Sansewieria gwinejska, inaczej wężownica. Sansewieria gwinejska - pielęgnacja

2024-02-09 15:34

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) nazywana też wężownicą, a przez niektórych żartobliwie językiem teściowej, jest sukulentem liściowym, to znaczy, że magazynuje wodę w mięsistych liściach. Pochodzi z zachodniej Afryki Równikowej, z Gwinei. Jak często podlewać sansewierię? Gdzie powinna stać sansewieria? Odpowiadamy.

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Jako roślina pokojowa sansewiera gwinejska uprawiana jest od kilku stuleci. Swe miano przyjęła od nazwiska włoskiego arystokraty, Raimondo de Sango księcia Sanseviero (żyjącego w latach 1710–1771), miłośnika roślin, który jako pierwszy sprowadził sansewierię z Afryki do Neapolu.

Sansewieria gwinejska zwana również wężownicą jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki: suszę, duże różnice temperatur, silne nasłonecznienie. Nie lubi tylko nadmiernego podlewania. Roślina dorasta do 100–120 cm wysokości, zazwyczaj jednak osiąga 40–80 cm. W sprzedaży są także odmiany karłowe do 30 cm wysokości.

Długie, ostro zakończone, wzniesione liście, o 5–6 cm szerokości i zielonej barwie, wyrastają bezpośrednio z podłoża (co roku pojawiają się 2–3 nowe). Mają żółtawy lub kremowy brzeg oraz ciemniejsze, poprzeczne, nieregularne prążki.

Sansewieria gwinejska - pielęgnacja

Sansewieria gwinejska dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu, a nawet w cieniu. Latem należy zapewnić temperaturę 21–24°C, zimą 18°C. Roślina znosi spadek temperatury poniżej 10 st. C, ale tylko w suchych mieszkaniach (w chłodnych i wilgotnych może gnić).

Sansewieria gwinejska - podlewanie

Jeśli chodzi o podlewanie sansewierii gwinejskiej to obowiązuje zasada: im chłodniej, tym należy podlewać mniej. Zawsze uważajmy, aby rośliny nie zalać (nadmiar wody trzeba usuwać). Latem podlewamy raz na 1–2 tygodnie, zimą nawet co 3 tygodnie. Roślin nie zraszamy, nie stosujemy nabłyszczaczy (liście wystarczy przecierać wilgotną szmatką).

Czy sansewieria kwitnie?

Sansewieria kwitnie zazwyczaj na początku lata. Kwiatostany 30–70 cm wysokości, złożone z drobnych, o delikatnym zapachu, jasnożółtozielonych kwiatów, wyrastają bezpośrednio z podłoża (obok liści). Pamiętajmy, aby po przekwitnięciu je usunąć.

Jaki nawóz stosować do sansewierii?

Nawozimy tylko latem – co 3 tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym (np. dla kaktusów). Młodsze rośliny przesadzamy co 2 lata, natomiast starsze – co 3 lata, pamiętając o wsypaniu na dno doniczki 2–3 cm warstwy drenażu.

Poznaj też inną odmianę sansewierii: Sansewierię cylindryczną

Sansewieria - rozmnażanie

Sansewierię gwinejską rozmnaża się przez sadzonki, najlepiej w marcu. Liść dzielimy w poprzek na fragmenty o długości 5–6 cm, pozostawiamy do przeschnięcia, po czym ich dolne części zanurzamy w ukorzeniaczu i zagłębiamy w podłożu z torfu i piasku (1:1). Należy uważać, aby nie umieścić ich do góry nogami. Naczynie z sadzonkami przykrywamy folią i ustawiamy w jasnym miejscu o temperaturze około 20 st. C.

Kiedy sadzonki mają 2–3 nowe liście, ostrożnie oddzielamy je od starego fragmentu liścia i przesadzamy do doniczek. Nowe rośliny otrzymane z sadzonek liściowych nie mają kolorowych obrzeży. Sansewierię gwinejską można też rozmnażać przez podział, najlepiej późnym latem, oddzielając młode odrosty i ostrożnie rozrywając bryłę korzeniową.

Sansewieria gwinejska - czy jest trująca?

Niestety tak, wężownica jest trująca głównie dla zwierząt domowych. Nie należy do najbardziej toksycznych roślin, ale po kontakcie z jej liśćmi koty mogą odczuwać pewne dolegliwości ze strony żołądka (wymioty, biegunka) lub nieprzyjemne podrażnienie pyszczka. Trudno uchronić kota przed kontaktem z rośliną, więc po prostu trzeba zachować czujność i w razie zdarzenia, być gotowym do działania. 

Sansewieria gwinejska - odmiany

  • Sansewieria gwinejska 'Laurentii' - liście zielone, z żółtym obrzeżem, szerokie, wzniesione, wys. ok. 1,2 m.
  • Sansewieria gwinejska 'Hahnii' - liście szerokie, tworzące rozetę, zielone, wys. 30-40 cm,
  • Sansewieria gwinejska 'Futura Superba' - odmiana o liściach dość szerokich, zielonych, z żółtokremowym obrzeżem, wys. 30-50 cm,
  • Sansewieria gwinejska 'Silver Flame' - liście szerokie, na brzegach ozdobione jaśniejszym wzorem, wys. 1-1,2 m,
  • Sansewieria gwinejska 'Gold Flame' - liście szerokie, wzniesione, zielone, z żółtymi, podłużnymi pasami i smugami,
  • Sansewieria gwinejska 'Black Gold' - liście ciemnozielone z żółtym, szerokim obrzeżem, wys. ok. 1 m,
  • Sansewieria gwinejska 'Moonshine' - liście szerokie, niemal srebrzyste, wys. ok. 1 m,
  • Sansewieria gwinejska 'Golden Hahnii' - odmiana karłowa, liście szerokie, zielone, z żółtym, bardzo szerokim obrzeżem, wys. ok. 40 cm,
Nazwa łacińska Sansevieria trifasciata
Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Stanowisko półcieniste
Wysokość 40 cm - 80 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa liści/igieł pstra
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia XI - IV

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych