Storczyk Cambria

2022-04-13 14:35

Cambria to handlowa handlowa grupy storczyków skupiającej wiele między rodzajowych hybryd storczyków z rodziny Oncidieae.

Spis treści

  1. Cambria storczyk - opis
  2. Storczyki z grupy Cambria – wymagania uprawowe
  3. Jak podlewać storczyki Cambria

Cambria storczyk - opis

Cambria to roślina o dekoracyjnych kwiatach, których liczba, wielkość, kształt i kolor może być różna, ponieważ zależy od charakterystycznych cech danej odmiany. Większość odmian storczyków cambria kwitnie częściej niż raz w roku. Nowe kwiaty nie powstają na tym samym pędzie, dlatego po przekwitnięciu pęd kwiatostanowy można wyciąć u podstawy (w pobliżu pseudobulwy).

Storczyki z grupy Cambria – wymagania uprawowe

Storczyki z grupy Cambria preferują stanowisko jasne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi – zbyt silne słońce powoduje powstawanie plam na liściach. Temperatura uprawy powinna być nieco wyższa latem (20-24 st. C), a zimą niższa (18-20 st. C). Storczyki Cambria lubią, gdy w nocy temperatura jest o kilka stopni niższa niż w dzień.

W domu storczyki Cambria najlepiej ustawić z dala od źródeł ciepła oraz przeciągów. Zimowe wietrzenie może spowodować przemarznięcie liści objawiające się ich szklistością i więdnięciem (trzeba o tym pamiętać także przy transporcie rośliny ze sklepu do domu w mroźny dzień). Latem można rośliny wynieść na balkon bądź taras, pamiętając jednak by nie ustawiać ich w miejscu, gdzie będą narażone na bezpośrednią operację słoneczną i silne deszcze.

Jak podlewać storczyki Cambria

Podlewanie storczyków Cambria powinno być obfite, ale niezbyt częste. Najlepiej nawadniać roślinę wstawiając ją na około 0,5 godz. do naczynia z wodą. Po tym czasie doniczkę wyjąć, a nadmiar wody odsączyć. Ważne, by pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia w doniczce całkowicie wyschła. Do podlewania należy stosować deszczówka, wodę z filtra odwróconej osmozy lub wodę destylowaną. Można ewentualnie podlewać wodą z kranu, ale tylko przegotowaną i odstaną.

Aby dobrze rosły i obficie kwitły storczyki Cambria potrzebują odpowiedniej wilgotności powietrza, która powinna wynosić 50-60 proc. Aby zapewnić taki poziom należy ustawić w pobliżu roślin nawilżacz powietrza bądź umieścić doniczkę na podstawce bądź tacy wypełnionej kamykami lub keramzytem zalanymi wodą. Nie wolno jednak spryskiwać roślin, ponieważ wtedy na liściach  pojawiają się plamy i przebarwienia.

W czasie wzrostu rośliny trzeba systematycznie nawozić stosując ogólnodostępne specjalne nawozy dla storczyków. Storczyki Cambria najlepiej przesadzać do roku, do tej samej albo niewiele większej doniczki wypełnionej lekkim, przepuszczalnym i przewiewnym specjalistycznym podłożem dla storczyków. Przy przesadzaniu nie wolno rozdzielać rośliny na pojedyncze pseudobulwy – minimalnym podziałem jest grupa 3–4 zrośniętych ze sobą pseudobulw. Po przesadzeniu przez 7–10 dni roślin nie podlewa się.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 80 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna