Zielistka Sternberga - podlewanie, uprawa. Jakie wymagania ma zielistka?

2024-03-02 16:56

Zielistka Sternberga to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Pochodzi z Afryki Południowej. Jej angielska nazwa to spider plant, czyli roślina pająk. Czego nie lubi zielistka, w jakim miejscu powinna stać zielistka? Czy zielistka jest wieloletnia? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Zielistka Sternberga - uprawa
  2. Zielistka Sternberga - stanowisko
  3. Zielistka Sternberga - podlewanie, nawożenie
  4. Zielistka Sternberga - rozmnażanie
  5. Zielistka Sternberga - podłoże
  6. Zielistka Sternberga - zastosowanie
  7. Zielistka Sternberga - czy jest trująca?

Zielistka Sternberga - uprawa

Zielistka Sternberga tworzy kępę łukowato wygiętych liści, podobnych do liści traw, szablowatych, spiczasto zakończonych, osiągających do 50 cm długości i 2,5 cm szerokości. Liście mogą być całe zielone albo zielone z szerokim białokremowym paskiem pośrodku bądź zielone pośrodku, a od brzegów białe.

Roślina wytwarza rozłogi i bulwy korzeniowe. Wiosną i latem pojawiają się na roślinie niepozorne białe kwiaty, które tworzą się na długich, bezlistnych pędach (w ich miejsce rozwijają się później młode roślinki).

Zielistka Sternberga - stanowisko

Zielistka Sternberga jest rośliną mało wymagającą, nadaje się zarówno do miejsc nasłonecznionych, jak i zacienionych (w cieniu jednak jej liście tracą białe paski). W bardzo silnym słońcu może dojść do poparzenia liści.

Zielistka Sternberga - podlewanie, nawożenie

Zielistkę podlewać należy umiarkowanie, latem 2–3 razy w tygodniu, zimą rzadziej. Roślina jest wytrzymała na suszę. Latem należy zielistkę codziennie zraszać i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Liści nie należy nabłyszczać.

Zielistkę Sternberga nawozi się od marca do kwietnia, co dwa tygodnie, przy podlewaniu, stosując nawóz do roślin o ozdobnych liściach.

Zielistka Sternberga - rozmnażanie

Zielistkę rozmnaża się bardzo łatwo za pomocą młodych roślinek (rozmnóżek), które wyrastają na długich rozłogach. Można łatwo je ukorzenić.

Zielistka Sternberga - podłoże

Najlepsze podłoże dla zielistki to ziemia kwiatowa. Roślinę przesadza się dopiero wtedy, gdy korzenie będą przerastać przez otwory w doniczce. Dobrze jest co kilka lat odmładzać roślinę z młodych roślinek wyrastających na rozłogach.

Zielistka Sternberga - zastosowanie

Zielistka Sternberga najładniej prezentuje się w wiszących pojemnikach albo na wysokich meblach. Doskonale nadaje się do kompozycji z innymi kwiatami doniczkowymi. Zielistkę można także wykorzystywać w połączeniu z innymi roślinami w sezonowych rabatach w ogrodzie oraz kompozycjach w skrzynkach balkonowych.

Zielistka Sternberga - czy jest trująca?

Ta odmiana zielistki należy do roślin bezpiecznych dla kota!

Tekst: redakcja serwisu

Zielistka Sternberga
Autor: Getty Images
Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia III - VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój kępiasty
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe