dekoracją. Jak dobierać wielkanocny wianek do wnętrza?

Wielkanocne wianki dekoracyjne: na co zwrócić uwagę przy wyborze wianka

Starajmy się zachować stylistyczną spójność naszego wnętrza, również podczas doboru sezonowych i świątecznych dodatków. Jeśli lubujemy się we wnętrzach jasnych i stonowanych, nawiązujących do stylu skandynawskiego, postawmy na wianki układane na kanwie bielonej wikliny. Kolor kwiatów i dodatków dobranych do wianka zrównoważmy z kolorystyką tekstyliów we wnętrzu (poduszek, zasłon, dywanu), bądź z tonacją i wzorem planowanej dekoracji stołu wielkanocnego (z kolorem obrusa, serwetek, świeczek itp.). We wnętrzach nowoczesnych, postawmy na dekoracje oszczędne, bardzo proste - np. w czarno-białej kolorystyce bądź na wianki bogato upięte, jednak utrzymane w ramach jednej tonacji kolorystycznej.

Jak zrobić dekoracyjny wianek do wnętrza? SPRAWDŹ!

Wianek wielkanocny: jak je eksponować w domu?

Możliwości wyeksponowania wielkanocnych wianków jest tyle, ile samych rodzajów wianków. Miejsce do powieszenia lub położenia wianka wielkanocnego wybieramy kierując się jego rozmiaremi oraz tym, w jaki spoób został wykonany. Inaczej bowiem prezetować się będzie wianek płaski (jednostronny), a inaczej wianek przestrzenny, który oglądać powinniśmy z każdej strony. Wianki jednostronnie opracowane najlepiej sprawdzą się zawieszone na płaskich powierzchniach, takich jak drzwi czy ściana. Taki stroik wielkanocny możemy powiesić na dekoracyjnej wstążce, przeciągniętej pod zawieszonym na stałe we wnętrzu obrazem na tym samym gwoździu - wówczas wianek wisi poniżej obrazu, a my nie musimy wbijać nowego gwoździa na sezonową tylko dekorację. Wianki przestrzenne zawiesić możemy zarówno w oknie (na ozdobnej, szerszej tasiemce z materiału, podwieszając go na karniszu), jak i poziomo nad świątecznym stołem, mocując go na trzech tasiemkach zamocowanych do żyrandola. W drugiej opcji ekspozycji efektowniej wyglądać będą większe wianki. Pamiętajmy jednak, że duże ozdoby wielkanocne mają swoją wagę i że nie zawsze warto ryzykować zerwania żyrandola w czasie serwowania drugiego dania na świątecznym obiedzie z rodziną.

Wianek na wielkanoc z elementami roślinnymi

  • Wianek wielkanocny: wiosenne kwiaty

Wśród materiałów, które możemy wykorzystać do przygotowania wianka wielkanocnego, na uwagę zasługują elementy roślinne: gałązki, kwiaty, liście, pędy. Taki naturalny stroik na Wielkanoc jest pełen uroku i bardzo wiosenny.
Do wyboru mamy kwitnące wiosną rośliny cebulowe, takie jak hiacynty, tulipany, narcyzy, szafirki czy krokusy. A to tylko najpopularniejsze z cebulkowych piękności. Zaletą roślin cebulowych jest to, że będą zdobić nasze wianki wielkanocne dłużej niż kwiaty cięte.

  • Wianek wielkanocny: gałązki i pędy roślin

Do wykonania wielkanocnego wianka doskonale nadają się również delikatne gałązki drzew i krzewów, które dopiero wypuszczają listki – ich soczysta zieleń urozmaici każdą wiosenną wielkanocną dekorację. Dodatkiem do wielkanocnego wianka mogą być także kwitnące gałązki, na przykład mirabelki, które nadadzą stroikowi lekkości. Pewnym problemem może być jednak to, że z takich ściętych pędów pozostawionych bez wody szybko osypią się kwiaty, a listki zwiędną. Dlatego, jeśli chcemy dodać świeżo ścięte gałązki do naszej wielkanocnej dekoracji, musimy włożyć je do fiolek napełnionych wodą i regularnie uzupełniać jej poziom (takie fiolki są do kupienia w sklepach florystycznych).
Dobrym dodatkiem roślinnym do wielkanocnego wianka są pędy pnączy, zwłaszcza bluszczu pospolitego, którego ciemnozielone liście są wyjątkowo dekoracyjne.
Interesującym pomysłem jest wielkanocny wianek, który wyglądem przypomina gniazdo. Do jego wykonania użyć można miękkiego mchu, gałęzi i... siana. Pomiędzy gałęzie, z których pleciemy podstawę wianka, wtykamy kępki mchu lub wiązki sianka. Stroik uzupełniamy świątecznymi dekoracjami: wydmuszkami z jajek, pisankami, piórkami, kurczaczkami czy zajączkami. Wszystko zależy od naszej wyobraźni…

Galerie zdjęć: ozdoby wielkanocne inspiracje

Pomysły na ozdoby wielkanocne - wianki i stroiki, nakrycie stołu, dekoracje domu. Zobacz zdjęcia - inspiracje na Wielkanoc.