KRZEWY LIŚCIASTE

Krzewy zimozielone liściaste zapewniają naszym ogrodom piękny wygląd o każdej porze roku. Dzięki nim zimą przestrzeń przy domach nie jest tak pusta i pozbawiona roślin.

Dlaczego warto mieć krzewy zimozielone liściaste w swoim ogrodzie?

Rośliny wiecznie zielone nadają ogrodowi charakter przez cały rok. W przeciwieństwie do drzew iglastych, krzewy liściaste dają mniej cienia i nie są tak rozłożyste, ale ich piękne liście dodają lekkości i świeżości w ciemniejszych miesiącach. Ich wielką zaletą jest całoroczne ulistnienie, chroniące przed wiatrem oraz niechcianymi spojrzeniami. Krzewy zimozielone liściaste są też schronieniem dla ptaków, owadów i małych zwierząt.

Czym charakteryzują się krzewy zimozielone liściaste?

Zimozielone krzewy liściaste  cechują się tym, że liście tracą bardzo późno w ciągu roku, a mianowicie na wiosnę, tuż przed wypuszczeniem nowych pędów liściowych. Krzewy zimozielone nie zapadają w zimowy sen. Najczęściej też przez cały rok wyglądają tak samo – ewentualną zmianą jest lekkie przebarwianie się liści w okresie zimowym.

Jak pielęgnować zimozielone krzewy liściaste?

Choć krzewy zachowują liście przez zimę, to nadal odparowują wodę przez swoją powierzchnię. Podczas silnych mrozów zapotrzebowanie na wodę może prowadzić do uszkodzeń suchych, dlatego w bezmroźne dni należy podlewać rośliny zimozielone. Jeżeli liście są wystawione na silne zimowe słońce i nie mają żadnej osłony, to może dojść do poparzeń słonecznych. W takim przypadku ochronę może stanowić jasna włóknina, siatka cieniująca lub mata z chrustu. Zagrożeniem dla krzewów zimozielonych liściastych może być też ciężki, mokry śnieg. Obciążone nim pokryte liśćmi gałęzie mogą opadać, a nawet odłamywać się. Aby uniknąć takich sytuacji po obfitych opadach śniegu warto odśnieżać gałęzie. Z kolei niewielka ilość śniegu stanowi naturalną ochronę przeciwsłoneczną.

Krzewy zimozielone liściaste – przykłady

Bardzo popularnymi liściastymi krzewami zimozielonymi są rododendrony (np. różanecznik 'Jonathan Shaw') i azalie (np. azalia japońska). Można wybierać spośród wielu gatunków i odmian krzewów kwitnących, które różnią się wielkością, kształtem oraz kolorem kwiatów. Rododendrony są też odporne na silne mrozy – pod wpływem zimna zwijają się tylko ich liście. W przypadku trudnych warunków klimatycznych rośliny można okryć lekką włókniną, aby nie doszło to przemarznięcia zeszłorocznych pąków kwiatowych.

Bukszpan (bukszpan wieczniezielony, bukszpan drobnolistny 'Faulkner'), niegdyś wszechobecny w przydomowych ogródkach i nie tylko, nie cieszy się już tak dużym powodzeniem ze względu na obciążenie chorobami i szkodnikami. Jego gęste i drobne liście świetnie nadają się na obwódki rabat kwiatowych, jako element konstrukcyjny czy też jako łatwy w pielęgnacji topiar, czyli dekoracyjnie cięty krzew.

Niezwykle dekoracyjnym krzewem liściastym zimozielonym – szczególnie zimą – jest ostrokrzew (ostrokrzew Meservy, ostrokrzew kolczasty). Właśnie zimna pora roku jest czasem, kiedy między jego ciemnozielonymi, ząbkowanymi liśćmi wykształcają się jaskrawoczerwone jagody.

Zimą zielenią się też krzewy liściaste, które pochodzą z klimatu śródziemnomorskiego m.in. rozmaryn (Rosmarinus officinalis) i wiele odmian lawendy (Lavandula angustifolia). Choć i rozmaryn, i lawenda zachowują ulistnienie przez cały rok, to w surowe zimy warto je okryć, aby nie zamarzły.

Interesującymi zimozielonymi krzewami liściastymi są kiścienie. Liście kiścienia wawrzynowego 'Zebild' (znany też jako 'Scarletta') charakteryzują się pięknym zabarwieniem liści w okresie jesienno-zimowym. Z kolei liście kiścienia 'Curly Red' są błyszczące, karbowane i poskręcane w specyficzny sposób.

Suchodrzew chiński (Lonicera pileata) to pochodzący z Chin nisko rosnący krzew zimozielony. Może tworzyć niski żywopłot lub doskonałą okrywę gruntową.

Wbrew swojej nazwie, mahonia japońska (Mahonia japonica) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Ten krzew liściasty z rodziny berberysowatych jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Ognik szkarłatny 'Kuntayi' należy do rodziny różowatych. Ma ciemnozielone, błyszczące liście i ozdobne, jaskrawoczerwone owoce.

Trzmieliny to również zimozielone krzewy liściaste. Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety' to roślina o płożącym pokroju i ścielącymi się pędami, które tworzą zwarte kobierce. Trzmielina Fortune'a 'Coloratus' cechuje się dużymi błyszczącymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na kolor ciemnopurpurowy, by wiosną ponownie się zazielenić.