Hortensja pnąca - Hydrangea anomala subsp. petiolaris

2022-04-13 12:50

Hortensja pnąca to pnącze z rodziny hortensjowatych Hydrangeaceae, pochodzi z dalekiego wschodu. Wspina się przy pomocy korzeni czepnych, pędy owijają się dokoła podpory. Po kilkunastu latach może osiągnąć wysokość ponad 10 m. Przyrasta niezbyt szybko (0,5–1 m rocznie). Liście ma ciemnozielone, jajowate, zaostrzone, długości 10 cm. Zabarwienie jesienne - złocistożółte.

Spis treści

  1. Hortensja pnąca - kwiaty
  2. Hortensja pnąca - wymagania
  3. Hortensja rozmnażanie - jak rozmnożyć hortensję

Hortensja pnąca - kwiaty

Hortensja pnąca kwitnie od czerwca do końca lipca. Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany średnicy do 25 cm. Na brzegu kwiatostanów znajdują się białe, płone kwiaty, o średnicy około 2 cm. Kwiaty mają 5 płatków korony zrośniętych ze sobą końcami, środek kwiatostanu wypełniają drobniejsze, zielonkawobiałe kwiaty płodne. Owocem hortensji pnącej są niepozorne torebki, rozwijają się z wewnętrznych obupłciowych kwiatów, nasiona są oskrzydlone. Owoce są mało efektowne, ale stanowią pokarm dla ptaków.

Hortensja pnąca - wymagania

Hortensja pnąca wymaga stanowiska półcienistego ze świeżą, próchniczną glebą o lekko kwaśnym odczynie, może jednak rosnąć i na glebach lekko zasadowych. Bardzo źle znosi suszę (szczególnie pierwszych kilka lat po posadzeniu). Jest całkowicie mrozoodporna. Sadząc młode rośliny przy podporach najlepiej położyć pędy na ziemi i przywiązać do podpory.

Hortensja pnąca stosowana jest do sadzenia przy murach, ścianach, starszych drzewach, jako pnącze okrywające altany, pergole lub trejaże o mocnej konstrukcji. Może rosnąć również bez podpór, jako roślina okrywowa, osiągając wysokość 1–2 m.

Hortensja rozmnażanie - jak rozmnożyć hortensję

Hortensję pnącą najlepiej rozmnażać przez odkłady. Pędy wygina się do ziemi i umieszcza w dołkach, które mają około 15 cm głębokości, mocuje drutem do podłoża i przysypuje ziemią. Wierzchołki przygiętych pędów powinny wystawać nad powierzchnię ziemi - mocujemy je do palików. Przygięte pędy wytworzą własny system korzeniowy. W następnym roku można będzie odciąć młodą roślinę i przesadzić na nowe miejsce.

Poznaj inne gatunki hortensji:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 10 m
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE