Dendrobium - Dendrobium

2020-07-16 15:55 Katarzyna Józefowicz

Storczyki z rodzaju Dendrobium można spotkać na terenach tropikalnych i subtropikalnych, zarówno w Azji jak i Australii. Zazwyczaj zalicza się je do epifitów, zasiedlających konary drzew i skały, chociaż zdarzają się wśród nich także rośliny naziemne.

Cechą charakterystyczną storczyków Dendrobium są członkowate, zgrubiałe pędy nazywane pseudobulwami, w których rośliny gromadzą wodę i substancje odżywcze. Dendrobium cechuje też ogromne zróżnicowanie form i rozmiarów, a także imponujące bogactwo barw i kształtów kwiatów. W większości rośliny te mają dość szczególne wymagania, trudne do spełnienia w warunkach domowych, mimo to kilka z nich – m.in. Dendrobium nobile, Dendrobium phalaenopsis, Dendrobium kingianum, Dendrobium densiflorum – można jednak uprawiać także w domu.

Storczyki Dendrobium wymagają przez cały rok sporo światła. Latem konieczna jest osłona przed palącymi promieniami słońca. Do prawidłowego rozwoju storczyki Dendrobium potrzebują dużej wilgotności powietrza. Można ją zapewnić przez systematyczne zraszanie roślin, ustawienie doniczki na podstawce z wilgotnym keramzytem bądź umieszczenie rośliny w pobliżu nawilżaczy powietrza lub odkrytego akwarium.
Poszczególne gatunki Dendrobium mają natomiast różne wymagania w stosunku do temperatury. Dendrobium phalaenopsis, jako jeden z nielicznych, nie przechodzi okresu spoczynku, w związku z czym przez cały rok potrzebuje temperatury 18–22 st.C. Pozostałe wymienione gatunki Dendrobium w miesiącach jesienno-zimowych (od września do grudnia), muszą przejść okres spoczynku, gdyż inaczej nie zakwitną. W tym czasie rośliny powinny przebywać w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu (temperatura w nocy 8–10 st.C, w dzień 10–15 st.C), a ich podlewanie należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Storczyki Dendrobium wznawiają wegetację w styczniu–lutym. W tym czasie należy je przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej (nadal jednak niższej nocą, a wyższej w ciągu dnia). Jeśli zachodzi wyraźna potrzeba – rośliny nie mieszczą się w doniczce, w tym czasie można je również przesadzić, wykorzystując do tego celu podłoże dla storczyków.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów bordowa
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna
Termin kwitnienia III - VIII

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021