Kosaciec żyłkowany - Iris reticulata

2022-03-29 20:47

Kosaciec żyłkowany to bylina cebulowa pochodząca z Kaukazu. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

Kosaciec żyłkowany
Autor: Gettyimages Kosaciec żyłkowany

Kosaciec żyłkowany kwitnie w marcu-kwietniu. Kwiaty są osadzone pojedynczo lub po dwa na pędzie, mają ciemnofioletową barwę. Odmiany mają kwiaty niebieskie lub fioletowe często z plamkami i cętkami. Liście są wąskie, w przekroju czworokątne.

Kosaćce żyłkowane nadają się na rabaty złożone z niskich bylin, do ogródków skalnych, można je też sadzić grupami na trawnikach. Nadają się także do pędzenia - wtedy kwitną zimą i wczesną wiosną.

Kosaciec żyłkowany najlepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych, piaszczystych - wtedy nie trzeba wykopywać cebul co roku. Gdy jednak uprawiamy je na glebach cięższych należy je wykopać po kwitnieniu co roku. Wykopuje się je na początku czerwca, gdy liście są jeszcze zielone. Przechowywać należy w przewiewnych pomieszczeniach, zapewniając temperaturę 17-20°C.Cebule sadzi się do gruntu we wrześniu-październiku, na głębokość 8-10 cm, w rozstawie 5-10 cm. Przed zimą należy okryć posadzone cebule liśćmi, torfem i stroiszem (gałęziami drzew iglastych).

Kosaćce żyłkowane rozmnaża się przez cebule przybyszowe. Cebulki irysa żyłkowanego są wydłużone i mają skórkę pokrytą siatkowato włóknem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia III - IV
Wysokość 15 cm - 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Wiosna w ogrodzie: jak przygotować ogród do nowego sezonu [WIDEO]