Kompendium JAK URZĄDZIĆ SALON: 10 rzeczy, o których musisz pamiętać urządzając salon!

2015-02-12 19:42

O czym pamiętać urządzając salon? Często dokonujemy niepotrzebnych zakupów - dodatków czy mebli, które w ogólnym zestawieniu zupełnie nie współgrają z aranżacją salonu. Sprawdź 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć urządzając salon. Jeśli będziesz o nich pamiętać, Twój salon będzie nie tylko piękny, ale skrojony na miarę potrzeb i upodobań swojego właściciela!

Urządzając salon często dokonujemy pochopnych wyborów: zbyt masywne meble, niedopasowane kolory, zbyt wiele wzorów na dywanie i zasłonach, zbyt duża ilość faktur i różnorodność materiałów... Zapętleni w mnogości rozwiązań i sugestii znajomych, rodziny i „pana w sklepie” tworzymy w efekcie aranżację wnętrza salonu nieuporządkowaną, niespójną i bezstylową. O czym powinniśmy pamiętać urządzając salon i pokój dzienny? Sprawdź 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć urządzając salon. Jeśli będziesz o nich pamiętać, Twój salon będzie piękny, a także skrojony na miarę potrzeb i gustu swojego właściciela!

1. Jak urządzić salon: styl nieprzemijający

Od czego zacząć urządzanie salonu? Często nie zdajemy sobie sprawy z wagi określenia stylu, w granicach którego chcielibyśmy trzymać się przy aranżacji salonu. Nawet jeśli nie czujemy by jakiś konkretny styl wnętrz był „naszym stylem”, zawsze któryś z nich obdarzamy większą dozą zaufania i sympatii. Warto wówczas poszukiwać inspiracji do naszego salonu (mebli, tekstyliów, ustawień, dodatków) w kręgach zawężonych do dwóch, trzech ulubionych stylów. Przykładowo - jeśli podobają nam się dane rozwiązania ze stylu loft (fabryczne oświetlenie) i skandynawskiego (białe ściany i podłogi) inspirujmy się wnętrzami w obydwu stylach podczs urządzania salonu, czerpiąc to, co razem wygląda dobrze i odpowiada naszym oczekiwaniom.

2.  Jak urządzić salon: gwiazda na salonach!

Na etapie wyboru mebli do salonu stajemy przed decyzją, który mebel bardziej wyeksponować: kanapę czy regał? Na pierwszy rzut oka – jedno i drugie! O ile mamy ten komfort, że gabaryty naszego salonu w 100% odpowiadają naszym potrzebom, nie będziemy także mieli problemu ze znalezieniem optymalnego ustawienia dla obydwu typów mebli. Inaczej sprawy się jednak mają, jeśli przestrzeń salonu jest ściśle określona, a nasze potrzeby przewyższają jego metraż. Wówczas warto postawić sobie proste pytanie podczas urządzania salonu – co jest dla nas ważniejsze w aranzacji wnętrza pokoju: wygodna rodzinna sofa czy dużo miejsca na książki, dokumenty i bibeloty? Pamiętajmy, że silniejszy akcent skłaniający nas w stronę wyboru jednego z tych dwóch mebli nie wyklucza zakupu drugiego. Pozwoli natomiast zoptymalizować gabaryty zarówno mebla wypoczynkowego jak i regału tak, aby jak najlepiej odpowiadały naszym potrzebom. Jeśli mamy dużą rodzinę, uwielbiamy spotkania z przyjaciółmi i często miewamy gości, postawmy podczas urządzania salonu na rozłożystą kanapę (alternatywnie narożnik lub kanapę z mobilnym pufem). Regał do salonu wówczas dobierzmy na zasadzie skrajności – lepiej aby był lekki, ażurowy, prosty i nieco „niewidoczny” we wnętrzu salonu. Wszystko po to, by kanapa mogła bez przeszkód grać pierwsze skrzypce w aranżacji salonu i być centralnym meblem (gwiazdą!) w pomieszczeniu. Równoważąc masywy mebli na zasadzie skrajności sprawimy, że okazały mebel wypoczynkowy nie przytłoczy aranżacji całego wnętrza salonu. Analogicznie postąpmy jeśli nasz wybór padnie na pakowny regał - jeśli wciąż uwielbiamy książki, możemy pochwalić się ich pokaźną kolekcją, bądź zgromadziliśmy znaczną ilość płyt z ukochaną muzyką czy filmami DVD, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w przeszkloną gablotę, ustawioną na całej szerokości (i wysokości!) wybranej ściany w salonie. Szklane drzwiczki zapobiegną nadmiernej absorpcji kurzu przez przechowywane w niej zbiory, zaś blokując ich otwieranie zyskujemy pewność, że kolekcja szklanych czy porcelanowych precjozów uniknie przypadkowego zniszczenia przez dziecięce rączki. Gablota może być wąska (35-40 cm), przez co nie zabierze cennej powierzchni salonu. Można też usytuować na jej tle pełnoplastyczną (tapicerowaną z każdej strony) sofę, pamiętając jedynie o odsunięciu jej od mebla na bezpieczną szerokość dla otwieranych drzwiczek. To kolejny trik podczas urządzania salonu, pozwalający zaoszczędzić cenne miejsce we wnętrzu. Pamiętajmy o zachowaniu proporcji - im regał na książki masywniejszy, bardziej zdobny, tym dobrane doń meble wypoczynkowe (np. sofa) powinny być bardziej powściągliwe, klasyczne, proste. Równie lekkim rozwiązaniem równoważącym masywną sofę lub narożnik w salonie będzie lekki regał typu String – z otwartymi półkami na lekkim, metalowym stelażu. Takie rozwiązanie nie przytłoczy aranżacji salonu i lekko „zniknie” w zestawieniu z reprezentacyjnym meblem wypoczynkowym.

3. Jak urządzić salon: z pieskiem czy bez pieska?

Jeśli mamy w domu pupila, warto już na etapie planowania aranżacji salonu przewidzieć kilka aspektów, związanych z jego obecnością. Względem nich natomiast dobrać odpowiednie wykończenie mebli tapicerowanych (kolor i materiał nie powinien „zbierać” sierści), najodpowiedniejszą długość włosa dywanu (łatwą do posprzątania i uprania „w razie potrzeby”) czy zorganizować ciekawie przestrzeń na legowisko dla zwierzęcia, które zawsze chętnie „posiedzi z nami na telewizji”. Wybierając odpowiednie materiały, faktury czy choćby wykończenie podłogi (przy zwierzętach w domu to szczególnie ważne!) pozwoli uniknąć nam wielu kłopotliwych czy czasochłonnych czynności i usprawni korzystanie z salonu wszystkim domownikom.

4. Jak urządzić salon: jaśnie oświeceni

Chociaż we współczesnym budownictwie coraz częściej występują przestronne i panoramiczne okna, nie wszyscy potrafimy w pełni wykorzystać ich potencjał. Coś, o czym warto pamiętać, to że okna w salonie nie są za karę. Nie traktujmy ich jak niewdzięcznej przeszkody do gęstego ustawienia mebli w pomieszczeniu salonu. Przeciwnie. Wykorzystajmy ich potencjał podczas urządzania salonu, wpuszczając do wnętrza jak największą dozę dziennego światła. Każda bowiem dodatkowa wiązka światła dziennego (wpadająca o różnej porze dnia, z różną intensyfikacją, o różnej barwie) potrafi doskonale aranżować wnętrze naszego salonu. Dekoracje okien również potrafią budować wnętrze salonu – karnisze zawieszone sufitowo i zasłony do ziemi, optycznie podwyższają wnętrze. Zawieszone w rzędach firanki-mgiełki w dwóch różnych odcieniach, wprowadzają ruch i finezję. Nawet jeśli nie posiadamy wielu mebli czy dekoracji w salonie, intensywna wiązka porannego (czy cieplejsza – popołudniowego) światła dziennego, wpadająca bez przeszkód do wnętrza salonu, urządzi go w sposób najlepszy z możliwych. Doceniajmy potencjał natury w naszym wnętrzu!

