Sansewieria cylindryczna = Wężownica cylindryczna - Sansevieria cylindrica

2021-04-20 13:25

Sansewieria cylindryczna to sukulent z rodziny szparagowatych (Asparagaceae), pochodzi z południowo-zachodniej Afryki. U nas jest uprawiana jako roślina doniczkowa.

Sansevieria cylindrica – opis

Liście sansewierii cylindrycznej jak szable są wzniesione i tworzą płaskie wachlarzowate rozety. Złożone są one z licznych, odziomkowych, długich, szablastych, sztywnych, zielonych lub szaro nakrapianych, okrągłych w przekroju liści o zaostrzonych wierzchołkach, które wyrastają z silnego, podziemnego kłącza. Kłącze i liście mają zdolność magazynowania dużych ilości wody.

Wężownica – kwiat

W sprzedaży dostępne są rośliny, które w doniczce mają kilka pionowo posadzonych liści (z czasem utworzą wachlarzowate rozety) lub takie, których liście zapleciono w warkocz. W naturze pojedyncze liście osiągają nawet 200 cm wysokości, ale w uprawie doniczkowej dorastają do około 1 metra. Spomiędzy rozety liści czasem wyrastają niższe od liści (40–60 cm wysokości), bezlistne pędy kwiatostanowe, a na ich wierzchołkach tworzą się kłosowate kwiatostany złożone z kilkudziesięciu rurkowatych kwiatów. Pędy kwiatostanowe i kwiaty są najczęściej zielonkawobiałe, niekiedy różowe i mogą wydzielać lepką, przezroczystą ciecz. Roślina uprawiana w mieszkaniu zakwita w różnych terminach, czasem kilka razy w roku.

Sansewieria – uprawa

Wężownica cylindryczna jest rośliną długowieczną, bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki uprawy. Znosi bezpośrednie nasłonecznienie (choć ostre, południowe promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie liści) i cień, ale najlepiej lubi światło rozproszone i półcień. Doskonale rośnie postawiona zarówno na parapecie okna (każdego, choć na południowym lepiej za firanką), jak i w głębi pomieszczeń. Znakomicie znosi niedobór wody, zaszkodzić jej może natomiast zbyt częste podlewanie – nadmiar wody w podłożu może prowadzić do zagniwania korzeni, kłączy i liści. Sansewierię należy podlewać rzadko (można większymi dawkami wody, ale jej nadmiar usuwać z podstawki), a kolejne podlewanie przeprowadzić dopiero wtedy, gdy podłoże całkiem przeschnie. Podłoże do uprawy sansewierii powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne (może to być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z domieszką piasku lub drobnego żwiru). Na dnie doniczki konieczny jest kilkucentymetrowy drenaż, np. z grubego żwiru lub keramzytu.

Sansewieria cylindryczna – podlewanie i nawożenie

Sansewieria cylindryczna nie ma wysokich wymagań nawozowych, zasila się ją nawozami uniwersalnymi, nawozami dla roślin o ozdobnych liściach lub nawozami dla kaktusów. Jest rośliną szybko i dość agresywnie rozrastającą się, dlatego zbyt intensywne nawożenie (szczególnie azotowe) może powodować szybki rozrost i konieczność częstego przesadzania. Roślinę należy przesadzić, gdy korzenie rośliny całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Siła wzrostu korzeni jest tak ogromna, że mogą one rozsadzić doniczkę. Przesadza się wiosną, w razie konieczności corocznie. Nie przesadza się rośliny w zbyt dużą doniczkę (maksymalnie 2–3 rozmiary większą od poprzedniej), w przeciwnym wypadku u rośliny zacznie silnie rozrastać się system korzeniowy, kosztem wzrostu części nadziemnej.

Sansewieria – rozmnażanie

Sansewierię cylindryczną można łatwo rozmnożyć wegetatywnie, przez podział roślin i oddzielenie pojedynczych rozet liściowych bądź sadzenie pojedynczych liści ukorzenionych w wodzie lub w podłożu z dodatkiem ukorzeniacza. Niekiedy do wytworzenia młodej rośliny wystarczy fragment kłącza lub ukorzenionego liścia. Termin ukorzeniania liści nie ma specjalnego znaczenia, natomiast rozmnażanie przez podział starszych roślin najlepiej wykonać wiosną, podczas przesadzania.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: różne sposoby rozmnażaniaSansewieria cylindryczna uprawiana jest jako roślina doniczkowa o oryginalnym wyglądzie, jej liście są wykorzystywane jako zieleń cięta – dodatek do kompozycji florystycznych.

>>Przeczytaj też: Bezpieczne rośliny doniczkowe do pokoju dziecka

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 1 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-szara
Barwa kwiatów zielonobiała
Termin kwitnienia I - XII
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021