Kawalerka może być funkcjonalna! Sprawdź, jak urządzić małe mieszkanie

2014-03-18 17:00

Kawalerka wymaga od projektanta zastosowania oryginalnych i niekonwencjonalnych rozwiązań. Poszukiwanie kompromisów oraz przemyślane elementy wyposażenia wnętrz są gwarancją funkcjonalnej aranżacji małego mieszkania. Projekt kawalerki autorstwa Joanny Zawickiej dowodzi, że mały metraż może stanowić pełnowartościowe mieszkanie dla dwóch wymagających osobowości.

Spis treści

  1. Aranżacja kawalerki: jak wygospodarować dodatkowe pomieszczenie?
  2. Aranżacja kawalerki: projekt wnętrza Joanna Zawicka
  3. Aranżacja kawalerki: elegancka mała łazienka
  4. Aranżacja kawalerki: mała i niezwykle funkcjonalna kuchnia
  5. Aranżacja kawalerki: podesty, antresole, schowki
  6. Zobacz inne inspirujące projekty kawalerek - GALERIE ZDJĘĆ

Kawalerka nie jest trudna w aranżacji, co udowadnia Joanna Zawicka, autorka projektu funkcjonalnej kawalerki, która odmieniła przestrzeń małego mieszkania o powierzchni 31 mkw. Kawalerka obejmowała jeden pokój, na co dzień dzielony przez matkę z dorastającym synem. Projektance udało się wygospodarować dodatkową przestrzeń, która teraz pełni rolę minipokoju dla syna właścicielki. Dodatkowo na niewielkim metrażu kawalerki zaprojektowano oddzieloną kuchnię, łazienkę oraz niewielki przedpokój.

Zobacz też: Kawalerka - jak urządzić małe mieszkanie? Siedem zasad >>>

Aranżacja kawalerki: jak wygospodarować dodatkowe pomieszczenie?

Przestrzeń kawalerki pełniąca dotychczas rolę salonu została podzielona na dwa pomieszczenia. Salon został oddzielony od pokoju syna ścianką, w której zamontowano luksfery. Dzięki temu rozwiązaniu, do małego wnętrza pokoju zapewniono dopływ światła dziennego. Dodatkowe oświetlenie pokoju syna zapewniają przesuwne, przeszklone drzwi. Na minimalnej powierzchni projektantka zaplanowała miejsce do spania i nauki, a także sporą przestrzeń na szafki. Ciekawym rozwiązaniem jest system linkowy do oświetlenia czy modna fototapeta. Całość aranżacji tworzy przykład minimalnej, ale niezwykle funkcjonalnej przestrzeni dla młodego człowieka.

Polecamy: Kompendium JAK URZĄDZIĆ SALON: 10 rzeczy, o których musisz pamiętać urządzając salon! >>>

Aranżacja kawalerki: projekt wnętrza Joanna Zawicka

Kolejnym wyzwaniem w aranżacji kawalerki było zaprojektowanie przestrzeni życiowej dla właścicielki mieszkania. Aranżacja małego salonu wymagała przede wszystkim zachowania maksimum funkcjonalności, ale także idealnego skomponowania z resztą przestrzeni kawalerki. Jedna ściana salonu została w pełni zabudowana dużą szafą, co pozwoliło na uzyskanie dodatkowego miejsca na książki i ubrania. Na tej samej przestrzeni zaprojektowano także minikącik jadalny. Charakterystycznym elementem aranżacji salonu w kawalerce jest ściana z dekoracyjnej cegły, która jest kontynuacją motywu z kuchni. Przeźroczyste krzesła z pleksi nadają dodatkowej lekkości sferze jadalnej. Całości nowoczesnej i funkcjonalnej aranżacji salonu dopełniają oryginalne grafiki i tkaniny. W wydzielonym przedpokoju zaprojektowano dużą szafę wnękową na ubrania wierzchnie i buty. Fronty szafy odbijające światło i duże lustra optycznie powiększają małą przestrzeń przedpokoju.

Nie przegap: Cegła w salonie: jak osiągnąć świetny efekt? Cegła na ścianie - GALERIA ZDJĘĆ >>>

 

Aranżacja kawalerki: elegancka mała łazienka

Pomysłowym rozwiązaniem w aranżacji kawalerki jest wykorzystanie lustra w oryginalnej ramie jako drzwi prowadzących do łazienki. Dzięki tak oryginalnej opasce drzwiowej, wejście do łazienki jest niezwykle dyskretne, a dodatkowo stanowi element dekoracyjny wnętrza kawalerki i optycznie powieksza przestrzeń małego mieszkania. Na minimalnej przestrzeni małej łazienki projektantce udało się zaplanować dużą liczbę szafek, które dzięki białym frontom idealnie stapiają się ze ścianami, przez co nie przytłaczają małego wnętrza. Małe pomieszczenie zostało wyposażone we wszelkie niezbędne sprzęty, a całość tworzy funkcjonalną i elegancką minimalną przestrzeń pokoju kąpielowego.

Zobacz: Co może lustro łazienkowe? Jakie lustro do łazienki wybrać? >>>

Aranżacja kawalerki: mała i niezwykle funkcjonalna kuchnia

Ściana dzieląca salon i kuchnię w małym mieszkaniu została zaprojektowana w taki sposób, by przestrzeni kuchennej nadać jak najwięcej miejsca na szafki i blaty. Przewodnią barwą przestrzeni kuchennej jest szarość połączona z czystą bieli. Oryginalności wnętrzu dodają akcenty w kolorze soczystej zieleni i słonecznego kolory żółtego. W połączeniu z oryginalną fakturą ceglastej ściany i designerskimi dodatkami, wnętrze kuchni tworzy spójną i funkcjonalną przestrzeń. Na specjalne życzenie właścicielki, w celu dodatkowego wyodrębnienia powierzchni kuchennej od reszty mieszkania, przestrzeń ta została wyposażona w składane drzwi.

Przeczytaj również: Kuchnia w stylu... no właśnie. Jak urządzić kuchnię? 25 KUCHNI od nowoczesnej po retro >>>

Aranżacja kawalerki: podesty, antresole, schowki

Nawet mała kawalerka będzie sprawiać wrażenie obszernej, jeśli spojrzysz na nią jak na bryłę (poza powierzchnią podłogi weźmiesz pod uwagę przestrzeń całkowitą mieszkania). Zastanawiając się, jak urządzić mały pokój, pomyśl o zbudowaniu niewysokiego podestu. Możesz zaaranżować go na dwa sposoby: jako miejsce wypoczynku z ukrytymi pod spodem szufladami albo u góry stworzyć kącik do pracy, a pod nim zamontować wysuwane na noc łóżko. Twoje małe mieszkanie jest wyższe niż 4 metry? Masz idealne warunki do wybudowania antresoli, która zmieści sypialnię, pozwoli zaaranżować minigabinet lub wymarzoną garderobę, zapewni niezliczoną ilość schowków. W zależności od konstrukcji i użytych materiałów antresola wprowadzi do wnętrza powiew loftu. Urządzając małe mieszkanie wszelkie niepraktyczne wnęki przekształć w pojemne szafki lub wysokie regały.

Zobacz inne inspirujące projekty kawalerek - GALERIE ZDJĘĆ

Kawalerki mogą wyglądać pieknię i potrafią być funkcjonalne, wystarczy dobry projekt. Jeśli nie wiesz, jak urządzić swoją kawalerkę lub potrzebujesz inspirujących zdjęć wystrojów wnętrz, koniecznie zobacz nasze galerie!