Storczyk Dendrobium - Dendrobium

2022-02-22 13:47

Storczyk Dendrobium można spotkać na terenach tropikalnych i subtropikalnych, zarówno w Azji jak i Australii. Dendrobium zazwyczaj zalicza się do epifitów, zasiedlających konary drzew i skały, chociaż zdarzają się wśród nich także rośliny naziemne.

Spis treści

  1. Storczyk dendrobium - charakterystyka
  2. Storczyk dendrobium - wymagania 
  3. Wymagania poszczególnych odmian Dendrobium
  4. Storczyk dendrobium - gdzie trzymać go zimą?

Storczyk dendrobium - charakterystyka

Cechą charakterystyczną storczyków Dendrobium są członkowate, zgrubiałe pędy nazywane pseudobulwami, w których rośliny gromadzą wodę i substancje odżywcze. Dendrobium cechuje też ogromne zróżnicowanie form i rozmiarów, a także imponujące bogactwo barw i kształtów kwiatów.

W większości rośliny te mają dość szczególne wymagania, trudne do spełnienia w warunkach domowych, mimo to kilka z nich – m.in. Dendrobium nobile, Dendrobium phalaenopsis, Dendrobium kingianum, Dendrobium densiflorum – można jednak uprawiać także w domu.

ZOBACZ TEŻ: Storczyk (Falenopsis) - Phalaenopsis. Pielęgnacja, uprawa, przesadzanie

Storczyk dendrobium - wymagania 

Storczyki Dendrobium wymagają przez cały rok sporo światła. Latem konieczna jest osłona przed palącymi promieniami słońca. Do prawidłowego rozwoju storczyki Dendrobium potrzebują dużej wilgotności powietrza. Można ją zapewnić przez systematyczne zraszanie roślin, ustawienie doniczki na podstawce z wilgotnym keramzytem bądź umieszczenie rośliny w pobliżu nawilżaczy powietrza lub odkrytego akwarium.

Wymagania poszczególnych odmian Dendrobium

Poszczególne gatunki Dendrobium mają natomiast różne wymagania w stosunku do temperatury. Dendrobium phalaenopsis, jako jeden z nielicznych, nie przechodzi okresu spoczynku, w związku z czym przez cały rok potrzebuje temperatury 18–22 st.C.

Pozostałe wymienione gatunki Dendrobium w miesiącach jesienno-zimowych (od września do grudnia), muszą przejść okres spoczynku, gdyż inaczej nie zakwitną. W tym czasie rośliny powinny przebywać w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu (temperatura w nocy 8–10 st.C, w dzień 10–15 st.C), a ich podlewanie należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

ZOBACZ TEŻ: Niewymagające kwiaty doniczkowe. 12 roślin dla początkujących i zapracowanych

Storczyk dendrobium - gdzie trzymać go zimą?

Storczyki Dendrobium wznawiają wegetację w styczniu–lutym. W tym czasie należy je przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej (nadal jednak niższej nocą, a wyższej w ciągu dnia). Jeśli zachodzi wyraźna potrzeba – rośliny nie mieszczą się w doniczce, w tym czasie można je również przesadzić, wykorzystując do tego celu podłoże dla storczyków.

ZOBACZ TEŻ: Doświetlanie roślin doniczkowych jesienią i zimą - jak to robić?

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów bordowa
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów wielobarwna
Termin kwitnienia III - VIII