Paciorecznik ogrodowy (kanna) - Canna × generalis

2022-05-31 13:12

Paciorecznik ogrodowy, zwany kanną, należy do rodziny paciorecznikowatych Cannaceae, pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej, Azji zwrotnikowej i Afryki. Roślina tworzy grube, rozgałęziające się kłącze, z którego wyrastają grube, mięsiste pędy z dużymi jajowato-lancetowatymi liśćmi. Ze względu na wysokość kanny dzielimy na niskie (do 1 m wysokości), średnie (1–1,5 m) i wysokie (powyżej 1,5 m).

Spis treści

  1. Kanna - kwiaty
  2. Paciorecznik ogrodowy - uprawa z nasion
  3. Paciorecznik - nawożenie i podlewanie
  4. Kanna w zimie
  5. Paciorecznik ogrodowy - rozmnażanie
  6. Kanna (paciorecznik) -  zastosowanie w ogrodzie

Kanna - kwiaty

Kanna kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Duże, fantazyjne kwiaty, średnicy do 12,5 cm są zebrane w kłosy na szczycie pędów i w zależności od odmiany są białe, żółte, różowe, łososiowe, czerwone, pomarańczowe lub dwubarwne, np. żółto-czerwone.

Dekoracyjne są też liście – w zależności od odmiany mogą być zielone (o różnych odcieniach), szkarłatne, brązowe, czerwonawobrunatne lub purpurowe, jednobarwne bądź wielokolorowe i prążkowane.

Paciorecznik ogrodowy - uprawa z nasion

Kiedy zakwita kanna z nasion? Aby uzyskać latem duże, pięknie kwitnące rośliny, a jesienią dorodne kłącza, paciorecznik ogrodowy powinien rosnąć w gruncie min. 6 miesięcy. Ponieważ nasze warunki klimatyczne na to nie pozwalają, konieczne jest sadzenie kłączy w marcu do pojemników - pojedynczo w mieszankę torfu, ziemi i piasku.

Doniczki ustawiamy początkowo w miejscu niekoniecznie z dostępem światła, w temperaturze 15 st. C (może być nieco niższa). Do chwili ukazania się liści podlewamy minimalnie. Po ukazaniu się liści roślinom zapewniamy dostęp światła i zwiększamy temperaturę: w dzień 18–20 st. C, nocą 12–15 st. C.

Należy przestrzegać zasady: im mniej światła, tym niższa temperatura (i odwrotnie). Kanny są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego do gruntu przesadzamy, gdy nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków (po 15. maja), pamiętając o wcześniejszym zahartowaniu roślin. Na miejsce stałe wysadzamy w rozstawie 40 x 60–80 cm.

Paciorecznik - nawożenie i podlewanie

Kanny wymagają obfitego nawożenia i podlewania. Przyrost kłączy zależy od odpowiedniego nawożenia i nawadniania: przy słabym możemy jesienią uzyskać mniejsze kłącza od tych wysadzonych wiosną. Dzieje się tak dlatego, że roślina czerpie początkowo pokarm z kłącza wysadzonego wiosną, budując jednocześnie kilka nowych kłączy na przyszły rok.

Liczba wytworzonych kłączy zależy od odmiany i nawożenia. Przy odpowiedniej pielęgnacji jesienią otrzymujemy kilka nowych kłączy, a kłącze mateczne obumiera. Nieodpowiednia uprawa może być także powodem tego, że paciorecznik nie zakwita, kłącze mateczne, zamiast wydać dorodne kwiaty, całą energię traci na wzrost kłączy.

Rośliny w pojemnikach należy podlewać codziennie (gdy jest gorąco nawet 2 razy dziennie), a rosnące w gruncie 2–3 razy w tygodniu, ale obficie. Rośliny zasilamy od początku czerwca do początku września co 8–10 dni wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przyczyni się do powtórzenia kwitnienia.

Kanna w zimie

W naszym klimacie kanny nie zimują w gruncie, kłącza na zimę należy wykopać - gdy pierwszy przymrozek zetnie liście. Nożem odcinamy część nadziemną 10–15 cm od ziemi i wykopujemy delikatnie kłącze z bryłą ziemi (można też najpierw wykopać całą roślinę z bryłą korzeniową, a potem nożem odciąć łodygę).

Odcięte kłącza ostrożnie otrząsamy z nadmiaru ziemi, układamy w skrzynkach, przysypujemy wilgotnym torfem, piaskiem lub trocinami i przenosimy do chłodnego pomieszczenia (5–10°C), niekoniecznie z dostępem światła. Zimą trzeba kilka razy obejrzeć kłącza i usunąć gnijące i uszkodzone. Wiosną dzielimy je tak, aby każda część miała przynajmniej dwa pąki.

Paciorecznik ogrodowy - rozmnażanie

Kanny rozmnaża się przez nasiona wysiewane w styczniu-lutym oraz przez podział kłączy wczesną wiosną. Nasiona mają dość grubą łupinę - aby przyśpieszyć kiełkowanie przed siewem moczymy je w ciepłej wodzie. Siewki pikujemy pojedynczo do doniczek i ustawiamy w jasnym miejscu w 18 st. C. Kłącza należy podzielić tak, aby każda część miała przynajmniej jeden dobrze wykształcony pąk. Miejsce cięcia dobrze posypać roztartym węglem drzewnym.

Kanna (paciorecznik) -  zastosowanie w ogrodzie

Kanny dobrze prezentują się w większych grupach, szczególnie w centrum rabaty otoczone innymi roślinami. Nadają się też do dużych pojemników ustawianych na tarasach, balkonach, w patio lub w ogrodzie. Lubią stanowiska słoneczne (wymagają min. 6 godzin światła słonecznego) oraz ciepłą i próchniczą, średnio zwięzłą glebę, zasobną w składniki pokarmowe, o pH 6,5–7,0.

W miejscach lekko zacienionych wydają dużo liści, ale kwitną mniej obficie, a w miejscach bardziej zacienionych mogą nie zakwitnąć wcale. Należy wybrać stanowisko osłonięte od wiatru, aby duże liście podczas silnych wiatrów nie zostały uszkodzone.

Sonda
Ile masz w domu roślin?
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia VII - X
Wysokość 1 m - 2 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój wzniesiony
Piękny trawnik w ogrodzie