Lampa na świeczniku: wybieramy kinkiety, żyrandole, lampy wiszące

2009-09-22 2:00

Czy żyrandol nad stołem w jadalni to konieczność? Jak oświetlić sypialnię, by czytając, nie tracić wzroku? A w kuchni? Czy może być pięknie i praktycznie zarazem? Podpowiadamy, co zrobić, by najważniejsze miejsca w domu były jasne.

Lampa na świeczniku
Autor: Konrad Kalbarczyk

Spis treści

  1. Jakie lampy w kuchni
  2. Jakie lampy w sypialni

Oświetlenie nad stołem w stylowej jadalni to duże wyzwanie. Najlepiej powiesić tu piękny kryształowy żyrandol o klasycznych kształtach lub bardziej nowoczesny, w stylu włoskiego szkła Murano. Ważne, żeby po zapaleniu dawał jak najwięcej ciepłego rozproszonego światła. Dlatego dobrze jest wybierać żyrandole o dużej liczbie żarówek, koniecznie ze ściemniaczami. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się ozdobna lampa, nie powinno być innego sufitowego oświetlenia. Konkurencja nie jest wskazana. Można wspomagać się kinkietami. I oczywiście blaskiem świec.

Jakie lampy w kuchni

Nowoczesna forma kuchni potrzebuje takiego elementu. Abażury powinny być w kolorze pojawiającym się na przykład na ścianach lub frontach szafek. Z formą i materiałem oświetlenia możemy eksperymentować lub dopasować go do stylu kuchni, gdzie ponad technicznym blatem wiszą walcowate abażury. Dobrze wyglądają też lampy chromowane, dopasowane do armatury, relingów i wyciągu kuchennego. Kuchnię można oświetlić reflektorami w suficie podwieszanym, który instaluje się najczęściej nad wyspą.

Jakie lampy w sypialni

W sypialniach stylowych najlepiej wyglądają lampy o tradycyjnych formach z abażurami ze szkła lub tkaniny. Dobrze, by były umieszczone na różnych poziomach: te najniższe na szafkach nocnych, wyższe przy fotelu lub szezlongu, a żyrandol powinien być powieszony centralnie. Ładnie wyglądać będą także lampy ustawione na parapecie okna. Wybierając oświetlenie sypialni, można sobie pozwolić na bogate marszczenia i drapowania abażurów, złocenia podstaw. Kolorystyka ograniczona do jednej palety barw pomoże wydobyć piękną formę stylowych przedmiotów.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE