Epipremnum złociste - Epipremnum aureum = Rhaphidophora aurea

2021-04-16 13:30

Epipremnum złociste to ozdobne z liści pnącze, którego pędy mogą osiągnąć do 4,5 m długości. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście – nakrapiane, o żółtych bądź jasnozielonych smugach.

Epipremnum złociste
Autor: GettyImages Epipremnum złociste

Spis treści

  1. Epipremnum - uprawa
  2. Epipremnum - rozmnażanie

Epipremnum - uprawa

Epipremnum złociste toleruje miejsca cieniste, ale w dobrym oświetleniu przebarwienia liści są bardziej kontrastowe i atrakcyjniejsze. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia w upalne południe latem, nie lubi także nadmiaru wody – jeśli ma zbyt mokro, na liściach pojawiają się brązowe plamy. Dobrze jednak rośnie w uprawie hydroponicznej. Przy nawadnianiu trzeba pamiętać, aby przed kolejnym podlewaniem ziemia w doniczce przeschła. Latem należy spryskiwać liście letnią wodą 2–3 razy w tygodniu, zimą natomiast warto przecierać je wilgotną szmatką co 2 tygodnie (sprzyja to również zwiększeniu wilgotności). Nie wolno stosować środków do nabłyszczania liści, gdyż roślina to źle znosi.Epipremnum należy chronić przed przeciągami oraz przed wyziewami urządzeń gazowych i olejowych. Latem należy także zasilać ogólnie dostępnymi nawozami płynnymi dla roślin ozdobnych z liści, najlepiej co 2 tygodnie.Kupując epipremnum należy wybierać egzemplarze o zwartym pokroju posiadające liście gęsto rozmieszczone na pędach. W warunkach domowych poszczególne pędy przyrastają rocznie o 30–45 cm. Optymalna temperatura uprawy zimą wynosi 13 st. C, latem 18–21 st. C (maksymalnie 24 st. C).

Epipremnum złociste nie lubi zbyt częstego przesadzania. Jeśli jest to konieczne (gdy ziemia staje się jałowa, roślina słabo rośnie, korzenie wyrastają przez otwory w dnie doniczki), przesadza się je najlepiej wiosną, w doniczkę o jeden numer większą, zapewniając dobry drenaż.Rośliny zbyt duże można przyciąć na wiosnę, dla lepszego rozkrzewienia przycina się w kwietniu lub maju główne pędy o połowę.

Epipremnum - rozmnażanie

Epipremnum bardzo łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe. W tym celu, najlepiej wiosną, należy pociąć pędy na niewielkie, kilku węzłowe odcinki, które następnie umieszcza się w pojemniku wypełnionym wodą (należy pamiętać, aby usunąć wszystkie liście, które byłyby zanurzone w wodzie). Po ukorzenieniu wysadza się sadzonki do doniczek wypełnionych ziemią. Można także przygotować sadzonki wierzchołkowe (wierzchołek pędu z dwiema parami liści) i ukorzenić je bezpośrednio w doniczkach wypełnionych mieszaniną piasku i ziemi gliniastej. Aby utrzymać odpowiednio wysoką wilgotność przy tym sposobie ukorzeniania, należy doniczkę przykryć na przykład torebką foliową.

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 4,5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój zwisający
Pokrój pnący
Jak czyścić liście kwiatów doniczkowych?