Storczyk Cambria

2022-04-13 14:35

Cambria to handlowa handlowa grupy storczyków skupiającej wiele między rodzajowych hybryd storczyków z rodziny Oncidieae.

Spis treści

  1. Cambria storczyk - opis
  2. Storczyki z grupy Cambria – wymagania uprawowe
  3. Jak podlewać storczyki Cambria

Cambria storczyk - opis

Cambria to roślina o dekoracyjnych kwiatach, których liczba, wielkość, kształt i kolor może być różna, ponieważ zależy od charakterystycznych cech danej odmiany. Większość odmian storczyków cambria kwitnie częściej niż raz w roku. Nowe kwiaty nie powstają na tym samym pędzie, dlatego po przekwitnięciu pęd kwiatostanowy można wyciąć u podstawy (w pobliżu pseudobulwy).

Storczyki z grupy Cambria – wymagania uprawowe

Storczyki z grupy Cambria preferują stanowisko jasne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi – zbyt silne słońce powoduje powstawanie plam na liściach. Temperatura uprawy powinna być nieco wyższa latem (20-24 st. C), a zimą niższa (18-20 st. C). Storczyki Cambria lubią, gdy w nocy temperatura jest o kilka stopni niższa niż w dzień.

W domu storczyki Cambria najlepiej ustawić z dala od źródeł ciepła oraz przeciągów. Zimowe wietrzenie może spowodować przemarznięcie liści objawiające się ich szklistością i więdnięciem (trzeba o tym pamiętać także przy transporcie rośliny ze sklepu do domu w mroźny dzień). Latem można rośliny wynieść na balkon bądź taras, pamiętając jednak by nie ustawiać ich w miejscu, gdzie będą narażone na bezpośrednią operację słoneczną i silne deszcze.

Jak podlewać storczyki Cambria

Podlewanie storczyków Cambria powinno być obfite, ale niezbyt częste. Najlepiej nawadniać roślinę wstawiając ją na około 0,5 godz. do naczynia z wodą. Po tym czasie doniczkę wyjąć, a nadmiar wody odsączyć. Ważne, by pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia w doniczce całkowicie wyschła. Do podlewania należy stosować deszczówka, wodę z filtra odwróconej osmozy lub wodę destylowaną. Można ewentualnie podlewać wodą z kranu, ale tylko przegotowaną i odstaną.

Aby dobrze rosły i obficie kwitły storczyki Cambria potrzebują odpowiedniej wilgotności powietrza, która powinna wynosić 50-60 proc. Aby zapewnić taki poziom należy ustawić w pobliżu roślin nawilżacz powietrza bądź umieścić doniczkę na podstawce bądź tacy wypełnionej kamykami lub keramzytem zalanymi wodą. Nie wolno jednak spryskiwać roślin, ponieważ wtedy na liściach  pojawiają się plamy i przebarwienia.

W czasie wzrostu rośliny trzeba systematycznie nawozić stosując ogólnodostępne specjalne nawozy dla storczyków. Storczyki Cambria najlepiej przesadzać do roku, do tej samej albo niewiele większej doniczki wypełnionej lekkim, przepuszczalnym i przewiewnym specjalistycznym podłożem dla storczyków. Przy przesadzaniu nie wolno rozdzielać rośliny na pojedyncze pseudobulwy – minimalnym podziałem jest grupa 3–4 zrośniętych ze sobą pseudobulw. Po przesadzeniu przez 7–10 dni roślin nie podlewa się.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 80 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE