Hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata

2020-07-16 15:52 Katarzyna Józefowicz
Hortensja bukietowa
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa to jeden z cenniejszych gatunków hortensji uprawianych w Polsce.

Poza okazałymi i bardzo atrakcyjnymi kwiatostanami największą zaletą hortensji bukietowej jest duża odporność na niską temperaturę oraz tworzenie kwiatostanów na pędach tegorocznych. Te cechy pozwalają roślinie bez większych problemów przetrwać zimę i zapobiegają uszkodzeniom pąków kwiatowych przez wiosenne przymrozki.

Hortensja bukietowa dorasta zazwyczaj do 2-2,5 m wysokości, ale na dobrych stanowiskach może osiągać nawet 4 m wysokości. Jej grube, sztywne pędy pokryte są brązową, gładką korowiną oraz dużymi, jajowatymi, zielonymi liśćmi o ząbkowanych brzegach.

Hortensja bukietowa kwitnie latem. W lipcu na szczytach pędów rozwijają się bardzo duże, stożkowate kwiatostany, zbudowane z drobnych kwiatów płodnych i okazałych kwiatów płonnych. Kwiaty pozostają na krzewie bardzo długo, zdobiąc ogród aż do wczesnej jesieni (do września). Hortensja bukietowa jest krzewem bardzo dekoracyjnym, ale też dość wymagającym. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych i lekko kwaśnych glebach oraz na osłoniętych i półcienistych stanowiskach. Nie toleruje suszy, ciężkiego, zimnego i mokrego podłoża oraz silnych wiatrów. Zimę znosi zwykle dość dobrze, mimo to jesienią warto okryć podstawę krzewu kopczykiem ziemi zmieszanej z korą. Ponieważ hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, wiosną starsze pędy należy skrócić mniej więcej o połowę. Zabieg pobudzi roślinę do wydania większej liczby młodych pędów i pozwoli zachować ładny pokrój całego krzewu. Najlepszym sposobem rozmnażania hortensji bukietowej jest ukorzenianie sadzonek zielnych pobranych z krzewu latem (w lipcu). Sadzonki zwykle ukorzeniają się po 3-4 tygodniach.

Hortensja bukietowa to idealny krzew ogrodowy. Można ją wykorzystywać w rozmaitych kompozycjach rabatowych lub sadzić pojedynczo na tle ściany lub trawnika. Większość odmian hortensji bukietowej ma białe kwiaty, które w trakcie przekwitania różowieją, ale dostępne są także odmiany o różowych kwiatach. Do najpopularniejszych odmian ozdobnych hortensji bukietowej należą: 'Grandiflora', 'Brussels Lace', 'Limelight', 'Pink Diamond', 'Phantom', 'Renhy', 'Tardiva', 'Unique', 'Silver Dollar', 'Dart's Little Dot' (odmiana karłowa, dorastająca do około 1 m.).

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 2,5 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzewiasty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021