Begonia stale kwitnąca to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Z czego wynika jej dobra opinia?

2024-05-29 18:59

Begonia stale kwitnąca (Begonia × semperflorens) to roślina jednoroczna o ozdobnych kwiatach. Gatunek wyjściowy pochodzi z Brazylii. Dostępnych jest wiele odmian różniących się kolorami kwiatów i liści. Kiedy sadzić i jak uprawiać begonię stale kwitnącą?

Spis treści

  1. Jak wygląda begonia stale kwitnąca?
  2. Begonia stale kwitnąca w ogrodzie i na balkonie
  3. Kiedy sadzić begonie stale kwitnące?

Jak wygląda begonia stale kwitnąca?

Begonia stale kwitnąca osiąga 10–20 cm wysokości. Tworzy grube, mięsiste, rozgałęzione, często czerwonopurpurowe łodygi i jajowate lub owalne, mięsiste, błyszczące liście, które mogą być zielone lub czerwonopurpurowe w różnych odcieniach.

Kwiaty begonii stale kwitnącej w zależności od odmiany mają barwę białą, różową lub czerwoną w różnych odcieniach. Roślina kwitnie od czerwca do października (a właściwie aż do mrozów).

Begonia stale kwitnąca w ogrodzie i na balkonie

Begonia stale kwitnąca znakomicie wygląda w ogrodzie posadzona na kwietnikach, rabatach i obwódkach. To także jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych - świetnie nadaje się do uprawy pojemnikowej.

Roślina wymaga gleby próchnicznej, przepuszczalnej, lekko kwaśniej i słonecznego stanowiska (rośliny uprawiane w cieniu mają wiotkie pędy i nie są zbyt ozdobne).

Kiedy sadzić begonie stale kwitnące?

Begonię stale kwitnącą najczęściej rozmnaża się przez nasiona, które wysiewa się od stycznia do połowy lutego do skrzynek wypełnionych mieszaniną ziemi liściowej, torfu i piasku. Nasion nie przykrywa się ziemią, tylko lekko wciska w podłoże, przykrywa szybą i cieniuje. Zrasza się ostrożnie i utrzymuje temperaturę 20–22 st. C.

Po wzejściu siewki pikuje się do skrzynek w rozstawie 1,2 x 1,5 cm, a drugi raz pikuje się w kwietniu – każdą roślinę osobno do doniczek torfowych. Przed posadzeniem rośliny należy zahartować. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w rozstawie 15 cm x 15–20 cm.

Poznaj inne begonie do ogrodu i na taras:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 15 cm - 20 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Poznaj różne odmiany begonii