Hortensja pnąca - Hydrangea anomala subsp. petiolaris

2022-04-13 12:50

Hortensja pnąca to pnącze z rodziny hortensjowatych Hydrangeaceae, pochodzi z dalekiego wschodu. Wspina się przy pomocy korzeni czepnych, pędy owijają się dokoła podpory. Po kilkunastu latach może osiągnąć wysokość ponad 10 m. Przyrasta niezbyt szybko (0,5–1 m rocznie). Liście ma ciemnozielone, jajowate, zaostrzone, długości 10 cm. Zabarwienie jesienne - złocistożółte.

Spis treści

  1. Hortensja pnąca - kwiaty
  2. Hortensja pnąca - wymagania
  3. Hortensja rozmnażanie - jak rozmnożyć hortensję

Hortensja pnąca - kwiaty

Hortensja pnąca kwitnie od czerwca do końca lipca. Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany średnicy do 25 cm. Na brzegu kwiatostanów znajdują się białe, płone kwiaty, o średnicy około 2 cm. Kwiaty mają 5 płatków korony zrośniętych ze sobą końcami, środek kwiatostanu wypełniają drobniejsze, zielonkawobiałe kwiaty płodne. Owocem hortensji pnącej są niepozorne torebki, rozwijają się z wewnętrznych obupłciowych kwiatów, nasiona są oskrzydlone. Owoce są mało efektowne, ale stanowią pokarm dla ptaków.

Hortensja pnąca - wymagania

Hortensja pnąca wymaga stanowiska półcienistego ze świeżą, próchniczną glebą o lekko kwaśnym odczynie, może jednak rosnąć i na glebach lekko zasadowych. Bardzo źle znosi suszę (szczególnie pierwszych kilka lat po posadzeniu). Jest całkowicie mrozoodporna. Sadząc młode rośliny przy podporach najlepiej położyć pędy na ziemi i przywiązać do podpory.

Hortensja pnąca stosowana jest do sadzenia przy murach, ścianach, starszych drzewach, jako pnącze okrywające altany, pergole lub trejaże o mocnej konstrukcji. Może rosnąć również bez podpór, jako roślina okrywowa, osiągając wysokość 1–2 m.

Hortensja rozmnażanie - jak rozmnożyć hortensję

Hortensję pnącą najlepiej rozmnażać przez odkłady. Pędy wygina się do ziemi i umieszcza w dołkach, które mają około 15 cm głębokości, mocuje drutem do podłoża i przysypuje ziemią. Wierzchołki przygiętych pędów powinny wystawać nad powierzchnię ziemi - mocujemy je do palików. Przygięte pędy wytworzą własny system korzeniowy. W następnym roku można będzie odciąć młodą roślinę i przesadzić na nowe miejsce.

Poznaj inne gatunki hortensji:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 10 m
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący