Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Musisz je mieć w domu!

2023-10-10 10:22

Wśród wielu gatunków roślin doniczkowych są takie, które mają zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków. Warto wprowadzić do domu rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze.

Spis treści

  1. Jak skutecznie oczyścić powietrze w domu
  2. Jakie rośliny oczyszczają powietrze

Od dawna wiadomo, że rośliny doniczkowe ustawiane w pomieszczeniach nie tylko je dekorują, ale również korzystnie wpływają na samopoczucie przebywających w nich osób. Pochłaniając dwutlenek węgla i wydzielając tlen rośliny, poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach, w których je ustawiono. A dodatkowo woda transpirowana przez liście zwiększa wilgotność powietrza w bezpośrednim otoczeniu roślin.

Powietrze w naszych domach, mieszkaniach i biurach często zawiera rozmaite szkodliwe substancje, które chcąc nie chcąc, wdychamy. W powietrzu, którym oddychamy, znajdują się między innymi: formaldehyd, trichloroetylen, benzen, ksylen, amoniak i wiele innych toksycznych dla nas związków chemicznych.

Niektóre z tych substancji ulatniają się z farb, lakierów, mebli oraz innych elementów aranżacji pomieszczenia, szkodliwie wpływając na funkcjonowanie naszego organizmu, szczególnie gdy oddziałują one nas długi czas każdego dnia.

>>Przeczytaj też: Rośliny w mieszkaniu: siła zieleni kwiatów doniczkowych

Jak skutecznie oczyścić powietrze w domu

Trudno byłoby jednak stworzyć pomieszczenia wolne od szkodliwych substancji, możemy tylko próbować zmniejszać ich stężenie, dzięki czemu powietrze w mieszkaniu będzie czystsze. Możemy to osiągnąć wykorzystując różnego rodzaju oczyszczacze powietrza, którym zadaniem jest filtrowanie powietrza. Innym rozwiązaniem – znacznie przyjemniejszym – jest ustawienie w pomieszczeniach roślin doniczkowych oczyszczających powietrze. Rośliny te wykazują zdolność absorbowania szkodliwych substancji, które znajdują się w powietrzu.

Mieszkanie dla alergika: jak urządzić?>>>

Jakie rośliny oczyszczają powietrze

Oto najpopularniejsze rośliny doniczkowe, które pomogą poprawić jakość powietrza w domu. Większość kwiatów doniczkowych oczyszczających powietrze w mieszkaniu to rośliny łatwe w uprawie, nie sprawią więc trudności nawet początkującym domowym ogrodnikom. A do tego łatwo je kupić.Do najpopularniejszych roślin oczyszczających powietrze należą:

Oczywiście, jedna roślina nie oczyści powietrza wypełniającego pokój. Dlatego warto w jednym pomieszczeniu ustawić więcej egzemplarzy. Jeśli „praca” roślinnych filtrów ma być skuteczna, najlepiej aby na 10 metrów kwadratowych przypadała jedna roślina.

>>Przeczytaj też: Trujące domowe rośliny doniczkowe

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni