Nolina odgięta - Nolina recurvata

2020-07-16 15:46

Nolina pochodzi z Meksyku. U nas uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Potocznie zwana jest "noga słonia".

Nolina jest rośliną drzewiastą. Charakteryzuje się ciekawą łodygą (jakby pniem) – okrągłą lub podłużną, rozdętą u podstawy. Jest ona w rzeczywistości bulwą korzeniową (to, co zazwyczaj jest ukryte pod ziemią, u tej rośliny widać na powierzchni). Z bulwy wyrasta na wierzchołku pęk wąskich, długich liści, osiągających nawet do 1 m długości.

Nolina rośnie wolno. Ta południowoamerykańska roślina preferuje miejsce oświetlone, przestronne i ciepłe. Dobrze sobie radzi z niedoborem wody. Podlewać regularnie od wiosny do jesieni pozwalając na przeschnięcie podłoża przed kolejnym nawadnianiem. Nawozić należy od marca do października, raz w miesiącu, nawozem o niskiej zawartości azotu.

Zimą nolinę ustawiamy w jasnym miejscu, zapewniamy temperaturę 10–15 st. C i ograniczamy podlewanie. Przesadza się co 2–3 lata w lutym-marcu.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość do 1,5 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój drzewiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE