Lampa na świeczniku: wybieramy kinkiety, żyrandole, lampy wiszące

2009-09-22 2:00
Lampa na świeczniku
Autor: Konrad Kalbarczyk

Czy żyrandol nad stołem w jadalni to konieczność? Jak oświetlić sypialnię, by czytając, nie tracić wzroku? A w kuchni? Czy może być pięknie i praktycznie zarazem? Podpowiadamy, co zrobić, by najważniejsze miejsca w domu były jasne.

Oświetlenie nad stołem w stylowej jadalni to duże wyzwanie. Najlepiej powiesić tu piękny kryształowy żyrandol o klasycznych kształtach lub bardziej nowoczesny, w stylu włoskiego szkła Murano. Ważne, żeby po zapaleniu dawał jak najwięcej ciepłego rozproszonego światła. Dlatego dobrze jest wybierać żyrandole o dużej liczbie żarówek, koniecznie ze ściemniaczami. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się ozdobna lampa, nie powinno być innego sufitowego oświetlenia. Konkurencja nie jest wskazana. Można wspomagać się kinkietami. I oczywiście blaskiem świec.

Jakie lampy w kuchni

Nowoczesna forma kuchni potrzebuje takiego elementu. Abażury powinny być w kolorze pojawiającym się na przykład na ścianach lub frontach szafek. Z formą i materiałem oświetlenia możemy eksperymentować lub dopasować go do stylu kuchni, gdzie ponad technicznym blatem wiszą walcowate abażury. Dobrze wyglądają też lampy chromowane, dopasowane do armatury, relingów i wyciągu kuchennego. Kuchnię można oświetlić reflektorami w suficie podwieszanym, który instaluje się najczęściej nad wyspą.

Jakie lampy w sypialni

W sypialniach stylowych najlepiej wyglądają lampy o tradycyjnych formach z abażurami ze szkła lub tkaniny. Dobrze, by były umieszczone na różnych poziomach: te najniższe na szafkach nocnych, wyższe przy fotelu lub szezlongu, a żyrandol powinien być powieszony centralnie. Ładnie wyglądać będą także lampy ustawione na parapecie okna. Wybierając oświetlenie sypialni, można sobie pozwolić na bogate marszczenia i drapowania abażurów, złocenia podstaw. Kolorystyka ograniczona do jednej palety barw pomoże wydobyć piękną formę stylowych przedmiotów.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021