Sansewieria gwinejska (wężownica) - Sansevieria trifasciata

2022-04-11 14:33

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) nazywana też wężownicą jest sukulentem liściowym – magazynuje wodę w mięsistych liściach. Pochodzi z zachodniej Afryki równikowej (Gwinea).

Spis treści

  1. Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) - opis
  2. Sansewieria (wężownica) - kwitnienie
  3. Sansewieria gwinejska - pielęgnacja
  4. Sansewieria gwinejska - rozmnażanie

Jako roślina pokojowa sansewiera gwinejska uprawiana jest od kilku stuleci. Swe miano przyjęła od nazwiska włoskiego arystokraty, Raimondo de Sango księcia Sanseviero (żyjącego w latach 1710–1771), miłośnika roślin, który jako pierwszy sprowadził sansewierię z Afryki do Neapolu.

ZOBACZ TEŻ: Niewymagające kwiaty doniczkowe. 12 roślin dla początkujących i zapracowanych

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) - opis

Sansewieria gwinejska (wężownica) jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki: suszę, duże różnice temperatur, silne nasłonecznienie. Nie lubi tylko nadmiernego podlewania. Roślina dorasta do 100–120 cm wysokości, zazwyczaj jednak osiąga 40–80 cm. W sprzedaży są także odmiany karłowe do 30 cm wysokości.

Długie, ostro zakończone, wzniesione liście, o 5–6 cm szerokości i zielonej barwie, wyrastają bezpośrednio z podłoża (co roku pojawiają się 2–3 nowe). Mają żółtawy lub kremowy brzeg oraz ciemniejsze, poprzeczne, nieregularne prążki.

Sansewieria (wężownica) - kwitnienie

Sansewieria kwitnie zazwyczaj na początku lata. Kwiatostany 30–70 cm wysokości, złożone z drobnych, o delikatnym zapachu, jasnożółtozielonych kwiatów, wyrastają bezpośrednio z podłoża (obok liści). Pamiętajmy, aby po przekwitnięciu usunąć je.

Sansewieria gwinejska - pielęgnacja

Sansewieria gwinejska dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu, a nawet w cieniu. Latem należy zapewnić temperaturę 21–24 st C, zimą 18 st. C. Roślina znosi spadek temperatury poniżej 10 st. C, ale tylko w suchych mieszkaniach (w chłodnych i wilgotnych może gnić). Im chłodniej, tym należy podlewać mniej. Zawsze uważajmy, aby rośliny nie zalać (nadmiar wody trzeba usuwać).

Latem podlewamy raz na 1–2 tygodnie, zimą nawet co 3 tygodnie. Roślin nie zraszamy, nie stosujemy nabłyszczaczy (liście wystarczy przecierać wilgotną szmatką).

Nawozimy tylko latem – co 3 tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym (np. dla kaktusów). Młodsze rośliny przesadzamy co 2 lata, natomiast starsze – co 3 lata, pamiętając o wsypaniu na dno doniczki 2–3 cm warstwy drenażu.

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty doniczkowe cieniolubne. 15 gatunków roślin, które lubią cień

Sansewieria gwinejska - rozmnażanie

Sansewierię gwinejską rozmnaża się przez sadzonki, najlepiej w marcu. Liść dzielimy w poprzek na fragmenty o długości 5–6 cm, pozostawiamy do przeschnięcia, po czym ich dolne części zanurzamy w ukorzeniaczu i zagłębiamy w podłożu z torfu i piasku (1:1). Należy uważać, aby nie umieścić ich do góry nogami. Naczynie z sadzonkami przykrywamy folią i ustawiamy w jasnym miejscu o temperaturze około 20 st. C.

Kiedy sadzonki mają 2–3 nowe liście, ostrożnie oddzielamy je od starego fragmentu liścia i przesadzamy do doniczek. Nowe rośliny otrzymane z sadzonek liściowych nie mają kolorowych obrzeży. Sansewierię gwinejską można też rozmnażać przez podział, najlepiej późnym latem, oddzielając młode odrosty i ostrożnie rozrywając bryłę korzeniową.

Poznaj też inną odmianę sansewierii: sansewierię cylindryczną

Nazwa łacińska Sansevieria trifasciata
Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Stanowisko półcieniste
Wysokość 40 cm - 80 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł pstra
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia XI - IV

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE