ROŚLINY DONICZKOWE

Rośliny doniczkowe – bez nich wielu nie wyobraża sobie domowej przestrzeni. Kwiaty doniczkowe to nie tylko uniwersalna, a jednocześnie gustowna ozdoba, ale również naturalny nawilżacz i oczyszczacz powietrza. Rośliny doniczkowe nigdy nie wychodzą z mody i nadają się do każdego wnętrza, nawet jeżeli w pomieszczeniu brakuje słońca. Które z nich ciszą się największą popularnością? I co warto o nich wiedzieć?

Kwiaty doniczkowe domowe, które pokochacie

W latach 90. wielką popularnością cieszyła się zielistka sternberga, a w prezencie dawało się fiołek afrykański. Moda na rośliny doniczkowe jest jednak ponadpokoleniowa i wciąż pozostaje aktualna. To zawsze świetny prezent, bo rośliny nadają wnętrzu przytulności i podkreślają jego elegancję. Od kilku już lat trwa moda na tworzenie w mieszkaniach tak zwanych dżungli, stawiając na obfitą zieleń w każdym kącie. Wielkim hitem stały się chociażby monstery (te kwiaty doniczkowe mają aż czterdzieści odmian), ale też filodendrony, paprocie, sukulenty, czy nieśmiertelne sansewierie (zwłaszcza sansewierie gwinejskie).

Kwiaty doniczkowe do domu mają tę wielką zaletę, że możemy stworzyć z nich zarówno domowy las (stawiając na zielone liście), jak i kwitnący ogród. Wystarczy wybrać takie odmiany, jak hoja różowa, achimenes wielkokwiatowy, anturium scherzera, storczyk, czy dendrobium.

Rośliny doniczkowe, które zawsze się sprawdzają

Łatwe w pielęgnacji i jednocześnie bardzo efektowne! Takie właśnie są najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do domu. Które gatunki pokochacie za wygląd i bezproblemowość?

Na pewno do gustu przypadnie wam znany od pokoleń skrzydłokwiat, który znosi nawet niewłaściwą pielęgnację i niedobór światła. Wypuszcza delikatne, białe kwiaty i na dodatek oczyszcza powietrze, dlatego idealnie nada się do sypialni.

Niesłabnącą popularnością cieszy się aloes zwyczajny - nie zajmuje wiele przestrzeni, jest elegancki i znów jest to roślina, która pochłania szkodliwe substancje z powietrza.

Ci, którzy chcieliby, aby kwiaty doniczkowe zazieleniły mieszkanie, powinni stawiać na efektowne rośliny, takie jak chamedorę wytworną, jukę domową, fikus tępy, daktylowiec kanaryjski czy dracenę deremeńską. Ich wygląd imituje bujną zieleń i palmy. Domowy ogród botaniczny może wyglądać naprawdę imponująco!

Gdzie ustawiać kwiaty doniczkowe do domu?

Właściwie wszędzie! Wystarczy podstawowa wiedza na temat tego, czego dana roślina potrzebuje - czy lubi nasłonecznione miejsca, czy jednak półcień. Do tych, które możemy śmiało postawić na parapecie w salonie (gdzie zawsze będzie dużo słońca) zaliczymy m.in. kaktusy, grubosza, litopsa, krotona pstrego, żyworódkę pierzastą, czy wilczomlecza trójżebrowego.

Kwiaty doniczkowe domowe, które mogą stać w cieniu lub pół cieniu to między innymi sansewieria cylindryczna, aspidistra wyniosła, bardzo popularny w ostatnich latachzamiokulkas zamiolistny czy aglaonema.

Rośliny doniczkowe można stawiać w każdym pomieszczeniu, również łazience i przedpokoju. Sprawdzają się doskonale nawet w przestrzeniach biurowych, gdzie często nie ma dostępu do naturalnego światła i świeżego powietrza.

Bardzo duże kwiaty doniczkowe

Czasem zamiast szeregu małych doniczek, lepiej kupić jedną dużą roślinę. Taką, którą będzie można postawić na podłodze przy sofie, łóżku, lub obok telewizora. Zaliczymy do nich na przykład dracenę, szeflerę, figowca lirolistnego, filodendrona, palmy, czy pachirę.

Trzeba pamiętać, że niektóre gatunki, jak na przykład wspominana już sansewieria będzie rosnąć i z małej rośliny doniczkowej może zamienić się w giganta. Kupując tego typu kwiaty doniczkowe należy zapoznać się z ich pielęgnacją i zapewnić im odpowiednie warunki. Zazwyczaj są one jednak dosyć wdzięczne w pielęgnacji i będą ozdobą mieszkania przez długie lata.

Jak wyeksponować kwiaty doniczkowe?

Najprostszym sposobem są oczywiście efektowne donice. Obecnie bardzo modne są materiałowe lub wiklinowe kosze, ale równie popularne są donice ceramiczne, gliniane i z drewna. Będą pięknie prezentować się w każdym wnętrzu.

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do domu mogą kosztować zaledwie kilka złotych (jak na przykład paprotki). To tani i bardzo efektowny sposób na ozdobę mieszkania. Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet, jeżeli nie macie „ręki do kwiatów“.