Skrzynki balkonowe: jakie rośliny posadzić w skrzynkach na balkonie?

2015-05-12 11:39 Magdalena Sokołowska
Skrzynki balkonowe: jakie rośliny posadzić w skrzynkach na balkonie?
Autor: materiały prasowe IKEA Rośliny do skrzynek balkonowych to nie tylko tradycyjne pelargonie ani popularne surfinie! Doskonale się tu sprawdzą także rośliny liściaste.

Skrzynki balkonowe to lubiane rozwiązanie na małych balkonach. Propozycje ciekawych roślin do obsadzenia skrzynek balkonowych: podpowiadamy jakie kwiaty balkonowe można łączyć i jak prawidłowo je sadzić w skrzynkach. Rośliny do skrzynki balkonowej: poradnik.

Skrzynki balkonowe to dobre rozwiązanie na małym balkonie, bo nie zabiera miejsca na podłodze. Radzimy, jakie wybrać rośliny do obsadzenia skrzynek. Wiosna ruszyła całą parą. A więc czas na sadzenie roślin na balkonie. Wybuch zieleni tak długo wyczekiwany przyciąga amatorów, jak i profesjonalistów uwielbiających prace wśród zieleni. Ale co gdy nie mamy własnej działki lub ogródka, a uwielbiamy zieleń? Czasami wystarczy niewielka przestrzeń balkonu, by spełnić się w roli projektanta. Możemy zaprojektować zieleń na naszym lub znajomych balkonie. Podpowiadamy jakie kwiaty sadzić w skrzynkach balkonowych.

Skrzynki balkonowe: przygotowanie skrzynek do sadzenia roślin

Jeśli mamy skrzynki balkonowe z zeszłego sezonu lub zakupiliśmy nowe to czas przystąpić do pracy! Podstawą, by rośliny dobrze, zdrowo rosły i pięknie kwitły cały sezon posadzone w skrzynkach balkonowych jest prawidłowe przygotowanie podłoża i wysadzenie roślin. Trochę podłoża wsypujemy na dno skrzynki, by zasklepić otwory drenujące. Następnie do skrzynki balkonowej wysypujemy drenaż, którym może być żwir, grys, drobne kamyki, keramzyt. Warstwę tą możemy przykryć siatką by podłoże, które będziemy wysypywać, nie mieszało się z drenażem. Do skrzynke balkonowych należy stosować podłoże organiczne dobrze utrzymujące wodę oraz powietrze, np. torf wysoki wymieszany z perlitem, korą i dobrze rozłożonym obornikiem.

Sadzimy rośliny w skrzynkach balkonowych

Przed wysadzeniem do skrzynek, rośliny balkonowe dobrze podlewamy lub wstawiamy do naczynia z wodą na 5 minut, by namoczyć bryłę korzeniową. Po wyjęciu z doniczek, rośliny sadzimy do skrzynek. Przestrzenie między nimi wypełniamy podłożem, by nie powstały kieszenie powietrzne, ale nie ubijamy. Na powierzchni pozostawiamy pewną przestrzeń, która przy podlewaniu nie pozwoli na wypływanie wody ze skrzynek balkonowych. Początkowo kwiaty posadzone w skrzynkach podlewamy rzadziej, w miarę rozwoju systemu korzeniowego i masy zielonej zwiększamy i podlewamy obficie codziennie lub co drugi dzień, szczególnie gdy jest mocne i długotrwałe nasłonecznienie. Pamiętamy o nawożeniu kwiatów balkonowych, które może być stosowane wraz z podlewaniem (1-2 razy tygodniu) lub w postaci granulatów o spowolnionym działaniu (koniec kwietnia/początek maja). Przekwitnięte kwiatostany roślin balkonowych usuwamy.

Kwiaty balkonowe do skrzynek

Wybierając rośliny balkonowe kierujemy się najczęściej upodobaniami, warunkami jakie panują na balkonie i jego wielkością. Dlatego warto przemyśleć swój wybór. W skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradzie ładnie prezentują się rośliny o zwisających pędach, np. petunie, uczep, pelargonie zwisające, komarowiec, bakopa, lobelie. Rośliny te szybko rozrastają się tworząc wspaniałe kaskady kwiatów lub ozdobnych liści, które efektownie ozdabiają nasz balkon. W miejscach wietrznych lepiej posadzic do skrzynek rośliny niższe jak begonie, żeniszek, aksamitki, szałwie, starzec. Rośliny balkonowe w skrzynkach możemy dowolnie łączyć, tworząc spójne kompozycje kolorystyczne i o zbliżonym kształcie, jak również na zasadzie kontrastu np. czerwone zwisające pelargonie w połączeniu ze srebrnym starcem lub czerwone szałwie o wzniesionym kwiatostanie, przypominającym płomienie ognia, w połączeniu z bakopą zwisającą z białymi kwiatuszkami i charakterystycznym, ziołowym zapachem. Dobrze prezentują się w skrzynkach posadzone z tyłu rośliny o wzniesionym pokroju, takie jak koleus czy lwie paszcze, a z przodu mocno rozrastające się niższe rośliny i zwisające np. heliotrop, petunie, lobelie zwisające. Przy tworzeniu kompozycji roślin w skrzynce balkonowej pamiętajmy, by nie łączyć ze sobą roślin o niskich wymaganiach wodnych, z tymi które potrzebują dużo wilgoci.