Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

2016-01-19 15:09
Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe
Autor: Thinkstockphotos.com

Radzimy jak dobrze podlewać rośliny doniczkowe. Kwiaty doniczkowe uprawiane w naszych domach, różnią się zapotrzebowaniem na wodę. Dlatego ich podlewanie powinno być zróżnicowane. Podpowiadmy, jak prawidłowo pielęgnować rośliny w mieszkaniu.

Rośliny doniczkowe, które uprawiamy w naszych domach i mieszkaniach, mają za zadanie być ich ozdobą. Aby rośliny doniczkowe dekorowały nasze wnętrza muszą wyglądać efektownie. A żeby kwiaty doniczkowe wyglądały atrakcyjnie, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, koniecznym w uprawie roślin doniczkowych w domu, jest ich podlewanie.

Czy wszystkie kwiaty doniczkowe podlewa się jednakowo?

Nie wszystkie kwiaty doniczkowe mogą być podlewane jednakowo. Poszczególne gatunki roślin różnią się zapotrzebowaniem na wodę i to należy uwzględnić w ich pielęgnacji – podlewanie powinno być zróżnicowane. W przypadku niektórych roślin specyficzny jest również sposób podlewania, który różni się od tego tradycyjnego, którym jest wlewanie wody bezpośrednio na wierzchnią warstwę podłoża w doniczce.

Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

Rośliny, które wymagają podłoża mocno wilgotnego, podlewamy w ten sposób, by podłoże w doniczce było stale wilgotne, ale nie mokre. Te rośliny, które wymagają podłoża lekko wilgotnego trzeba podlewać tak, by między nawadnianiami warstwa podłoża grubości 1–2 cm przeschła, ale pod nią podłoże było wilgotne. Natomiast rośliny, które wymagają podłoża suchszego podlewamy tak, by między kolejnymi nawadnianiami ziemia w doniczce przeschła do połowy. Rośliny podlewamy najczęściej do doniczek, lejąc wodę na podłoże (wodę wlewamy aż do wypełnienia doniczki po brzeg). Potem należy odczekać, aż woda wsiąknie i patrzeć, czy wypłynie na podstawkę. Nadmiar wody z podstawki należy wylać. Niektóre rośliny wymagają innego sposobu podlewania. Na przykład rośliny z grupy ananasowatych podlewa się wlewając wodę do lejka utworzonego z liści, a rośliny o włochatych liściach (na przykład saintpaulie) podlewa się wlewając wodę do podstawki.

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022