Narcyz - Narcissus sp.

2020-07-16 15:46 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Narcyzy należą do najpopularniejszych ozdobnych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Ich ozdobą są ukazujące się od III do V kwiaty o najróżniejszych odcieniach barwy białej, żółtej i pomarańczowej. Kwiat narcyza składa się z sześciu płatków okwiatu i charakterystycznej rurki zwanej przykoronkiem. Płatki mogą być białe lub w różnych odcieniach barwy żółtej, natomiast przykoronek – biały, żółty, intensywnie pomarańczowy, różowy, a nieraz czerwony.

Narcyzy – opis

Narcyzy – odmiany i gatunki

Rodzaj Narcissus obejmuje około 40 gatunków, znanych jest ponad 10 tysięcy odmian. Uwzględniając m.in. kształt kwiatów podzielono narcyzy na grupy: trąbkowe, wielkoprzykoronkowe, drobnoprzykoronkowe, pełne, mieszańce triandrus, mieszańce cyclamineus, mieszańce tazetta, mieszańce jonquilla, mieszańce o rozszczepionym przykoronku. Pozostałe grupy obejmują tzw. narcyzy botaniczne, gatunki, formy i odmiany naturalne narcyzów dziko rosnących.

>> Przeczytaj też: Żonkil czy narcyz?

Narcyz kwiat do wazonu

Narcyzy nadają się do wiązanek okolicznościowych i kompozycji kwiatowych. Trzeba pamiętać, że cięte narcyzy przyśpieszają więdnięcie innych kwiatów, wydzielają bowiem lepki sok, który jest szkodliwy dla innych gatunków. Chcąc tego uniknąć, należy wstawiać narcyzy do wazonu z letnią wodą dzień wcześniej niż pozostałe kwiaty. W ciągu 24 godzin lepki sok wydzieli się z narcyzów i przestanie zagrażać innym kwiatom. Zmiana wody w kolejnym dniu pozwoli na bezpieczne dołączenie innych kwiatów. Narcyz w doniczce coraz częściej też dekoruje także nasze mieszkania.

>>Obejrzyj film: Jak pędzić rośliny cebulowe

Żonkile – uprawa

Uprawa narcyzów jest bardzo łatwa, bowiem nie są zbyt wymagające – rosną praktycznie na każdej glebie, z wyjątkiem bardzo lekkich i jałowych, a także ciężkich i podmokłych. Najlepsze jednak dla nich jest podłoże próchniczne i wilgotne. Rośliny te są przystosowane do suchych, gorących i krótkich okresów wegetacyjnych, posiadają niezwykłą umiejętność przetrwania.

Narcyzy lubią miejsca słoneczne, ale tolerują także stanowiska lekko ocienione. Mogą pozostawać bez przesadzania na jednym miejscu kilka lat. Najobficiej kwitną zazwyczaj od drugiego do czwartego roku po posadzeniu.

Narcyzy nie wymagają okrywania na zimę, ale aby zabezpieczyć cebule przed dużymi spadkami temperatury, należy okryć miejsce sadzenia kilkucentymetrową warstwą torfu, rozdrobnionej kory, słomy lub suchych liści. Wiosną, po ustąpieniu przymrozków, okrycie to należy zdjąć i obficie podlać. Jeśli narcyzy zostały posadzone w trawie, trzeba pamiętać, aby nie kosić trawnika około miesiąc od zakończenia kwitnienia narcyzów.

Cebulki żonkili możemy wykopać pod koniec lipca, po zaschnięciu liści, przesuszyć je, przechować w ciemnym, przewiewnym miejscu i wysadzić ponownie na początku września. Nie jest to jednak konieczne – cebule można pozostawić w ziemi, ale trzeba zaprzestać podlewania, aby zapewnić im okres spoczynku. Narcyzy z grupy wielkoprzykoronkowych i trąbkowych należy przesadzać na nowe miejsce co 2–3 lata, natomiast narcyzy z pozostałych grup można pozostawić na tym samym miejscu wiele lat.

Kiedy sadzić żonkile

Cebule narcyzów są wieloletnie, pokryte błonką, mają jajowaty kształt i liczne cebulki przybyszowe. Sadzenie narcyzów możemy wykonać pod koniec sierpnia i na początku września. Głębokość sadzenia cebul zależy od ich wielkości – sadzimy je na głębokości równej 2–3 ich wysokościom, w lżejszej glebie głębiej, a w cięższej – płyciej. Zachowujemy odstępy między cebulami równe 2–3 szerokościom cebul. Aby zabezpieczyć cebule przed nornicami, można sadzić je w plastikowych ażurowych koszykach lub skrzynkach, które zakopuje się w ziemi.
Późną jesienią, dobrze zasilić glebę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, które wykorzystane zostaną przez rośliny wczesną wiosną, tuż po rozpoczęciu wegetacji.

>>Obejrzyj film: Kiedy i jak sadzić cebulki kwiatów kwitnących wiosną

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia III - V
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 45 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty