Jak ustawić rośliny w domu? Praktyczne porady i trendy aranżacyjne

2024-01-25 11:07

Rośliny doniczkowe służą nam nie tylko jako ozdoba – dostarczają tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, a niektóre potrafią nawet zabić szkodliwe, toksyczne substancje z otoczenia. Jak ustawić rośliny w domu? Które z nich nadają się na podłogę, a które lepiej umieścić w kwietniku?

Spis treści

  1. Jak ustawić rośliny w domu?
  2. Duża roślina do salonu
  3. Jakie rośliny do kwietnika?
  4. Jakie kwiaty do donic wiszących?
  5. Kwiaty w domu. Aranżacje
  6. Duży kwiat do salonu. Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe w rozmiarze XXL

Jak ustawić rośliny w domu?

Istnieje wiele pomysłów na to, jak eksponować rośliny w przestrzeni mieszkalnej. Wszystko zależy od tego, jak dużą przestrzeń możemy zagospodarować roślinami, a także jakie warunki panują w pomieszczeniu. Każdy kwiat i każda roślina ma swoje unikalne wymagania co do temperatury, wilgotności i światła.

Zanim zdecydujemy się na konkretną roślinę do domu, sprawdźmy, w jakich warunkach czuje się najlepiej. Jeśli nasz pokój jest zbyt ciemny, nie stawiajmy w nim roślin światłolubnych – i na odwrót.

Rośliny doniczkowe możemy eksponować na wiele sposobów – stawiać doniczkę bezpośrednio na podłodze, postawić na kwietniku czy podwiesić na suficie bądź ścianie. Najmniej korzystnie wyglądają rośliny doniczkowe na parapecie – wystarczy firanka lub zasłona, by rośliny zniknęły z pola widzenia. Jeśli nasz parapet nie ma ani zasłon, ani firan – można śmiało zagospodarować tę przestrzeń różnymi rodzajami małych lub średnich roślin.

Warto również pamiętać, by doniczki i kwietniki, do których włożymy nasze rośliny, pasowały do wystroju wnętrz – harmonia wywołana przez jeden nadrzędny styl wywoła poczucie uporządkowania, czystości i przestronności.

Duża roślina do salonu

Duże rośliny doniczkowe najlepiej stawiać na podłodze – niektóre doniczki XXL są wyposażone w kółka, dzięki czemu łatwiej jest przenosić rośliny z miejsca na miejsce.

Duże rośliny do salonu najlepiej komponować bez niczego wokół, najlepiej na neutralnym tle, wtedy nic nie będzie z nimi „konkurowało”.

Ciekawym rozwiązaniem, które może odmienić wystrój wnętrza, jest stworzenie tzw. zielonego parawanu. Zielony parawan to nic innego jak ustawione w szeregu donice XXL z roślinami – mogą one imitować ścianę, odgrodzić różne części pomieszczenia itd.

Jakie rośliny doniczkowe najlepiej ustawiać na podłodze? Na podłodze najlepiej prezentować się będą duże okazy – pnące się do góry lub te o rozłożystych liściach. W szczególności polecane są m.in.: palmy, figowce, juka, sagowiec odwinięty, dracena, filodendron, pachira czy zamiokulkas.

Jakie rośliny do kwietnika?

Dzisiejsze kwietniki same w sobie mogą być ozdobą pomieszczenia. Dla rośliny, którą chcemy w nim umieścić, warto wybrać kwietnik, w którym będzie jej najlepiej – należy pamiętać o wymaganiach, które ma każda roślina doniczkowa.

Mniejsze rośliny doniczkowe dobrze prezentują się na słupkach lub schodkach – są odpowiednio wyeksponowane i mają dostęp do światła.

Ciekawe efekty uzyskamy, jeśli połączymy kilka roślin o podobnych wymaganiach w grupę – najlepiej wybrać te rośliny, które się od siebie różnią kolorem, wielkością czy fakturą. Rośliny w grupach lepiej rosną, ponieważ tworzą swoisty mikroklimat, dlatego warto rozważyć zestawienie kilku okazów obok siebie.

Jeśli chcemy być jeszcze bliżej natury i poczuć się jak w „miejskiej dżungli”, jako kwietnika możemy użyć stołu lub półek. Biostolik wygląda jak zwykły kawowy stolik ze szklanym blatem, ale pod nim rosną rośliny, których liście wiją się po krawędzi mebla. Rośliny-półki to nic innego jak drewniane półki z miejscem na roślinę i książki.

W kwietnikach dobrze prezentują się kwiaty doniczkowe o delikatnych liściach, np. pelargonia czy geranium. Ponadto warto rozważyć umieszczenie w kwietnikach np. skrzydłokwiatu, epipremnum złociste, trzykrotkę, monsterę dziurawą czy sansewierię.

Jakie kwiaty do donic wiszących?

Stawianie roślin doniczkowych na podłodze czy w kwietniku nie są jedynymi sposobami na aranżację roślin w pomieszczeniu. Jeśli mamy dużą przestrzeń do zagospodarowania, doniczki XXL czy schodkowe kwietniki sprawdzą się idealnie. A co jeśli nasze mieszkanie to malutka kawalerka? Ciasne wnętrza to istne wyzwanie dla miłośników roślin, dlatego warto pamiętać o kolejnym sposobie na eksponowanie roślin – podwieszaniu.

Wiszące kwietniki w ostatnich latach wróciły do łask i cieszą się niegasnącym zainteresowaniem projektantów wnętrz i miłośników roślin. Makrama to wyjątkowy kwietnik wykonany z zaplecionych bawełnianych sznurków – idealnie sprawdzi się na pnącza i rośliny doniczkowe o rozłożystych liściach.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych podwieszanych kwietników są kwietniki podwieszane do góry nogami. Pomysł nowozelandzkiego projektanta okazał się strzałem w dziesiątkę – rośliny nie tylko wyglądają designersko, ale zabawa z grawitacją świetnie wpływa na porost roślin.

Innym interesującym pomysłem jest umieszczenie roślin w lampie. Tak zwane donice-lampy przybierają m.in. kształt szklanej kuli podzielonej na dwie części: u góry umieszczona jest roślina, a na dole żarówka, która napełnia pomieszczenie nastrojowym, delikatnym światłem. W innych modelach żarówka pojawia się u góry, dzięki czemu doświetla i roślinę, i wnętrze. 

Jeśli nie chcemy wieszać roślin na suficie, możemy umieścić je w specjalnych kieszeniach na ścianie. W ogrodach czy uprawach wertykalnych kwiaty wyglądają jak obrazy na ścianach, a dzięki specjalnej technologii nie musimy martwić się o wysypywanie ziemi ani o spływanie wody po ścianach.

Nie wszystkie rośliny doniczkowe będą prezentować się dobrze w podwieszanych kwietnikach. Najlepiej wybierać jest takie okazy, które mają długie pnącza lub rozłożyste liście. Do najczęściej podwieszanych roślin należą m.in. paproć, zielistka Strenberga, bilbergia zwisła, ciscus czy pnącza kwitnące.

Kwiaty w domu. Aranżacje

Duży kwiat do salonu. Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe w rozmiarze XXL

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe