Hortensja drzewiasta 'Hayes Starburst' - Hydrangea arborescens 'Hayes Starburst'

2022-03-23 14:14

Hortensja krzewiasta (drzewiasta) 'Hayes Starburst' to odmiana krzewu liściastego z rodziny hortensjowatych (Hydrangaeaceae), którą wyselekcjonował Hayes Jackson, w Anniston, w stanie Alabama w USA. W 2007 roku, na rynek europejski odmianę tę wprowadzili Koos i Wilko Hofstede z holenderskiej firmy Hovaria.

Spis treści

  1. Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - opis
  2. Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - kwiaty
  3. Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - stanowisko, podłoże
  4. Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - zastosowanie

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - opis

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' to luźny krzew, złożony z wielu pędów głównych o wzroście typowym dla gatunku, osiągający wysokość 1-1,2m, przy podobnej szerokości. Sezonowe, zielone liście pojawiają się na roślinie już wczesną wiosną, a od czerwca do września roślina zakwita masą płonych, pełnych, niezwykle oryginalnych, gwiazdkowatych kwiatów barwy zielonkawej przez kremową do czystobiałej.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - kwiaty

Kwiaty zebrane są na tegorocznych pędach w bardzo duże, półkuliste kwiatostany. Ze względu na ich wielkość i ciężar, rośliny (szczególnie w młodym wieku) mają tendencje do pokładania się, dlatego wymagają palikowania. Coroczne cięcie roślin na 2-3 oczka, powoduje ich silne zagęszczenie, poprawę pokroju, poprzez ładne zagęszczenie pędów oraz obfitsze kwitnienie.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - stanowisko, podłoże

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' najlepiej rośnie na przeciętnej ogrodowej, niezbyt wilgotnej glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, ale lekko osłoniętego od ostrych promieni słońca, które mogą uszkadzać kwiaty, powodując ich brązowienie i zasychanie. Roślina mrozoodporna.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - zastosowanie

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' to doskonała odmiana hortensji, która sprawdzi się zarówno jako soliter w niewielkich ogrodach przydomowych, jak również sadzona w grupach, w dużych ogrodach i parkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 1 m - 1,2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój luźny
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE