Hortensja bukietowa Limelight - Hydrangea paniculata 'Limelight'

2021-02-09 12:36

Hortensja bukietowa Limelight to piękna odmiana hortensji bukietowej – efektownego krzewu pochodzącego z terenów Azji (głównie Chin i Japonii). Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Jej wyróżniającą się cechą są bardzo duże kwiatostany, złożone z niepozornych kwiatów płodnych oraz dużych kwiatów płonnych.

Spis treści:

Hortensja bukietowa Limelight – opis

Hortensja bukietowa Limelight jest krzewem liściastym o wyprostowanych mocnych pędach. Dorasta nawet do 2-3 m wysokości. Jej liście są soczyście zielone. Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty zebrane w duże stożkowate kwiatostany (nawet do 30 cm długości) początkowo są zielonkawożółte, później kremowobiałe, a gdy przekwitają stają się różowe. Stanowią ozdobę krzewu od lata do późnej jesieni. Także zimą mogą pozostać na krzewie, bo nawet zaschnięte wyglądają efektownie.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja Limelight – uprawa

Hortensja bukietowa Limelight najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej i stale wilgotnej, ale przepuszczalnej ziemi. Lubi ściółkowanie korą sosnową. Jest tolerancyjna w stosunku do kwasowości podłoża, ale najlepiej jeśli jest ono lekko kwaśne do obojętnego. Powinna być sadzona w miejscach półcienistych albo słonecznych (ale nie silnie nagrzewających się) osłoniętych od wiatru. Choć hortensja Limelight zniesie okresową suszę, lepiej dbać o odpowiednie nawodnienie gleby.

Hortensja bukietowa Limelight – pielęgnacja

Ponieważ hortensja Limelight zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych wczesną wiosną usuwamy słabe, martwe lub uszkodzone pędy, a grubsze i zdrowe przycinamy nisko - zostawiamy na młodych roślinach 2-3 pary pąków, a na starszych 3-4 pąki. Można też ciąć wyżej, by nadać krzewowi odpowiedni kształt.

>>Przeczytaj też: HORTENSJA w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Hortensja Limelight – zastosowanie

Hortensja bukietowa Limelight powinna rosnąć jako soliter lub w niewielkiej grupie, bo wtedy można docenić jej urodę. Efektownie prezentuje się w szpalerze. Jej kwiatostany nadają się na kwiat cięty. Można też wykorzystywać je do suchych bukietów.

Poznaj inne odmiany hortensji:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021