Hortensja piłkowana - Hydrangea serrata

2020-07-16 15:52 Redakcja serwisu
Hortensja piłkowana
Autor: www.thinkstockphotos.com

Hortensja piłkowana to krzew liściasty o wyprostowanych, drobnych, słabo rozgałęzionych pędach i półkulistym, zwartym pokroju. Pochodzi z Azji, w naturze rośnie na terenach górzystych Japonii i Półwyspu Koreańskiego.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja piłkowana – opis

Hortensja piłkowana dorasta do 1–1,5 m wysokości. Ciemnozielone z wierzchu, od spodu delikatnie omszone, eliptyczne liście mają 5–8 cm długości, są zaostrzone na końcach i ostro piłkowane na brzegach. Jesienią (a nawet już pod koniec lata) przebarwiają się na bordowozielono. Na zimę opadają.
Największą ozdobą hortensji piłkowanej są pojawiające się w od czerwca do sierpnia (nawet do września) na szczytach pędów duże (8–10 cm średnicy), efektowne kwiatostany zbudowane z kwiatów niebieskiego lub różowego koloru. Kwiaty płodne są niebieskie lub białe, a otaczające je kwiaty płonne – najczęściej niebieskie bądź różowe. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty i do suszenia.

Hortensja piłkowana – wymagania i pielęgnacja

Hortensja piłkowana może rosnąć na stanowisku słonecznym, półcienistym i zacienionym. Podłoże powinno być próchniczne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie.(pH 5,5). Podłoże wapienne wymaga zakwaszenia
Najlepiej rośnie w miejscach zacisznych, ale udaje się również na terenach odsłoniętych. Hortensja piłkowana jest dość odporna na przymrozki, jesienią jednak warto okryć podstawę krzewu suchymi liśćmi, a w przypadku odmian wrażliwych na niskie temperatury – część nadziemną owinąć agrowłokniną lub słomą.
Hortensja piłkowana wymaga regularnego podlewania, szczególnie gdy jest susza. Co roku należy hortensje piłkowaną zasilać nawozem wieloskładnikowym, najlepiej przeznaczonym dla roślin kwasolubnych.
Hortensję piłkowana można rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe pozyskiwane z młodych, niekwitnących pędów bądź przez odkłady.

>>Przeczytaj też: HORTENSJA w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Poznaj inne gatunki hortensji:

 

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój luźny