5. Jak urządzić salon: klimatycznie i praktycznie

Planując oświetlenie wnętrza warto abyśmy prześledzili swoje nawyki, zanim przystąpimy do urządzania salonu: ulubione miejsce do podejmowania gości (elegancki stół w jadalni czy miękka sofa przy stoliku kawowym?), wymarzona pozycja do czytania książek (fotel z podnóżkiem, szezlong czy stołek barowy przy wyspie kuchennej?) oraz czym się wtedy otaczamy (kubek z herbatą?). Odpowiadając sobie na te i wiele innych pytań związanych z naszym trybem życia i ulubionymi miejscami w salonie, odkryjemy gdzie i z jaką intensywnością powinniśmy zaplanować oświetlenie w salonie, a także to jakie ono powinno być. Będziemy wiedzieć, czy preferujemy oświetlenie sufitowe skupione (np. ponad okrągłym stołem, padające z fabrycznej lampy) czy wolimy mieć w salonie oświetlenie rozproszone, umiejscowione na szynie z różnorodnie skierowanymi punktami świetlnymi – doskonałe ponad kącikiem kawowym. Odgadniemy też, czy lepiej nabyć kinkiet na wysięgniku, który umieścimy ponad sofą i dostosujemy do ulubionej pozycji do czytania, czy może jednak bardziej mobilną lampę podłogową z zintegrowaną półeczką, które w łatwy sposób dostosujemy do miejsca aktualnej lektury. Przy tym wariancie miejsce na niezbędny kubek z herbatą czy kawą będziemy mieli już zawsze zagwarantowane. Takie drobiazgi urządzają nasz salon i czynią go nie tylko pięknym i indywidualnym, ale i skrojonym na miarę naszych potrzeb i upodobań!

6. Jak urządzić salon: Minimum minimorum

Urządzając wnętrza i dobierając niezbędne wyposażenie do naszego salonu kierujmy się zasadą „im mniej tym lepiej”. Różnorodne przedmioty codziennego użytku i tak „narosną” w przestrzeni umeblowanego salonu w codziennym użytkowaniu, zapełniając wszelkie „nie-do-urządzone” luki. Pamiętajmy też o tym, by nie utrudniać sobie zanadto czynności związanych z odkurzaniem salonu (ścieranie kurzu z półek wiedzie prym pośród najmniej lubianych prac domowych). Jeśli przestrzeń salonu będzie klarowna i uporządkowana, również jej sprzątanie będzie proste i szybkie. A to z kolei pozwoli nam zaoszczędzić cenny czas i spożytkować go w o wiele przyjemniejszy sposób.

7. Jak urządzić salon: meble dobrze ustawione

Na tym etapie z aranżacją salonu jest zazwyczaj najwięcej problemów. Dotąd niby wiedzieliśmy czego chcemy w swoim salonie: że sofa czerwona, dywan szary, a regał w kolorze drewna. Jak już jednak wszystko zamówiliśmy, a meble dostarczono nam pod wskazany adres, stoimy i patrzymy na te dobra bez wyraźnego konceptu na ich ustawienie w salonie. Skąd te wątpliwości podczas urządzania salonu? Aby się ich pozbyć i czerpać maksimum radości z meblowania wymarzonego salonu, warto wcześniej (na papierze) rozważyć kilka realnych ustawień wybranych mebli. Przygotujmy sobie kilka identycznych arkuszy z planem naszego salonu i... rysujmy. Obmierzone wcześniej meble „ustawiajmy” na kartce z planem w różnych konfiguracjach, wizualizując wszystkie swoje pomysły. Co jakiś czas wracajmy do naszych koncepcji, aktualizując je o konkretne problemy czy nowe sprzęty. Często okazuje się, że dopiero po czasie pewne rozwiązania zdają nam się jawić jedynymi słusznymi, a wahania rozwiązuje proza użytkowania wnętrza. Pewnym jest jednak, że gdy nabierzemy dystansu do pierwotnych zamierzeń i spojrzymy na chłodno na swoje wizje umeblowania salonu, ta najlepsza sama wpadnie nam w ręce.

8. Jak urządzić salon: kolory wnętrz

Kolory we wnętrzach są niezwykle ważne – wpływają na nasze samopoczucie i definiują odbiór salonu przez naszych gości. Podczas urządzania salonu najważniejsze jest jednak to, abyśmy sami czuli się świetnie i wygodnie (jak w ulubionym ubraniu) w naszym wnętrzu, dlatego kanony kanonami (warto się nimi posiłkować), ale nasz odbiór wnętrza jest kryterium nadrzędnym i bezspornym. Na ściany w salonie wybierajmy takie kolory, które dobrze nam się kojarzą, nie męczą nas gdy dłużej na nie patrzymy i sprawiają, że czujemy się w nich pewnie i bezpiecznie. Wrażeniowość jest bardzo ważna, dlatego warto się wsłuchać w swoje odczucia co do koloru zanim zapadnie klamka o jego wyborze. Nie zawsze też kolor, który dobrze na nas leży (np. przemycony na sukience) będzie prezentował się równie atrakcyjnie na większej powierzchni ściany. Nie zapominajmy, że kolor ścian w salonie ma tworzyć spójną koncepcję aranżacji salonu wraz z meblami, oświetleniem i dodatkami. Kolory ścian i mebli do salonu mogą się oczywiście różnić czy być wręcz skontrastowane. Niemniej wespół muszą się ładnie uzupełniać, tworzyć ciekawą kompozycję, podkreślać wzajemnie swoje walory i (co najważniejsze) cieszyć całokształtem oczy właściciela salonu.

9. Jak urządzić salon: wybieramy dodatki do wnętrza

Dodatki do salonu dobierajmy zawsze na końcu aranżacji. Gdy wszystkie wybrane meble w salonie ustawimy w ostatecznej konfiguracji, zawiesimy zasłony i położymy dywan, może się okazać, że planowane wcześniej dodatki do salonu są zupełnie zbędne (lub wręcz psują odbiór całego salonu). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany przedmiot będzie pasował do wnętrza salonu – odpuśćmy go sobie. Tylko przedmioty, które „krzyczą do nas”, warte są zakupu. Pamiętajmy, że zastawa stołowa, sztućce, cukiernice i wazony to także elementy aranżacji salonu. Warto więc by ich różnorodność znalazła jakiś wspólny mianownik z elementami aranżacji salonu (kolorem kanapy, wykończeniem uchwytów komody itp.). Nie zaśmiecajmy skrupulatnie urządzanego do tego etapu salonu przypadkowymi bibelotami. To, jakie wybierzemy osłonki na doniczki czy jaki obrus położymy na stole wpływa na odbiór całego wnętrza salonu. Dodatki do salonu obmyślajmy więc długo i namiętnie. Wizualizujmy ich zestawienie z kolorem tapicerki mebli i odcieniem drewna stołu. Inspirujmy się gotowymi rozwiązaniami w serwisach wnętrzarskich i blogach, zawężając coraz bardziej swoją wizję dodatków do salonu do konkretnych przedmiotów. Tak długa droga w wyborze najlepszej poszewki, pledu, wazonu czy świecznika zagwarantuje trafność decyzji oraz to, że dany przedmiot w pełni wkomponuje się w aranżację salonu i nie znudzi nam się po miesiącu.

10. Jak urządzić salon: nic na siłę

W aranżacji salonu przede wszystkim jednak nie dajmy się zwariować. Urządzając salon, pamiętajmy że nie musimy mieć mebli od kompletu (telewizor może istnieć bez „szafki pod telewizor”, a meblościanka nie musi mieć trzydziestu pakownych szafek jak to miało miejsce we wczesnych latach 80.). Nie musimy się także urządzać "natychmiast" i na czas. Niekiedy lepiej jest przeczekać niepewności w wyborze mebli, pomieszkać trochę we wnętrzu, opatrzyć się z nim i przeanalizować własne potrzeby (gdzie i jak odstawiamy kubek, gdzie najchętniej siadają nasi goście i dlaczego tam im najwygodniej itd.). Nie musimy się urządzać „jak wszyscy”. Możemy wybrać zupełnie nietypowe meble, bez klasyfikowania ich na „salonowe” czy nie. Najważniejsze w urządzaniu salonu jest zachowanie otwartego umysłu (niekonwencjonalnego wykorzystania konwencjonalnych często mebli) i skupienie się na funkcji przedmiotów. Jeśli poddamy się własnej interpretacji aranżacji idealnego salonu, nasze wnętrze zyska na oryginalności, efekt sprawi przyjemność wizualną, a dobór mebli i ich ustawienie sprawdzą się funkcjonalnie w wielu sytuacjach.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022