Sansewieria cylindryczna - odmiany, podlewanie, rozmnażanie. Jak dbać o sansewierię cylindryczną?

2024-02-12 11:10

Sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica) to sukulent z rodziny szparagowatych (Asparagaceae), pochodzi z południowo-zachodniej Afryki. Ze względu na niesamowitą odporność na brak wody sansewieria zwana jest "rośliną z żelaza". Jedna z odmian sansewierii cylindrycznej jest numerem 1 na liście NASA wśród roślin oczyszczających powietrze.

Spis treści

  1. Sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica)
  2. Jak dbać o sansewierię cylindryczną?
  3. Sansevieria cylindrica – kwitnienie
  4. Sansewieria cylindryczna – podlewanie i nawożenie
  5. Sansewieria cylindryczna – rozmnażanie
  6. Sansewieria cylindryczna - warkocz
  7. Sansewieria cylindryczna - odmiany

Sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica)

Liście sansewierii cylindrycznej jak szable są wzniesione i tworzą płaskie wachlarzowate rozety. Złożone są one z licznych, odziomkowych, długich, szablastych, sztywnych, zielonych lub szaro nakrapianych, okrągłych w przekroju liści o zaostrzonych wierzchołkach, które wyrastają z silnego, podziemnego kłącza. Kłącze i liście mają zdolność magazynowania dużych ilości wody.

Jak dbać o sansewierię cylindryczną?

Sansewieria cylindryczna jest rośliną długowieczną, bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki uprawy. Znosi bezpośrednie nasłonecznienie (choć ostre, południowe promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie liści) i cień, ale najlepiej lubi światło rozproszone i półcień. Doskonale rośnie postawiona zarówno na parapecie okna (każdego, choć na południowym lepiej za firanką), jak i w głębi pomieszczeń.

Znakomicie znosi niedobór wody, zaszkodzić jej może natomiast zbyt częste podlewanie – nadmiar wody w podłożu może prowadzić do zagniwania korzeni, kłączy i liści. Sansewierię należy podlewać rzadko (można większymi dawkami wody, ale jej nadmiar usuwać z podstawki), a kolejne podlewanie przeprowadzić dopiero wtedy, gdy podłoże całkiem przeschnie.

Podłoże do uprawy sansewierii powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne (może to być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z domieszką piasku lub drobnego żwiru). Na dnie doniczki konieczny jest kilkucentymetrowy drenaż, np. z grubego żwiru lub keramzytu.

Sansevieria cylindrica – kwitnienie

W sprzedaży dostępne są rośliny, które w doniczce mają kilka pionowo posadzonych liści (z czasem utworzą wachlarzowate rozety) lub takie, których liście zapleciono w warkocz. W naturze pojedyncze liście osiągają nawet 200 cm wysokości, ale w uprawie doniczkowej dorastają do około 1 metra.

Spomiędzy rozety liści czasem wyrastają niższe od liści (40–60 cm wysokości), bezlistne pędy kwiatostanowe, a na ich wierzchołkach tworzą się kłosowate kwiatostany złożone z kilkudziesięciu rurkowatych kwiatów. Pędy kwiatostanowe i kwiaty są najczęściej zielonkawobiałe, niekiedy różowe i mogą wydzielać lepką, przezroczystą ciecz. Roślina uprawiana w mieszkaniu zakwita w różnych terminach, czasem kilka razy w roku.

Sansewieria cylindryczna – podlewanie i nawożenie

Sansewieria cylindryczna nie ma wysokich wymagań nawozowych, zasila się ją nawozami uniwersalnymi, nawozami dla roślin o ozdobnych liściach lub nawozami dla kaktusów. Jest rośliną szybko i dość agresywnie rozrastającą się, dlatego zbyt intensywne nawożenie (szczególnie azotowe) może powodować szybki rozrost i konieczność częstego przesadzania.

Roślinę należy przesadzić, gdy korzenie rośliny całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Siła wzrostu korzeni jest tak ogromna, że mogą one rozsadzić doniczkę. Przesadza się wiosną, w razie konieczności corocznie. Nie przesadza się rośliny w zbyt dużą doniczkę (maksymalnie 2–3 rozmiary większą od poprzedniej), w przeciwnym wypadku u rośliny zacznie silnie rozrastać się system korzeniowy, kosztem wzrostu części nadziemnej.

Sansewieria cylindryczna – rozmnażanie

Sansewierię cylindryczną można łatwo rozmnożyć wegetatywnie, przez podział roślin i oddzielenie pojedynczych rozet liściowych bądź sadzenie pojedynczych liści ukorzenionych w wodzie lub w podłożu z dodatkiem ukorzeniacza. Niekiedy do wytworzenia młodej rośliny wystarczy fragment kłącza lub ukorzenionego liścia.

Termin ukorzeniania liści nie ma specjalnego znaczenia, natomiast rozmnażanie przez podział starszych roślin najlepiej wykonać wiosną, podczas przesadzania. Sansewieria cylindryczna uprawiana jest jako roślina doniczkowa o oryginalnym wyglądzie, jej liście są wykorzystywane jako zieleń cięta – dodatek do kompozycji florystycznych.

Sansewieria cylindryczna - warkocz

Sansewierie cylindryczne mogą rosnąć prosto lub zostać zaplecione w popularny ostatnio warkocz. Jak to zrobić, żeby nie uszkodzić rośliny? Zaczynamy od delikatnego wyciągnięcie sansewierii z doniczki i opłukania korzeni z ziemi, robimy to w letniej wodzie.

Zanim przystąpimy do zaplatania warkocza, delikatne wyginamy liście, by przyzwyczaiły się do nienaturalnego formowania. Najlepiej zaplatać młode rośliny, ich liście  są elastyczne i gąbczaste, co ułatwia ich formowanie. Gotowy warkocz zabezpieczamy gumką.

Sansewieria cylindryczna - odmiany

  • Sansewieria cylindryczna 'Straight' (Sansevieria cylindrica 'Straight) - łatwa w uprawie, potrafi wiele wybaczyć. Ma mocne ciemnozielone liście. Rośnie wolno.
  • Sansewieria cylindryczna 'Boncel' (Sansevieria cylindrica 'Boncel') - tworzy bardzo charakterystyczną, regularną, wachlarzowatą formę. Liście mają z charakterystyczne prążki. Nie sprawia problemów w uprawie, wolnorośnie.
  • Sansewieria cylindryczna 'Mini Rocket' (Sansevieria cylindrica 'Mini Rocket') - ma oryginalne ciemnozielone liście z prążkami. Wykazuje dużą tolerancję na niedobór światła i wody.
  • Sansewieria cylindryczna 'Fatty Boy' (Sansevieria cylindrica 'Fatty Boy') - ma wyjątkowo grube liście, których średnica wielokrotnie przekracza rozmiar innych, popularnych odmian. Nie straszne jej suche powietrze, niedobór wody oraz mała ilość światła dziennego. Niewątpliwą zaletą jest też powolny wzrost, co wiąże się z brakiem konieczności częstego przesadzania.
  • Sansewieria cylindryczna 'Tiara Emerald' (Sansevieria cylindrica 'Tiara Emerald') - tworzy charakterystyczną, regularną, wachlarzowatą formę. Roślina nie posiada wyraźnej łodygi, a jej grube, cylindryczne i tępo zakończone liście są ciasno osadzone tuż przy ziemi. Jej niewątpliwą ozdobą jest szmaragdowy odcień liści. To ta odmiana jest nr 1 na liście NASA wśród roślin oczyszczających powietrze. 
Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 1 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-szara
Barwa kwiatów zielonobiała
Termin kwitnienia I - XII

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych