Hortensja bukietowa Limelight - Hydrangea paniculata 'Limelight'

2022-04-28 14:29

Hortensja bukietowa Limelight to piękna odmiana hortensji bukietowej – efektownego krzewu pochodzącego z terenów Azji (głównie Chin i Japonii). Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Jej wyróżniającą się cechą są bardzo duże kwiatostany, złożone z niepozornych kwiatów płodnych oraz dużych kwiatów płonnych.

Spis treści:

Hortensja bukietowa Limelight – opis

Hortensja bukietowa Limelight jest krzewem liściastym o wyprostowanych mocnych pędach. Dorasta nawet do 2-3 m wysokości. Jej liście są soczyście zielone. Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty zebrane w duże stożkowate kwiatostany (nawet do 30 cm długości) początkowo są zielonkawożółte, później kremowobiałe, a gdy przekwitają stają się różowe. Stanowią ozdobę krzewu od lata do późnej jesieni. Także zimą mogą pozostać na krzewie, bo nawet zaschnięte wyglądają efektownie.

Hortensja Limelight – uprawa

Hortensja bukietowa Limelight najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej i stale wilgotnej, ale przepuszczalnej ziemi. Lubi ściółkowanie korą sosnową. Jest tolerancyjna w stosunku do kwasowości podłoża, ale najlepiej jeśli jest ono lekko kwaśne do obojętnego. Powinna być sadzona w miejscach półcienistych albo słonecznych (ale nie silnie nagrzewających się) osłoniętych od wiatru. Choć hortensja Limelight zniesie okresową suszę, lepiej dbać o odpowiednie nawodnienie gleby.

Hortensja bukietowa Limelight – pielęgnacja

Ponieważ hortensja Limelight zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych wczesną wiosną usuwamy słabe, martwe lub uszkodzone pędy, a grubsze i zdrowe przycinamy nisko - zostawiamy na młodych roślinach 2-3 pary pąków, a na starszych 3-4 pąki. Można też ciąć wyżej, by nadać krzewowi odpowiedni kształt.

Hortensja Limelight – zastosowanie

Hortensja bukietowa Limelight powinna rosnąć jako soliter lub w niewielkiej grupie, bo wtedy można docenić jej urodę. Efektownie prezentuje się w szpalerze. Jej kwiatostany nadają się na kwiat cięty. Można też wykorzystywać je do suchych bukietów.

Poznaj inne odmiany hortensji:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE