Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ - Hydrangea paniculata ‘Pinky Winky’

2020-07-16 15:52

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ to krzew należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Ta odmiana hortensji bukietowej jest dostępna na rynku od 2003 roku.

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’
Autor: www.thinkstockphotos.com Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ swoją popularność zawdzięcza barwie kwiatostanów, która zmienia się wraz z upływem czasu. Na jednym krzewie występują kwiaty w trzech kolorach: białe, różowe i czerwone. Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ kwitnie na pędach tegorocznych. Rośnie wolno. Zwykle osiąga wysokość do 150 cm (i podobną szerokość). Ma drobne, jajowate liście.

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ preferuje miejsca widne (osłonięte od bezpośredniego nasłonecznienia i silnego wiatru). Dobre rezultaty uzyskuje się sadząc ją w pobliżu ściany, muru lub szczelnego ogrodzenia. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Nie znosi podłoży wapiennych. Roślina jest wystarczająco mrozoodporna (zaleca się ją okrywać jedynie w chłodniejszych rejonach Polski). Sadzonki najlepiej wysadzać wiosną. Warto roślinę ściółkować, np: korą lub igliwiem. Od wiosny do końca lata hortensję można dokarmiać nawozami dla roślin kwasolubnych. W czasie suszy powinno się ją podlewać. Wczesną wiosną krzew zaleca się przyciąć (pędy skraca się nad 4-5 pąkiem). U „leciwych” hortensji można usunąć najstarsze pędy tuż przy ziemi – to odmłodzi roślinę. Hortensja bukietowa źle reaguje na przesadzanie, dlatego starajmy się unikać przenoszenia jej na inne miejsce.

Hortensja bukietowa ‘Pinky Winky’ ze względu na nietypową barwę kwiatów jest oryginalną ozdobą każdej działki. Nadaje się do ogrodów różnych typów. Dobrze wygląda sadzona przy jednolitych ścianach i murach. Warto ją komponować z innymi roślinami kwasolubnymi (np. różanecznikami). Znakomicie nadaje się na kwiat cięty i suche kompozycje. Można uprawiać ją w pojemnikach – jako dekorację balkonów i tarasów.

Przeczytaj też: Czy hortensje przycinać przed zimą? Czy ścinać kwiatostany hortensji przed zimą?

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzewiasty
Barwa kwiatów biało-różowo-czerwona