Hortensja bukietowa 'Limelight' - Hydrangea paniculata 'Limelight'

2020-07-16 15:52 Anna Skórkowska

Hortensja bukietowa to piękna odmiana hortensji bukietowej – efektownego krzewu pochodzącego z terenów Azji (głównie Chin i Japonii). Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Jej wyróżniającą się cechą są bardzo duże kwiatostany, złożone z niepozornych kwiatów płodnych oraz dużych kwiatów płonnych.

Hortensja bukietowa 'Limelight' - opis

Hortensja bukietowa jest krzewem liściastym o wyprostowanych mocnych pędach. Dorasta nawet do 2-3 m wysokości. Jej liście są soczyście zielone. Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty zebrane w duże stożkowate kwiatostany (nawet do 30 cm długości) początkowo są zielonkawożółte, później kremowobiałe, a gdy przekwitają stają się różowe. Stanowią ozdobę krzewu od lata do późnej jesieni. Także zimą mogą pozostać na krzewie, bo nawet zaschnięte wyglądają efektownie.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja bukietowa 'Limelight' – uprawa

Hortensja bukietowa najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej i stale wilgotnej, ale przepuszczalnej ziemi. Lubi ściółkowanie korą sosnową. Jest tolerancyjna w stosunku do kwasowości podłoża, ale najlepiej jeśli jest ono lekko kwaśne do obojętnego. Powinna być sadzona w miejscach półcienistych albo słonecznych (ale nie silnie nagrzewających się) osłoniętych od wiatru. Choć zniesie okresową suszę, lepiej dbać o odpowiednie nawodnienie gleby.

Ponieważ hortensja bukietowa zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych wczesną wiosną usuwamy słabe, martwe lub uszkodzone pędy, a grubsze i zdrowe przycinamy nisko - zostawiamy na młodych roślinach 2-3 pary pąków, a na starszych 3-4 pąki. Można też ciąć wyżej, by nadać krzewowi odpowiedni kształt.

>>Przeczytaj też: HORTENSJA w ogrodzie. Czy trzeba ciąć hortensje? Jakich hortensji nie można ciąć?

Hortensja bukietowa 'Limelight' - zastosowanie

Hortensja bukietowa powinna rosnąć jako soliter lub w niewielkiej grupie, bo wtedy można docenić jej urodę. Efektownie prezentuje się w szpalerze.

Kwiatostany nadają się na kwiat cięty. Można też wykorzystywać je do suchych bukietów.

Poznaj inne odmiany hortensji:

 

Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty