Aloes zwyczajny - Aloe vera

2022-03-11 13:37

Aloes zwyczajny to najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu uzyskania surowca do wytwarzania różnych produktów leczniczych i kosmetycznych.

Spis treści:

Aloes zwyczajny - opis

Aloes zwyczajny jest sukulentem, nadaje się do uprawy jako roślina doniczkowa. Tworzy rozetę liści: grubych, mięsistych, o mieczowatym kształcie. Na brzegach liści wyrastają kolce. Po przekrojeniu liścia w poprzek widoczny jest galaretowaty, zielonawy miąższ i sącząca się z kanalików skóry żółta ciecz - aloina

Aloes - stanowisko

Aloes zwyczajny potrzebuje zawsze dodatniej temperatury (zimą 8–10 st. C, latem 20–25 st. C). Roślina dorasta do około 60 cm wysokości. Najlepiej postawić ją w miejscu nasłonecznionym - roślina potrzebuje dużo światła! Niedobór światła powoduje, że liście wyciągają się i są małe, a roślina staje się nieatrakcyjna.

Aloes zwyczajny - pielęgnacja

Od wiosny do jesieni aloes należy regularnie podlewać, pamiętając, że roślina nie lubi nadmiaru wody, podłoże nie może więc być stale mokre. Co dwa tygodnie aloes należy nawozić płynnym nawozem. Zimą podlewanie ograniczyć i zaprzestać nawożenia.

Aloes - rozmnażanie

Aloes zwyczajny można rozmnażać przez odrosty korzeniowe, które odcinamy od rośliny macierzystej. Można też rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych. Młode, ukorzenione egzemplarze sadzi się do lekkiej, przepuszczalnej ziemi torfowej zmieszanej z piaskiem i gliną lub w gotowe podłoże dla kaktusów.

Aloes zwyczajny - zastosowanie

Aloes zwyczajny to wyjątkowa roślina, którą od wieków wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce. Aloes zawiera między innymi witaminę A, C i E, a także witaminę B12 i kwas foliowy. 

Żel aloesowy powszechnie stosowany jest na podrażnioną skórę, rany czy poparzenia, ponieważ łagodzi obrażenia, koi i przyspiesza gojenie. Aloes można stosować również do higieny jamy ustnej - badania dowiodły, że aloes dodawany do past i płynów do płukania ust pomagała chronić zęby przed próchnicą. 

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość do 1 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe