Niewymagające kwiaty doniczkowe. 12 roślin dla początkujących i zapracowanych

2022-09-19 17:56

Niewymagające kwiaty doniczkowe są opcją idealną dla osób, które lubią rośliny, ale nie mają czasu się nimi zbytnio zajmować, zapominają o podlewaniu, albo po prostu dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin. Przedstawiamy 12 gatunków roślin łatwych w uprawie.

Niewymagające rośliny doniczkowe
Autor: getty images Niewymagające kwiaty doniczkowe to gatunki, które są odporne m.in. na przesuszenie i zmienną temperaturę w pomieszczeniu.

Spis treści

  1. Niewymagające kwiaty doniczkowe – czyli jakie?
  2. Niewymagające rośliny doniczkowe 
  3. Wytrzymałe rośliny doniczkowe c.d.
  4. Kwiaty, które nie potrzebują światła 

Niewymagające kwiaty doniczkowe – czyli jakie?

Co to znaczy, że roślina jest niewymagająca lub łatwa w uprawie? Takie określenie najczęściej odnosi się do gatunków roślin, które:

  • nie potrzebują częstego podlewania
  • dobrze znoszą przesuszenie
  • nie chorują i są odporne na szkodniki
  • nie potrzebują częstego przesadzania
  • nie wymagają częstego nawożenia
  • są odporne na zmienne warunki (np. przenoszenie czy zmiany temperatury i nasłonecznienia)

Oczywiście, nie oznacza to, że każda roślina z listy „niewymagających gatunków” będzie mieć wszystkie powyższe cechy – pamiętajmy, że rośliny to żywe organizmy i nawet te najbardziej odporne, potrzebują naszej uwagi, czasu i troski.

Zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek, dokładnie zapoznajmy się z warunkami, jakie należy danej roślinie zapewnić. Najważniejsze aspekty uprawy roślin doniczkowych to:

1. Wybór podłoża – zadbajmy o odpowiednie podłoże z warstwą drenażu; podłoże należy dobrać do gatunku rośliny (szczególnie istotne jest to w przypadku sukulentów).

2. Wybór stanowiska – nawet niewymagające rośliny mają preferencje dotyczące stanowiska, chociaż zdarzają się gatunki, które rosną tak samo dobrze w jasnych, jak i zacienionych miejscach.

3. Określenie częstotliwości podlewania – w przypadku niewymagających kwiatów doniczkowych podlewanie odbywa się rzadko, a okazjonalne przesuszenie nie stanowi dla nich zagrożenia. Warto jednak dowiedzieć się, co ile dana roślina musi być podlewana. Dobrym pomysłem, by nie zapomnieć o podlewaniu jest ustawienie przypomnienia w telefonie lub stworzenie kalendarza roślin, gdzie będziemy wpisywać datę kolejnego podlewania – ten sposób przyda się szczególnie wtedy, gdy mamy dużo roślin, które wymagają nawodnienia z różną częstotliwością.

Zobacz też: Rośliny, które poprawiają nastrój. 8 gatunków roślin, które warto mieć w domu >>

Niewymagające rośliny doniczkowe 

1. KAKTUSY – to doskonałe rośliny dla początkujących i zapominalskich, ponieważ wystarczy podlewać je raz na miesiąc, a niektóre gatunki raz na dwa miesiące. Kaktusy najlepiej sadzić w dużych doniczkach, gdzie mogą magazynować większe ilości wody. Rośliny te uwielbiają słońce, dlatego warto umiejscowić je w dobrze oświetlonej części pokoju.

2. ALOES – to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin; aloe vera uwielbia słoneczne stanowiska, nie lubi natomiast częstego podlewania; zimą najczęściej aloesu w ogóle się nie podlewa, chyba że zauważymy, że jego liście się marszczą z przesuszenia. Przelany aloes rzadko da się odratować, dlatego należy uważać z nawadnianiem.

3. DRACENA – jest bardzo wytrzymała, lubi umiarkowane słońce, ale spokojnie może rosnąć również w półcieniu. Dracenę wystarczy podlewać raz na tydzień, a zimą jeszcze rzadziej.

4. PIENIĄŻEK – to jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych; bardzo rzadko dopadają ją choroby, a szkodniki trzymają się od niej z daleka; pieniążka nie trzeba przesadzać, natomiast może wymagać częstszego podlewania: latem co 3 dni, natomiast zimą co 1.5-2 tygodnie.

5. OPLĄTWA – bardzo modna w ostatnim czasie roślina, która nie wymaga sadzenia w ziemi (tzw. air plant); wystarczy zraszać ją delikatnie 2 razy w tygodniu miękką wodą; oprócz tego oplątwa nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych; można umieścić ją w wiszących szklanych kulach lub metalowych konstrukcjach.

6. GRUBOSZ – nazywany inaczej drzewkiem szczęścia jest idealny dla zapominalskich; jak na sukulent przystało, magazynuje wodę w swoich grubych, mięsistych liściach, dlatego nie trzeba go często podlewać; dobrze znosi przesuszenie i suche powietrze; lubi jasne, nasłonecznione miejsca.

Zobacz też: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe? PORADNIK >>

Wytrzymałe rośliny doniczkowe c.d.

7. SANSEWIERIA – jedna z tzw. „żelaznych roślin”, czyli najbardziej wytrzymałych gatunków; w swoich grubych liściach magazynuje wodę, więc nie trzeba jej często podlewać – warto ją nawet przesuszyć od czasu do czasu. Sansewieria toleruje zmienne, nawet trudne warunki: dobrze radzi sobie z suchym powietrzem, dodatkowo oczyszcza powietrze z toksyn i produkuje duże ilości tlenu; z powodzeniem może rosnąć zarówno w jasnym, jak i zacienionym miejscu.

8. NOLINA – rośnie wolno, ale jest rośliną długowieczną; idealna dla zapominalskich i zapracowanych; nolina nie lubi częstego podlewania; dobrze radzi sobie w pomieszczeniach o suchym powietrzu lub mocno nagrzewanych.

9. EPIPREMNUM ZŁOCISTE – to dekoracyjne pnącze doniczkowe lubi jasne stanowiska i umiarkowane podlewanie; gdy je przelejemy, może zacząć gnić, dlatego nie należy przesadzać z nawodnieniem; epipremnum dobrze radzi sobie w zmiennych warunkach i dość szybko rośnie.

10. ZAMIOKULKAS – jeśli nie mamy ręki do roślin i potrzebujemy naprawdę odpornej rośliny, zamiokulkas będzie idealnym wyborem! „Żelazny” zamiokulkas doskonale znosi suszę – wystarczy podlać go raz w miesiącu; może rosnąć zarówno w miejscach zacienionych, jak i słonecznych. Poza tym dość szybko rośnie, więc po jakimś czasie może wymagać przesadzenia.

11. ZIELISTKA – potrafi przystosować się do każdych warunków: będzie rosnąć na stanowisku zaciemnionym i jasnym (na jasnym stanowisku uwidocznią się lepiej paskowania na liściach); co ciekawe, zielistce nie przeszkodzi nawet chłodniejsza temperatura (do wzrostu potrzebuje min. 7 stopni); nie zaszkodzą jej okresowe przesuszenia, chociaż od lutego do października będzie wymagać bardziej obfitego podlewania.

12. MONSTERA DZIURAWA – świetnie dostosowuje się do zmiennych warunków; monstera najlepiej rośnie w słońcu, ale poradzi sobie również na stanowisku zacienionym (ale wtedy liście będą mniej „dziurawe”); wystarczy podlewać ją raz na tydzień, a zimą raz na 2 tygodnie.

Kwiaty, które nie potrzebują światła 

Nie wszystkie niewymagające kwiaty doniczkowe potrzebują częstych kąpieli słonecznych. Niektóre z popularnych gatunków doskonale radzą sobie w ciemnych mieszkaniach. Dlatego, szukając prostych w uprawie roślin doniczkowych preferujących cień, warto rozważyć zakup: sansewierię gwinejską, monsterę dziurawą, aglaonemę, filodendrona czy bluszcz

Rośliny w mieszkaniu - inspiracje. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych