Grubosz jajowaty, czyli drzewko szczęścia. Grubosz - podlewanie, pielęgnacja, rozmnażanie

2024-02-05 11:21

Grubosz jajowaty (nazywany również gruboszem owalnym) to sukulent z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Pochodzi z Afryki Południowej, w warunkach naturalnych osiąga do 4 m wysokości, w uprawie doniczkowej w mieszkaniach dorasta najwyżej do 1 m. Rośnie dość wolno (rocznie pędy przyrastają kilka centymetrów).

Spis treści

  1. Grubosz jajowaty (Crassula ovata)
  2. Gdzie powinien stać grubosz?
  3. Grubosz jajowaty - podlewanie
  4. Grubosz jajowaty - pielęgnacja
  5. Jaka doniczka do grubosza?
  6. Grubosz - rozmnażanie
  7. Czy grubosz jest trujący dla dzieci?

Grubosz jajowaty (Crassula ovata)

Grubosz jajowaty jest popularną, mało wymagającą rośliną doniczkową uprawianą w mieszkaniach. Liście grubosza magazynują wodę, są mięsiste, błyszczące, jajowatego kształtu, całe zielone bądź z czerwonym brzegiem.

Drobne, białe kwiaty pojawiają się na końcach pędów starszych egzemplarzy i tylko wtedy, gdy rosną one w dobrze oświetlonym miejscu. Doskonale nadaje się do formowania zgodnie z zasadami sztuki bonsai.

Gdzie powinien stać grubosz?

Grubosz jajowaty dobrze znosi suche powietrze. Najlepiej czuje się na dobrze oświetlonych parapetach, nie należy uprawiać go w cieniu. Chociaż lubi światło, to nie powinno się go ustawiać w ostrym, letnim słońcu, ponieważ liście wtedy mogą żółknąć i marszczyć się. W takim przypadku roślinę należy cieniować.

Latem można wynieść grubosza na balkon lub taras bądź nawet zakopać z doniczką w ogrodzie. Zimą należy przenieść go do chłodniejszego, jasnego pomieszczenia. Najlepiej rośnie w temperaturze 20–22 st. C, ale znosi też dobrze temperatury kilka stopni wyższe lub niższe.

Grubosz jajowaty lubi natomiast, gdy nocą powietrze jest chłodniejsze nawet o 10 st. C (takie warunki panują w Afryce). Zimą trzeba chronić roślinę przed mroźnym powietrzem podczas wietrzenia mieszkania.

Grubosz jajowaty - podlewanie

Roślinę podlewamy obficie, a z kolejnym podlewaniem czekamy, aż podłoże w doniczce całkowicie wyschnie. Nadmierne podlewanie jest podstawową przyczyną niepowodzeń uprawowych.

Grubosz jajowaty - pielęgnacja

Grubosz jajowaty wymaga przepuszczalnego podłoża z dużym dodatkiem gruboziarnistego piasku wzbogaconego dodatkiem żyznej ziemi liściowej, bez domieszki torfu. Na dnie doniczki koniecznie musi być gruba warstwa drenażu.

Grubosza nawozimy raz lub dwa razy w roku – wiosną i wczesnym latem. Pomiędzy tymi zabiegami możemy posypać powierzchnię ziemi w doniczce suchym krowieńcem.

Przesadzamy tylko wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce. Przesadzać można o dowolnej porze roku. U starszych egzemplarzy wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę podłoża w doniczce.

Jaka doniczka do grubosza?

W przypadku grubosza wybór właściwej doniczki ma duży wpływ na rozwój rośliny. Zbyt duża doniczka może magazynować za dużą ilość wody, co doprowadzi do gnicia korzeni. Natomiast zbyt mała nie pozwoli na prawidłowy rozwój korzeni. Najlepiej wybrać doniczkę o ok. 3-5 cm większą od bryły korzeniowej.

Grubosz - rozmnażanie

Grubosza rozmnaża się przez sadzonki zielne, które pobieramy wiosną bądź latem. Ścięte sadzonki można umieścić w pojemniku z wodą, a gdy tylko pojawią się korzenie posadzić do doniczki.

Czy grubosz jest trujący dla dzieci?

Tak, grubosz jajowaty jest rośliną toksyczną dla dzieci i zwierząt domowych.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 20 cm - 1 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Barwa liści/igieł zielono-czerwona

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych