Begonia bulwiasta - Begonia tuberhybrida

2020-07-16 15:58 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Begonia bulwiasta jest rośliną z rodziny ukośnicowatych (Begoniaceae). Jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania wielu gatunków begonii rosnących dziko w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Tworzy bulwy, z których wyrastają mięsiste, krótkie i rozgałęziające się pędy 15–20 cm wysokości. Liście są grube, asymetryczne, sercowato-lancetowate, osadzone na dość długich ogonkach. Zarówno liście, jak i ogonki liściowe pokryte są długimi, rzadkimi włoskami.

>>Przeczytaj też: Begonie – najpopularniejsze gatunki begonii do ogrodu, na balkon i do domu

Kwiat begonia

Begonia bulwiasta kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Na rynku dostępnych jest wiele odmian begonii bulwiastej różniących się o wielkością i kształtem kwiatów (bywają kwiaty pełne, półpełne lub pojedyncze).

>>Przeczytaj też: Piękne odmiany BEGONII na balkon i taras. Kwitnące rośliny balkonowe

Begonia uprawa

 

Begonia bulwiasta wymaga gleby próchniczej, lekko kwaśnej i cienistego stanowiska. Jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego na miejsce stałe można ja wysadzać dopiero na początku czerwca. Begoniami bulwiastymi obsadza się kwietniki, wspaniale nadają się także do skrzynek balkonowych, mis oraz na groby. Odmiany o pełnych kwiatach można też uprawiać jako rośliny doniczkowe.

>>Przeczytaj też: Begonia bulwiasta: co zrobić z begoniami przed zimą?

 

Begonia rozmnażanie

 

Begonię bulwiastą rozmnaża się przez nasiona (w ten sam sposób, jak begonię stale kwitnącą). Należy jednak pamiętać, że rośliny rozmnażane w ten sposób kwitną dopiero pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Można ją także rozmnażać z bulw – wtedy kwiaty pojawią się wcześniej. Tok postępowania przy uprawie z bulw jest następujący: po pierwszych przymrozkach bulwy należy wyjąć z ziemi, odciąć pędy, pozostawiając nasady 5 cm długości. Następnie bulwy podsusza się w temperaturze 15 st. C, czyści się i przechowuje lekko zagłębione w wilgotnym torfie (aby nie wysychały) w pomieszczeniu o temperaturze 7–8 st. C. Na początku lutego bulwy wysadza się do skrzynek. Początkowo utrzymuje się 18 st. C, a gdy rośliny wypuszczą pędy – temperaturę obniża się. W kwietniu begonie wysadza się do inspektów lub do doniczek. Zaczynają kwitnąć pod koniec maja.

Trzecim sposobem rozmnażania jest podział bulw. Na początku marca zadołowane bulwy przenosi się do szklarni i podlewa podłoże. Po wybiciu pąków bulwy dzieli się przesypując zranione miejsca miałem z węgla drzewnego, a po przesuszeniu wysadza płytko do skrzynek, które przenosi się do inspektu.

Begonie bulwiaste można rozmnażać również przez sadzonki pobierane z pierwszych pędów wyrosłych z bulw wysadzonych w styczniu-lutym. Pędy przeznaczone na sadzonki tnie się tuż pod węzłem i umieszcza płytko w substracie torfowym zmieszanym z piaskiem lub perlitem. Skrzynki przykrywa się taflą szkła i przetrzymuje w pomieszczeniu o temperaturze 18–22 st. C. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie maja w rozstawie 20 x 25 cm.

Poznaj inne begonie:

 

Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 15 cm - 40 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty