Sansewieria gwinejska - Sansevieria trifasciata

2020-07-16 15:41 Opracowanie: redakcja serwisu

Sansewieria gwinejska jest sukulentem liściowym – magazynuje wodę w mięsistych liściach. Pochodzi z zachodniej Afryki równikowej (Gwinea).

Jako roślina pokojowa sansewiera gwinejska uprawiana jest od kilku stuleci. Swe miano przyjęła od nazwiska włoskiego arystokraty, Raimondo de Sango księcia Sanseviero (żyjącego w latach 1710–1771), miłośnika roślin, który jako pierwszy sprowadził sansewierię z Afryki do Neapolu.

>>Przeczytaj też: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki: suszę, duże różnice temperatur, silne nasłonecznienie. Nie lubi tylko nadmiernego podlewania. Roślina dorasta do 100–120 cm wysokości, zazwyczaj jednak osiąga 40–80 cm. W sprzedaży są także odmiany karłowe do 30 cm wysokości. Długie, ostro zakończone, wzniesione liście, o 5–6 cm szerokości i zielonej barwie, wyrastają bezpośrednio z podłoża (co roku pojawiają się 2–3 nowe). Mają żółtawy lub kremowy brzeg oraz ciemniejsze, poprzeczne, nieregularne prążki.

Kwiat sansewieria

Sansewieria kwitnie zazwyczaj na początku lata. Kwiatostany 30–70 cm wysokości, złożone z drobnych, o delikatnym zapachu, jasnożółtozielonych kwiatów, wyrastają bezpośrednio z podłoża (obok liści). Pamiętajmy, aby po przekwitnięciu usunąć je.

Sansewieria pielęgnacja

Sansewieria gwinejska dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu, a nawet w cieniu. Latem należy zapewnić temperaturę 21–24 st C, zimą 18 st. C. Roślina znosi spadek temperatury poniżej 10 st. C, ale tylko w suchych mieszkaniach (w chłodnych i wilgotnych może gnić). Im chłodniej, tym należy podlewać mniej. Zawsze uważajmy, aby rośliny nie zalać (nadmiar wody trzeba usuwać). Latem podlewamy raz na 1–2 tygodnie, zimą nawet co 3 tygodnie. Roślin nie zraszamy, nie stosujemy nabłyszczaczy (liście wystarczy przecierać wilgotną szmatką). Nawozimy tylko latem – co 3 tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym (np. dla kaktusów). Młodsze rośliny przesadzamy co 2 lata, natomiast starsze – co 3 lata, pamiętając o wsypaniu na dno doniczki 2–3 cm warstwy drenażu.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe dla zapracowanych. Niewymagające kwiaty doniczkowe

Sansewieria gwinejska - rozmnażanie

Sansewierię gwinejską rozmnaża się przez sadzonki, najlepiej w marcu. Liść dzielimy w poprzek na fragmenty o długości 5–6 cm, pozostawiamy do przeschnięcia, po czym ich dolne części zanurzamy w ukorzeniaczu i zagłębiamy w podłożu z torfu i piasku (1:1). Należy uważać, aby nie umieścić ich do góry nogami. Naczynie z sadzonkami przykrywamy folią i ustawiamy w jasnym miejscu o temperaturze około 20 st. C. Kiedy sadzonki mają 2–3 nowe liście, ostrożnie oddzielamy je od starego fragmentu liścia i przesadzamy do doniczek. Nowe rośliny otrzymane z sadzonek liściowych nie mają kolorowych obrzeży. Sansewierię można też rozmnażać przez podział, najlepiej późnym latem, oddzielając młode odrosty i ostrożnie rozrywając bryłę korzeniową.

Poznaj też sansewierię cylindryczną

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Stanowisko półcieniste
Wysokość 40 cm - 80 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł pstra
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia XI - IV