Zasłony w mieszkaniu: upinanie i wieszanie zasłon [WIDEO]

2015-04-14 10:55

Zasłony są jednym z najpopularniejszym sposobów aranżacji okna. Jest wiele sposobów upinania i wieszania zasłon. Sprawdźcie jakie rozwiązania są najpopularniejsze i które z nich warto zastosować!

Spis treści

  1. Dekoracja okien: rodzaj upięcia, a wybór tkaniny
  2. Dekoracja okien: rodzaje upięć
  3. Dekoracja okien: jak zamontować karnisz?

Firany i zasłony to najczęściej pojawiające się dodatki w domach i mieszkaniach. Zakup zasłon zaczynamy od wyboru tkaniny, pasującej do wnętrza, a następnie musimy zdecydować o rodzaju upięcia. Dobierając rodzaj upięcia zasłonki możemy optycznie poprawić proporcje okna, a także zmienić wygląd całego wnętrza, nadając mu nowy charakter.

Dekoracja okien: rodzaj upięcia, a wybór tkaniny

Rodzaj upięcia powinniśmy uzależnić od rodzaju tkaniny lub tkanin, w końcu nie musimy stosować tylko jednego rodzaju, a połączenia różnych kolorów i faktur stają się coraz popularniejsze. W aranżacji okna ważny jest sposób marszczenia, ale tu również musimy brać pod uwagę rodzaj tkaniny - każda układa się w inny sposób. Pnące wzory najlepiej sprawdzają się z różnymi formami podpięć (podciągnięcia, marszczenia), z kolei motywy graficzne na zasłonach czy firanach doskonale prezentują się powieszone na płasko.

Dekoracja okien: rodzaje upięć

Plisy - efekt perfekcyjnych plis uzyskamy wszywając do zasłon odpowiednią taśmę, do której wpięte zostaną haczyki. Tak przygotowana zasłona pozwoli nam na efektowne upięcie zasłon w regularne plisy.Draperie - jedne z najbardziej dekoracyjnych upięć. Pofałdowane i upięte tkaniny w dekoracyjny sposób. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w stylowych wnętrzach.Podwiązanie tkaniny - proste i efektowne upięcie zasłon, polegające na spięciu materiału ozdobną klamrą lub dekoracyjną linką z magnesem. Podwiązanie za pomocą chwostów - idealnie sprawdza się w klasycznych wnętrzach. Chwostami najczęściej podwiązujemy zasłony z grubych materiałów. Zwis - pionowe zawieszenie tkaniny. Może być po jednej stronie okna lub po obu stronach.Lambrekiny - pomagają w optycznym powiększeniu lub obniżeniu okna. Pasują one głównie do stylowych wnętrz. Rolety - mogą one zastąpić zasłony i firany lub stanowić jedynie element pozwalający na zachowanie większej prywatności w pomieszczeniu.

Dekoracja okien: jak zamontować karnisz?

Karnisz najlepiej zamontować na wysokości ok. 10 cm nad framugą okna. Za pomocą odpowiedniego zawieszenia karnisza możemy optycznie powiększyć pomieszczenie i wydłużyć okno - w takim wypadku karnisz wieszamy jak najbliżej sufitu. Długość szyny lub drążka to zazwyczaj  od 8 do 16 cm więcej niż szerokość okna.

W filmie wideo znajdziecie porady architekta dotyczące rodzajów upięć zasłon:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE