Kawalerka - jak urządzić małe mieszkanie? Siedem zasad

2016-02-19 11:55

Kawalerka – tu się jada, gotuje, przyjmuje gości, pracuje, a po godzinach śpi. Jak pogodzić te czynności w jednym wnętrzu? Szukając odpowiedzi, przygotowaliśmy siedem zasad urządzania małego mieszkania. Zobacz, jak można podzielić otwartą przestrzeń na strefy. Bez chaosu, wygodnie, oryginalnie.

kawalerka
Autor: Konrad Kalbarczyk

Spis treści

  1. 1. Urządzanie kawalerki  - ustal główne punkty
  2. 2. Wyznacz komunikację
  3. 3. Spójrz na wnętrze oczami gości
  4. 4. Gdy chcesz się odseparować…
  5. 5. Oszczędzaj miejsce
  6. 6. Oświetl strefy
  7. 7. Łącz i dziel

Urządzanie małego mieszkania nie należy do zadań łatwych. Wymaga większego zaangażowania, sprytu, znajomości aranżacji wnętrz. Oto siedem najważniejszych zasad urządzania małej przestrzeni.

1. Urządzanie kawalerki  - ustal główne punkty

Zastanów się, wokół których mebli czy sprzętów będzie toczyło się życie w twoim mieszkaniu. Wokół stołu, kuchni, sofy, telewizora? Zaznacz na planie najważniejsze punkty, poświęć im najwięcej miejsca. Jednocześnie pamiętaj, że nawet na małej przestrzeni powinny znaleźć się strefy: kuchenna, łazienkowa, jadalniana, wypoczynkowa, a w zależności od potrzeby też biurowa. Strefa wypoczynkowa może oznaczać jednocześnie salonową i sypialnianą. A jadalniana znajdować się w obrębie kuchennej albo wypoczynkowej. Dostosuj wygląd stref do swoich codziennych zwyczajów, upodobań. Jeśli np. sporadycznie gotujesz, urządź minikuchnię z podstawowym wyposażeniem (lodówką podblatową, dwupalnikową płytą, jednokomorowym okrągłym zlewem, kilkoma szafkami). Gotowanie jest twoją pasją? Często zapraszasz gości na degustacje? Zastanów się nad wygospodarowaniem miejsca na kuchnię z półwyspem, na którym będziesz serwować dania.

2. Wyznacz komunikację

Pomiędzy strefami zostaw wolne miejsce umożliwiające swobodne przejście. Minimum 100 cm. Tak zaplanuj części pokoju oraz szlak komunikacyjny, by wykluczyć slalom między meblami. Jesteś na etapie projektowania mieszkania od podstaw? Weź pod uwagę większą ingerencję w układ lokalu. Może warto zamienić miejscami kuchnię z łazienką albo zmniejszyć hol, by na końcu salonu zmieścił się aneks sypialniany?

3. Spójrz na wnętrze oczami gości

To właśnie oni mogą zdziwić się na widok niepościelonego łóżka czy brudnych naczyń w zlewozmywaku. Rozmieść meble w taki sposób, by do salonu nie przechodzić przez aneks sypialniany czy garderobę. Zlew zaplanuj daleko od sofy w salonie (możesz też przysłonić go specjalną deską). Wysokie meble lepiej będą wyglądać w ciemniejszym zakątku pokoju. Bliżej okna postaw stół lub sofę.

sypialnia za ścianką
Autor: Konrad Kalbarczyk

4. Gdy chcesz się odseparować…

Jeśli nie podoba ci się otwarta przestrzeń w mieszkaniu, możesz zastanowić się nad postawieniem ścianki, półścianki, dwustronnego regału, parawanu, przesuwnych drzwi lub paneli, którymi przysłonisz łóżko, kuchnię czy kącik do pracy. O czym pamiętać w przypadku paneli? Możesz wykonać je z lekkich, przepuszczających dźwięki, atrakcyjnych cenowo materiałów, np. pleksi lub tkanin czy papieru – napiętych na ramy. Cięższe, bardziej stabilne, ale też droższe są płyty meblowe, lite drewno, metal lub szkło hartowane. Montaż należy skonsultować z fachowcem. Lżejszym panelom wystarczy mocowanie do szyny podsufitowej z rolkowym systemem jezdnym. Cięższym, dla stabilizacji, przyda się szyna dolna. W obu przypadkach trzeba zadbać o idealnie równy sufi t i podłogę, umożliwiające bezproblemowe przesuwanie płyt. Aby panele zajmowały mniej miejsca w pozycji złożonej, warto zamontować szynę kilkutorową (dla każdego panelu osobny tor). Można również zdecydować się na system teleskopowy chowany w ścianie. Panel wsuwa sie za drugi panel i oba wedrują do specjalnie zbudowanej kasety obudowanej płytą g-k.

5. Oszczędzaj miejsce

Nawet przestrzeń pod oknem czy za drzwiami można wykorzystać do budowy biblioteki lub biura. Spójrz na przestrzeń jak matematyk. Mierz każdą ściankę, wyznaczaj nowe funkcje pomieszczenia. Salon może służyć ci do wypoczynku, spania, pracy biurowej, przechowywania. Jak się pomieścić? Sekret tkwi w schowkach i wielofunkcyjnych meblach (więcej informacji na kolejnych stronach).

6. Oświetl strefy

Każda powinna mieć własne źródło światła, a niektóre nawet kilka (nad wyspą, pod kuchennymi szafkami itd.). Dobrze, by kierunek oraz jego natężenie można było regulować. To stworzy klimat, ułatwi pracę, wyróżni daną część pokoju.

aneks kuchenny
Autor: Konrad Kalbarczyk

7. Łącz i dziel

Powtarzanie tych samych kolorów, materiałów czy kształtów zapewni stylistyczną spójność i łagodne przejścia między strefami. Przykłady to chociażby na zdj. wyżej: żółta ściana w sypialni i żółta rura w kuchni. Możesz też dopasować kolor sofy do płytek między szafkami w kuchni. Albo wykonać stół i łóżko z tego samego gatunku drewna. Jeśli chcesz podkreślić funkcję danego rejonu, użyj dodatków. Dywanik przed sofą będzie sugerował wypoczynek, a lampa biurkowa strefę pracy.

Nasi Partnerzy polecają