Żeniszek meksykański - Ageratum houstonianum (syn. Ageratum mexicanum)

2020-07-16 15:36 Opracowanie redakcja serwisu

Żeniszek meksykański jest byliną z rodziny złożonych (Compositae), ale w naszych warunkach uprawia się go jako roślinę jednoroczną.

Żeniszek meksykański – opis

Żeniszek pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W zależności od odmiany ma od 10 do 60 cm wysokości: odmiany niskie 10–15 cm, średnio wysokie 20–30 cm, wysokie do 60 cm. Rośliny mają pokrój kulisty lub spłaszczony, rzadziej luźny. Pędy są silnie rozgałęzione i owłosione, a liście sercowo-jajowate, lekko karbowane, również owłosione.

Nieduże koszyczki kwiatowe, osadzone na szczytach pędów w baldachogronach, złożone są z kwiatów rurkowych. Kwiaty mają niebieską barwę w różnych odcieniach, bywają także brudnoróżowe lub białe. Rośliny rozmnażane przez sadzonki rozpoczynają kwitnienie na początku maja, rozmnażane przez nasiona kwitną w połowie czerwca. Żeniszek kwitnie obficie całe lato aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Żeniszek kwiat – uprawa

Żeniszek wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej i żyznej oraz słonecznego stanowiska. Jest bardzo wrażliwy na niską temperaturę, należy więc wysadzać go do ogrodu lub na balkon dopiero po ustąpieniu ostatnich wiosennych przymrozków (czyli po 15 maja).

Żeniszki rozmnaża się go przez nasiona oraz sadzonki. Nasiona wysiewa od połowy lutego do skrzynek (najlepiej w szklarni) zapewniając 18–20 stopni C. Po wzejściu, siewki pikuje się w rozstawie 3 x 4 cm, a po 3 tygodniach sadzi się do inspektu lub do doniczek w podłoże umiarkowanie wilgotne.

Aby rozmnożyć żeniszki przez sadzonki trzeba jeszcze podczas wegetacji w ogrodzie wybrać rośliny mateczne i przesadzić je w końcu sierpnia do doniczek. Rośliny należy przetrzymać przez zimę w pomieszczeniu dobrze wietrzonym o temperaturze 12–14 st.C. Cześć z nich niestety zginie, ale z pozostałych od połowy stycznia sporządza się sadzonki, które sadzi się do mieszaniny torfu i piasku. Zaleca się podgrzewanie podłoża od dołu, utrzymywanie umiarkowanej wilgotności (rzadko spryskując wodą) i cieniowanie. Na miejsce stałe wysadza się rośliny (rozmnażane obydwoma sposobami) po 15 maja, w rozstawie 10–15 x 15–20 cm.

Żeniszek ogrodowy

Żeniszek meksykański doskonale nadaje się na kwietniki, obwódki oraz do dekoracji balkonów. Niektóre odmiany o silnym wzroście i dużych koszyczkach nadają się na kwiat cięty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - X
Wysokość 10 cm - 40 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kulisty
Pokrój luźny
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021