Brassia - Brassia

2021-12-31 9:06
 Brassia
Autor: GettyImages Brassia

Brassia to grupa roślin (kilkadziesiąt gatunków) należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W środowisku naturalnym występują w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej oraz w Azji.

W uprawie doniczkowej spotyka się często Brassia arcuigera oraz Brassia verrucosa. Rośliny mają pokrój wzniesiony. To epifity zwykle wytwarzające kilka liści i 1-2 pędy kwiatostanowe. Liście są duże, grube, mięsiste o barwie zielonej lub zielono-białej. Kwiaty mają oryginalny pająkowaty kształt. Termin kwitnienia (podobnie jak barwa kwiatów) zależy od konkretnego gatunku.

Brassia – podobnie jak większość storczyków – lubi miejsca jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie jest dla niej szkodliwe. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. Czasem są sztucznie doświetlane. Optymalny zakres temperatur letnich wynosi 20-27 st. C (w czasie dnia) i 15-20 st. C (nocą). Zimą roślina powinna znajdować się w chłodniejszym pomieszczeniu: 18-20 st. C za dnia i 12-15 st. C w nocy. Storczyki Brassia można uprawiać na pniach (trzeba je tylko dobrze przymocować). Przy tradycyjnej uprawie w doniczce należy stosować specjalistyczne podłoże.

Brassia lubi umiarkowanie wilgotne podłoże – nie można doprowadzić do przesuszenia korzeni. Podlewanie ogranicza się jesienią, gdy zieleń wchodzi w okres spoczynku. Zawsze należy używać miękkiej, odstanej wody. Storczyki Brassia zaleca się często, nawet codziennie zraszać. W okresie wzrostu warto je dokarmiać – co 2-3 tygodnie, stosując nawozy dla storczyków. Roślina powinna znajdować się w pomieszczeniu o wilgotności powietrza oscylującej w granicach 50-70 proc. W pokoju warto zainstalować nawilżacz powietrza.

Brassia to cenna dekoracja mieszkań. W dobrych warunkach wytwarza dużo dekoracyjnych kwiatów o oryginalnym kształcie. Niestety storczyk ten ma stosunkowo duże wymagania i jego uprawę odradza się u osobom początkującym.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby  średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022