Epipremnum złociste - Epipremnum aureum = Rhaphidophora aurea

2021-04-16 13:30

Epipremnum złociste to ozdobne z liści pnącze, którego pędy mogą osiągnąć do 4,5 m długości. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście – nakrapiane, o żółtych bądź jasnozielonych smugach.

Epipremnum złociste
Autor: GettyImages Epipremnum złociste

Spis treści

  1. Epipremnum - uprawa
  2. Epipremnum - rozmnażanie

Epipremnum - uprawa

Epipremnum złociste toleruje miejsca cieniste, ale w dobrym oświetleniu przebarwienia liści są bardziej kontrastowe i atrakcyjniejsze. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia w upalne południe latem, nie lubi także nadmiaru wody – jeśli ma zbyt mokro, na liściach pojawiają się brązowe plamy. Dobrze jednak rośnie w uprawie hydroponicznej. Przy nawadnianiu trzeba pamiętać, aby przed kolejnym podlewaniem ziemia w doniczce przeschła. Latem należy spryskiwać liście letnią wodą 2–3 razy w tygodniu, zimą natomiast warto przecierać je wilgotną szmatką co 2 tygodnie (sprzyja to również zwiększeniu wilgotności). Nie wolno stosować środków do nabłyszczania liści, gdyż roślina to źle znosi.Epipremnum należy chronić przed przeciągami oraz przed wyziewami urządzeń gazowych i olejowych. Latem należy także zasilać ogólnie dostępnymi nawozami płynnymi dla roślin ozdobnych z liści, najlepiej co 2 tygodnie.Kupując epipremnum należy wybierać egzemplarze o zwartym pokroju posiadające liście gęsto rozmieszczone na pędach. W warunkach domowych poszczególne pędy przyrastają rocznie o 30–45 cm. Optymalna temperatura uprawy zimą wynosi 13 st. C, latem 18–21 st. C (maksymalnie 24 st. C).

Epipremnum złociste nie lubi zbyt częstego przesadzania. Jeśli jest to konieczne (gdy ziemia staje się jałowa, roślina słabo rośnie, korzenie wyrastają przez otwory w dnie doniczki), przesadza się je najlepiej wiosną, w doniczkę o jeden numer większą, zapewniając dobry drenaż.Rośliny zbyt duże można przyciąć na wiosnę, dla lepszego rozkrzewienia przycina się w kwietniu lub maju główne pędy o połowę.

Epipremnum - rozmnażanie

Epipremnum bardzo łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe. W tym celu, najlepiej wiosną, należy pociąć pędy na niewielkie, kilku węzłowe odcinki, które następnie umieszcza się w pojemniku wypełnionym wodą (należy pamiętać, aby usunąć wszystkie liście, które byłyby zanurzone w wodzie). Po ukorzenieniu wysadza się sadzonki do doniczek wypełnionych ziemią. Można także przygotować sadzonki wierzchołkowe (wierzchołek pędu z dwiema parami liści) i ukorzenić je bezpośrednio w doniczkach wypełnionych mieszaniną piasku i ziemi gliniastej. Aby utrzymać odpowiednio wysoką wilgotność przy tym sposobie ukorzeniania, należy doniczkę przykryć na przykład torebką foliową.

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 4,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój zwisający
Pokrój pnący
Pielęgnacja roślin. Jak czyścić liście kwiatów doniczk
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE