Hortensja bukietowa 'Bombshell'PBR - Hydrangea paniculata 'Bombshell'PBR

2020-07-16 15:52 Agnieszka Mike-Jeziorska

Hortensja bukietowa 'Bombshell' PBR to krzew liściasty z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Odmiana ta została wprowadzona do obrotu handlowego w 2003 roku przez Alexa Schoemakera. Jest to odmiana hortensji bukietowej o wyprostowanych, ciemnoczerwonych pędach i ciemnozielonych, opadających na zimę liściach. Charakteryzuje się silnym wzrostem, ale cięta silnie, corocznie dorasta do 1 m wysokości i szerokości, tworząc rozłożyste, półkoliste kępy o krzaczastym, wyprostowanym pokroju.

Kwiatostany w kształcie stożka, kremowobiałe, później różowiejące pod koniec kwitnienia , tworzą duże (do 30 cm długości) wyprostowane, gęste wiechy, które na silnie ciętych roślinach sprawiają wrażenie olbrzymich bukietów. Kwitnie od czerwca do października (ale kwiatostany pozostają na roślinach aż do późnej jesieni), bardzo obficie, na pędach jednorocznych, wymaga cięcia jesienią po przekwitnięciu.

Hortensja bukietowa 'Bombshell' jest dość odporna na mróz, strefa mrozoodporności 5B, ale podstawy krzewów dobrze jest zabezpieczyć na zimę np. kopczykiem z kory lub stroiszem. Najlepiej rośnie na glebach  próchnicznych, żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Stanowisko powinno być słoneczne bądź półcieniste, zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów.

Hortensja bukietowa 'Bombshell' PBR doskonale sprawdzi się w niewielkich ogrodach przydomowych, zarówno jako soliter, jak i w grupach i na rabatach. Nadaje się również do pojemników (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę). Kwiatostany, tak, jak w przypadku pozostałych hortensji doskonale prezentują się w suchych bukietach i kompozycjach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty