Begonia kaskadowa - Begonia pendula

2020-07-16 15:58

Begonia kaskadowa (syn. begonia zwisająca) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Begonie kaskadowe to mieszańce charakteryzujące się pnącym pokrojem, które nie występują w środowisku naturalnym.

Begonia kaskadowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Begonia kaskadowa

Begonia kaskadowa kwitnie obficie przez długie miesiące. Termin kwitnienia może być różny (zwykle od czerwca do września). Kwiaty są pojedyncze lub pełne. Barwa jest zróżnicowana – biała, żółta, pomarańczowa, łososiowa, różowa i czerwona.

Pędy begonii kaskadowej osiągają 15-30 cm długości. Liście są wąskie, o ząbkowatych brzegach, kształtem przypominające nieco połówki serc. Begonię kaskadową najlepiej uprawiać w miejscu lekko zacienionym – wtedy nie stwarza problemów, obficie kwitnie i jest atrakcyjnie wybarwiona. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, z dobrym drenażem. Begonię tę można uprawiać zarówno w pomieszczeniach, na balkonie, jak i w ogrodzie. Do gruntu można ją sadzić od drugiej połowy maja. To gatunek wrażliwy na niskie temperatury. Zimą bulwy najlepiej umieścić w chłodnym pomieszczeniu, przysypane torfem lub piaskiem.

W czasie sezonu begonia kaskadowa wymaga regularnego podlewania i nawożenia (najlepiej nawozami organicznymi lub mineralnymi – wieloskładnikowymi). Dawki nawozów powinny być rozcieńczone – begonia źle reaguje na zasolenie podłoża. Gatunek jest wrażliwy na choroby grzybowe. Warto go profilaktycznie „traktować” ekologicznymi preparatami. Zaleca się usuwać przekwitające kwiatostany – to przedłuży kwitnienie.Begonie kaskadowe mogą być dekoracją wnętrz, balkonów lub zadaszonych tarasów. Ze względu na swój pokrój dobrze wyglądają w wiszących pojemnikach, np. koszach. W ogrodzie można je wykorzystać do ozdoby altan oraz murków.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - X
Wysokość 15 cm - 30 cm
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów łososiowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zwisający
Poznaj różne odmiany begonii