Hortensja bukietowa 'Wim's Red' - Hydrangea paniculata 'Wim's Red'

2022-04-13 12:24

Hortensja bukietowa 'Wim's Red' to krzew liściasty z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Odmiana ta została otrzymana przez Wima Ruttena ze szkółki Kordes Jungpflanzen w Niemczech, wprowadzona do obrotu handlowego przez tę samą szkółkę.

Spis treści

  1. Hortensja paniculata – kwiaty
  2. Hortensja bukietowa – cięcie
  3. Hortensja bukietowa – uprawa
  4. Hortensje bukietowe w ogrodzie

Hydrangea 'Wims Red' to odmiana hortensji bukietowej o wyprostowanych, sztywnych ciemnoczerwonych pędach (nie wymagają podpór!) i ciemnozielonych, jajowatych, szorstko owłosionych po obu stronach, opadających na zimę liściach, które przepięknie przebarwiają się jesienią na czerwono i brązowo. Charakteryzuje się wzrostem typowym dla gatunku, dorasta do 2 m wysokości, tworząc wzniesione kępy o krzaczastym, zwartym pokroju.

Hortensja paniculata – kwiaty

Kwiatostany w kształcie stożka, białe, później różowiejące, a pod koniec kwitnienia intensywnie czerwone, tworzą duże (do 30cm długości) wyprostowane, gęste wiechy, które na silnie ciętych roślinach sprawiają wrażenie olbrzymich bukietów. Ich dodatkowym atutem jest silny, miodowy zapach, który przyciąga do rośliny liczne motyle.

Hortensja bukietowa – cięcie

Kwitnie bardzo obficie, na pędach jednorocznych, od lipca do października (ale kwiatostany pozostają na roślinach aż do późnej jesieni), wymaga cięcia jesienią po przekwitnięciu.

Hortensja bukietowa – uprawa

Odporna na mróz, ale podstawy krzewów dobrze jest zabezpieczyć na zimę np. kopczykiem z kory lub stroiszem. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko powinno być słoneczne bądź półcieniste, zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów.

Hortensje bukietowe w ogrodzie

Hortensja bukietowa Hydrangea paniculata 'Wim's Red' doskonale sprawdzi się w ogrodach przydomowych, parkach oraz zieleni osiedlowej, zarówno jako soliter, jak i w grupach i na rabatach. Kwiatostany, tak, jak w przypadku pozostałych hortensji doskonale prezentują się w suchych bukietach i kompozycjach.

Zobacz inne odmiany hortensji bukietowej:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia VII - X
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty