Storczyk Cymbidium - jak dbać o cymbidium, by co roku zachwycać się jego kwiatami?

2024-04-16 17:11

Storczyk Cymbidium to roślina łatwa w uprawie i bardzo popularna. Lubi jasne stanowiska i raczej chłodniejsze powietrze, co nie dziwi, ponieważ jego ojczyzną jest podnóże Himalajów. Storczyk Cymbidium kwitnie raz w roku, jesienią, a jego kwiatostany utrzymują się do trzech miesięcy!

Spis treści

  1. Jak wygląda storczyk Cymbidium? Jak długo kwitnie cymbidium?
  2. Dlaczego cymbidium nie kwitnie?
  3. Jak pielęgnować storczyki Cymbidium? Jak często podlewać cymbidium?
  4. Cymbidium - przesadzanie
  5. Storczyk Cymbidium - szkodniki
  6. Ciekawe odmiany Cymbidium

Jak wygląda storczyk Cymbidium? Jak długo kwitnie cymbidium?

Cymbidium tworzy krótkie, cylindrycznie zgrubiałe pseudobulwy, otoczone pochwami liściowymi. Liście ma długie, wąskie, skórzaste. Ozdobą rośliny są długie, osadzone na sztywnych pędach, okazałe kwiatostany złożone z 10–25 kwiatów o średnicy 6–15 cm. W zależności od odmiany kwiaty mają różny kształt, wielkość i barwę: białą, oliwkowozieloną, różową, kremową, zieloną, czerwoną, kasztanową, nawet brązową. Istnieją też odmiany dwukolorowe. Kwiaty mają intensywnie zabarwioną warżkę, która często jest purpurowa lub nakrapiana. Pojedyncze kwiaty w kwiatostanie utrzymują się blisko trzy tygodnie, a ponieważ nie rozwijają się równocześnie, to okres kwitnienia cymbidium jest długi - od 1 do 3 miesięcy!.

Piękne kwiatostany są bardzo popularnymi i cenionymi kwiatami ciętymi o wyjątkowej trwałości (do półtora miesiąca).

Dlaczego cymbidium nie kwitnie?

Storczyk Cymbidium kwitnie raz w roku. Gdy wszystkie kwiaty opadną, a pęd kwiatowy uschnie, można go nisko wyciąć, uważając, aby nie uszkodzić pseudobulwy i liści. Cymbidia nie wypuszczają pędów kwiatostanowych drugi raz z tej samej pseudobulwy, wyrastają one wyłącznie z nowych pseudobulw, które dojrzały w danym sezonie.

Stare pseudobulwy nie są już aktywne i po 2 latach zazwyczaj zrzucają liście. Ponieważ stanowią jednak magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów, więc lepiej ich nie usuwać. Aby Cymbidium zakwitło, konieczne jest obniżenie temperatury nocą od początku maja do końca października poniżej 14 st. C. Najlepiej w tym okresie roślinę wystawić na zewnątrz (do ogrodu lub na balkon) i ustawić w miejscu jasnym, ale ze światłem rozproszonym (np. pod drzewem lub krzewem).

Jesienią, po przeniesieniu rośliny do mieszkania, trzeba jej zapewnić dużo światła (najlepiej ustawić ją przy południowym lub wschodnim oknie). Miejsce to jednak powinno być chłodne. Przeniesienie roślin z wykształconymi pąkami do ciepłego pomieszczenia (powyżej 14 st. C) może spowodować u bardziej wrażliwych odmian opadnięcie pąków.

Jak pielęgnować storczyki Cymbidium? Jak często podlewać cymbidium?

Storczyk Cymbidium lubi wysoką wilgotność powietrza, ale toleruje dość suche powietrze panujące zazwyczaj w naszych mieszkaniach. Aby podwyższyć wilgotność powietrza, można postawić donicę z rośliną na tacy z keramzytem wypełnionej wodą (roślina nie powinna „stać” w wodzie, bo wtedy mogą zgnić jej korzenie). Wiosną, latem i jesienią, cymbidium podlewamy 2 razy w tygodniu, a zimą nawadnianie ograniczamy.

Z wyjątkiem okresu tuż po przesadzeniu, podłoże powinno być stale wilgotne. Korzystne jest też spryskiwanie liści, ale tylko przy ładnej pogodzie i wodą odpowiedniej jakości (deszczówką lub wodą destylowaną). Od III do IX zasilamy co tydzień nawozami dla storczyków, a od października do lutego – raz w miesiącu nawozem o mniejszej zawartości azotu.

Cymbidium - przesadzanie

Cymbidia przesadzamy tylko wtedy, gdy podłoże uległo rozkładowi, ponieważ storczyki te nie lubią naruszania bryły korzeniowej. Podłoże powinno być lekkie, porowate, zdolne utrzymać część wilgoci, ale doskonale odprowadzające wodę. Jeżeli rośliny wymagają podzielenia lub przesadzenia, należy to wykonywać wiosną, po zakończeniu kwitnienia. Cymbidia wytwarzają ogromny system korzeniowy i wyrastają z doniczek szybciej niż inne storczyki.

Do przesadzenia wybieramy doniczkę o takiej wielkości, aby po umieszczeniu rośliny w jej środku pozostało dość miejsca na co najmniej dwuletni przyrost. Należy usunąć wszystkie martwe korzenie oraz stare podłoże, wykonując to ostrożnie, aby nie uszkodzić żywych korzeni.

Jeżeli przesadzając chcemy równocześnie podzielić roślinę, to trzeba dzielić tak, aby każda część miała – oprócz nowego przyrostu – trzy lub cztery zielone pseudobulwy. Jeżeli nie uszkodzi to całej rośliny, to przy przesadzaniu należy wyciąć wszystkie stare, bezlistne pseudobulwy.

Storczyk Cymbidium - szkodniki

Na liściach cymbidium często żerują przędziorki. Aby się ich pozbyć, należy raz w miesiącu zrobić roślinie prysznic wodą o temperaturze pokojowej. Jeżeli szkodniki mimo wszystko znów się pojawią, trzeba w odstępach tygodniowych dokonać 3 oprysków odpowiednim środkiem owadobójczym.

Ciekawe odmiany Cymbidium

  • Cymbidium‘Butterball’: ma żółte kwiaty z cząstką jasnej czerwieni i długie pędy kwiatowe.
  • Cymbidium devonianum’Peter Pan’: posiada zielonawożółte kwiaty z zabarwioną na ciemny mahoń wargą. Jest formą nisko rosnącą.
  • Cymbidium‘Summer Wind White Japan‘: jest niewielką orchideą o białych kwiatach z żółtą wargą.

Poznaj inne storczyki:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Barwa kwiatów brązowa
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia X - III
Storczyki dla początkujących

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda