Zasłony w mieszkaniu: upinanie i wieszanie zasłon [WIDEO]

2015-04-14 10:55 Milena Tuzimek

Zasłony są jednym z najpopularniejszym sposobów aranżacji okna. Jest wiele sposobów upinania i wieszania zasłon. Sprawdźcie jakie rozwiązania są najpopularniejsze i które z nich warto zastosować!

Firany i zasłony to najczęściej pojawiające się dodatki w domach i mieszkaniach. Zakup zasłon zaczynamy od wyboru tkaniny, pasującej do wnętrza, a następnie musimy zdecydować o rodzaju upięcia. Dobierając rodzaj upięcia zasłonki możemy optycznie poprawić proporcje okna, a także zmienić wygląd całego wnętrza, nadając mu nowy charakter.

Dekoracja okien: rodzaj upięcia, a wybór tkaniny

Rodzaj upięcia powinniśmy uzależnić od rodzaju tkaniny lub tkanin, w końcu nie musimy stosować tylko jednego rodzaju, a połączenia różnych kolorów i faktur stają się coraz popularniejsze. W aranżacji okna ważny jest sposób marszczenia, ale tu również musimy brać pod uwagę rodzaj tkaniny - każda układa się w inny sposób. Pnące wzory najlepiej sprawdzają się z różnymi formami podpięć (podciągnięcia, marszczenia), z kolei motywy graficzne na zasłonach czy firanach doskonale prezentują się powieszone na płasko.

Dekoracja okien: rodzaje upięć

Plisy - efekt perfekcyjnych plis uzyskamy wszywając do zasłon odpowiednią taśmę, do której wpięte zostaną haczyki. Tak przygotowana zasłona pozwoli nam na efektowne upięcie zasłon w regularne plisy.
Draperie - jedne z najbardziej dekoracyjnych upięć. Pofałdowane i upięte tkaniny w dekoracyjny sposób. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w stylowych wnętrzach.
Podwiązanie tkaniny - proste i efektowne upięcie zasłon, polegające na spięciu materiału ozdobną klamrą lub dekoracyjną linką z magnesem.
Podwiązanie za pomocą chwostów - idealnie sprawdza się w klasycznych wnętrzach. Chwostami najczęściej podwiązujemy zasłony z grubych materiałów.
Zwis - pionowe zawieszenie tkaniny. Może być po jednej stronie okna lub po obu stronach.
Lambrekiny - pomagają w optycznym powiększeniu lub obniżeniu okna. Pasują one głównie do stylowych wnętrz.
Rolety - mogą one zastąpić zasłony i firany lub stanowić jedynie element pozwalający na zachowanie większej prywatności w pomieszczeniu.

Dekoracja okien: jak zamontować karnisz?

Karnisz najlepiej zamontować na wysokości ok. 10 cm nad framugą okna. Za pomocą odpowiedniego zawieszenia karnisza możemy optycznie powiększyć pomieszczenie i wydłużyć okno - w takim wypadku karnisz wieszamy jak najbliżej sufitu. Długość szyny lub drążka to zazwyczaj  od 8 do 16 cm więcej niż szerokość okna.

W filmie wideo znajdziecie porady architekta dotyczące rodzajów upięć zasłon:

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021