Hortensja bukietowa - wymagania, cięcie, kiedy sadzić, odmiany. Kiedy przycinać hortensję bukietową?

2024-04-23 16:41

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jest krzewem ozdobnym, o pięknych stożkowatych kwiatostanach. Czego nie lubi hortensja bukietowa? Jakie są najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowej? Kiedy przycinać hortensję bukietową? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)
  2. Hortensja bukietowa - wymagania
  3. Hortensja bukietowa - cięcie
  4. Hortensja bukietowa - rozmnażanie
  5. Najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowej
  6. Hortensja bukietowa 'Grandiflora'
  7. Hortensja bukietowa 'Limelight'
  8. Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise'
  9. Hortensja bukietowa na pniu
  10. Hortensja bukietowa z trawami

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Hortensja bukietowa dorasta zazwyczaj do 2-2,5 m wysokości, ale na dobrych stanowiskach może osiągać nawet 4 m wysokości. Jej grube, sztywne pędy pokryte są brązową, gładką korowiną oraz dużymi, jajowatymi, zielonymi liśćmi o ząbkowanych brzegach.

Hortensja bukietowa kwitnie latem. W lipcu na szczytach pędów rozwijają się bardzo duże, stożkowate kwiatostany, zbudowane z drobnych kwiatów płodnych i okazałych kwiatów płonnych. Kwiaty pozostają na krzewie bardzo długo, zdobiąc ogród aż do wczesnej jesieni (do września).

Poza okazałymi i bardzo atrakcyjnymi kwiatostanami największą zaletą hortensji bukietowej jest duża odporność na niską temperaturę oraz tworzenie kwiatostanów na pędach tegorocznych. Te cechy pozwalają roślinie bez większych problemów przetrwać zimę i zapobiegają uszkodzeniom pąków kwiatowych przez wiosenne przymrozki.

Hortensja bukietowa - wymagania

Hortensja bukietowa jest krzewem bardzo dekoracyjnym, ale też dość wymagającym. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych i lekko kwaśnych glebach oraz na osłoniętych i półcienistych stanowiskach.

Nie toleruje suszy, ciężkiego, zimnego i mokrego podłoża oraz silnych wiatrów. Zimę znosi zwykle dość dobrze, mimo to jesienią warto okryć podstawę krzewu kopczykiem ziemi zmieszanej z korą.

Hortensja bukietowa - cięcie

Ponieważ hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, wiosną starsze pędy należy skrócić mniej więcej o połowę. Zabieg pobudzi roślinę do wydania większej liczby młodych pędów i pozwoli zachować ładny pokrój całego krzewu.

Hortensja bukietowa - rozmnażanie

Najlepszym sposobem rozmnażania hortensji bukietowej jest ukorzenianie sadzonek zielnych pobranych z krzewu latem (w lipcu). Sadzonki zwykle ukorzeniają się po 3-4 tygodniach.

Najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowej

Większość odmian hortensji bukietowej ma białe kwiaty, które w trakcie przekwitania różowieją, ale dostępne są także odmiany o różowych kwiatach. Do najpopularniejszych odmian ozdobnych hortensji bukietowej należą:

Hortensja bukietowa 'Grandiflora'

Hortensja bukietowa 'Grandiflora' to roślina, która doskonale radzi sobie w naszym klimacie (nie są jej straszne nawet polskie zimy). Dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Zakwita w lipcu i utrzymuje piękne kremowe i różowe kwiatostany aż do późnej jesieni. 

Hortensja bukietowa 'Limelight'

Hortensja bukietowa 'Limelight' to stosunkowo nowa odmiana (wprowadzona w 1990 roku), która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Jej urokliwe kwiaty przechodzą od barwy limonkowej, przez białą aż po lekko różową.

Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise'

Różowe kwiaty hortensji bukietowej 'Vanille Fraise' wyglądają spektakularnie. Nic dziwnego, że ta odmiana zdobyła wiele międzynarodowych nagród. Doskonale sprawdzi się do eleganckich ogrodów i miejsc, które potrzebują wyjątkowych roślin dekoracyjnych.

Hortensja bukietowa na pniu

Hortensja bukietowa na pniu to sposób na wyhodowanie rośliny w formie niewielkiego drzewka o imponującej koronie. By zaszczepić hortensję bukietową, potrzebujemy podkładki, czyli pnia innej rośliny i zrazu, czyli pędu hortensji. Zaszczepiona hortensja na pniu nie tylko będzie oryginalnie wyglądać, ale również zyska mocniejszy system korzeniowy i przejmie po części właściwości podkładki.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak szczepić hortensje na pniu, lepiej zlecić to profesjonalistom lub kupić gotowe, zaszczepione drzewko w dobrej szkółce leśnej.

Hortensja bukietowa z trawami

Będąc dość przysadzistym i szeroko rozrastającym się krzewem, hortensja bukietowa powinna mieć nieco "lżejsze" towarzystwo. Doskonały duet hortensje bukietowe stworzą na przykład z trawami, np. miskantami, kostrzewami czy kłosówkami. 

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 2,5 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzewiasty
Kiedy przycinamy i jak dbamy o krzewy? Posłuchaj eksperta