Hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata

2022-02-23 10:40

Hortensja bukietowa to jeden z cenniejszych gatunków hortensji uprawianych w Polsce. Jako krzew ogrodowy można ją wykorzystywać w rozmaitych kompozycjach rabatowych lub sadzić pojedynczo na tle ściany, lub trawnika.

Hortensja bukietowa
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Hortensja bukietowa

Spis treści

 1. Hortensja bukietowa - opis
 2. Hortensja bukietowa - kwiaty
 3. Hortensja bukietowa - wymagania
 4. Hortensja bukietowa - cięcie
 5. Hortensja bukietowa - rozmnażanie
 6. Odmiany hortensji bukietowej
 7. Hortensja bukietowa na pniu

Hortensja bukietowa - opis

Hortensja bukietowa dorasta zazwyczaj do 2-2,5 m wysokości, ale na dobrych stanowiskach może osiągać nawet 4 m wysokości. Jej grube, sztywne pędy pokryte są brązową, gładką korowiną oraz dużymi, jajowatymi, zielonymi liśćmi o ząbkowanych brzegach.

Hortensja bukietowa - kwiaty

Hortensja bukietowa kwitnie latem. W lipcu na szczytach pędów rozwijają się bardzo duże, stożkowate kwiatostany, zbudowane z drobnych kwiatów płodnych i okazałych kwiatów płonnych. Kwiaty pozostają na krzewie bardzo długo, zdobiąc ogród aż do wczesnej jesieni (do września).

Poza okazałymi i bardzo atrakcyjnymi kwiatostanami największą zaletą hortensji bukietowej jest duża odporność na niską temperaturę oraz tworzenie kwiatostanów na pędach tegorocznych. Te cechy pozwalają roślinie bez większych problemów przetrwać zimę i zapobiegają uszkodzeniom pąków kwiatowych przez wiosenne przymrozki.

ZOBACZ TEŻ: Krzewy owocowe do ogrodu, jadalne, szczepione na pniu. TOP 7 najpopularniejszych gatunków

Hortensja bukietowa - wymagania

Hortensja bukietowa jest krzewem bardzo dekoracyjnym, ale też dość wymagającym. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych i lekko kwaśnych glebach oraz na osłoniętych i półcienistych stanowiskach. Nie toleruje suszy, ciężkiego, zimnego i mokrego podłoża oraz silnych wiatrów. Zimę znosi zwykle dość dobrze, mimo to jesienią warto okryć podstawę krzewu kopczykiem ziemi zmieszanej z korą.

Hortensja bukietowa - cięcie

Ponieważ hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, wiosną starsze pędy należy skrócić mniej więcej o połowę. Zabieg pobudzi roślinę do wydania większej liczby młodych pędów i pozwoli zachować ładny pokrój całego krzewu.

Hortensja bukietowa - rozmnażanie

Najlepszym sposobem rozmnażania hortensji bukietowej jest ukorzenianie sadzonek zielnych pobranych z krzewu latem (w lipcu). Sadzonki zwykle ukorzeniają się po 3-4 tygodniach.

Odmiany hortensji bukietowej

Większość odmian hortensji bukietowej ma białe kwiaty, które w trakcie przekwitania różowieją, ale dostępne są także odmiany o różowych kwiatach. Do najpopularniejszych odmian ozdobnych hortensji bukietowej należą:

 • 'Grandiflora',
 • 'Brussels Lace',
 • 'Limelight',
 • 'Pink Diamond',
 • 'Polar Bear'
 • 'Phantom',
 • 'Renhy',
 • 'Wim's Red'
 • 'Tardiva',
 • 'Unique',
 • 'Pinky Winky'
 • 'Silver Dollar',
 • 'Bombshell'
 • 'Dart's Little Dot' (odmiana karłowa, dorastająca do około 1 m.).

Hortensja bukietowa grandiflora

Hortensja bukietowa grandiflora to roślina, która doskonale radzi sobie w naszym klimacie (nie są jej straszne nawet polskie zimy). Dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Zakwita w lipcu i utrzymuje piękne kremowe i różowe kwiatostany aż do późnej jesieni. 

Hortensja bukietowa limelight

Hortensja bukietowa limelight to stosunkowo nowa odmiana (wprowadzona w 1990 roku), która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Jej urokliwe kwiaty przechodzą od barwy limonkowej, przez białą aż po lekko różową.

Hortensja bukietowa vanille fraise

Różowe kwiaty hortensji bukietowej vanille fraise wyglądają spektakularnie. Nic dziwnego, że ta odmiana zdobyła wiele międzynarodowych nagród. Doskonale sprawdzi się do eleganckich ogrodów i miejsc, które potrzebują wyjątkowej dekoracji roslinnej.

Hortensja bukietowa na pniu

Hortensja bukietowa na pniu to sposób na wyhodowanie rośliny w formie niewielkiego drzewka o imponującej koronie. By zaszczepić hortensję bukietową, potrzebujemy podkładki, czyli pnia innej rośliny i zrazu, czyli pędu hortensji. Zaszczepiona hortensja na pniu nie tylko będzie oryginalnie wyglądać, ale również zyska mocniejszy system korzeniowy i przejmie po części właściwości podkładki.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak szczepić hortensje na pniu, lepiej zlecić to profesjonalistom lub kupić gotowe, zaszczepione drzewko w dobrej szkółce leśnej.

ZOBACZ TEŻ: Iglaki na pniu. Gatunki, pielęgnacja, przycinanie

Hortensja z trawami

Będąc dość przysadzistym i szeroko rozrastającym się krzewem, hortensja bukietowa powinna mieć nieco "lżejsze" towarzystwo. Doskonały duet hortensje bukietowe stworzą na przykład z trawami, np. miskantami, kostrzewami czy kłosówkami. 

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 2,5 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzewiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE