Hortensja drzewiasta 'Hayes Starburst' - Hydrangea arborescens 'Hayes Starburst'

2022-03-23 14:14

Hortensja krzewiasta (drzewiasta) 'Hayes Starburst' to odmiana krzewu liściastego z rodziny hortensjowatych (Hydrangaeaceae), którą wyselekcjonował Hayes Jackson, w Anniston, w stanie Alabama w USA. W 2007 roku, na rynek europejski odmianę tę wprowadzili Koos i Wilko Hofstede z holenderskiej firmy Hovaria.

Spis treści

  1. Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - opis
  2. Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - kwiaty
  3. Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - stanowisko, podłoże
  4. Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - zastosowanie

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - opis

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' to luźny krzew, złożony z wielu pędów głównych o wzroście typowym dla gatunku, osiągający wysokość 1-1,2m, przy podobnej szerokości. Sezonowe, zielone liście pojawiają się na roślinie już wczesną wiosną, a od czerwca do września roślina zakwita masą płonych, pełnych, niezwykle oryginalnych, gwiazdkowatych kwiatów barwy zielonkawej przez kremową do czystobiałej.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - kwiaty

Kwiaty zebrane są na tegorocznych pędach w bardzo duże, półkuliste kwiatostany. Ze względu na ich wielkość i ciężar, rośliny (szczególnie w młodym wieku) mają tendencje do pokładania się, dlatego wymagają palikowania. Coroczne cięcie roślin na 2-3 oczka, powoduje ich silne zagęszczenie, poprawę pokroju, poprzez ładne zagęszczenie pędów oraz obfitsze kwitnienie.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - stanowisko, podłoże

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' najlepiej rośnie na przeciętnej ogrodowej, niezbyt wilgotnej glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, ale lekko osłoniętego od ostrych promieni słońca, które mogą uszkadzać kwiaty, powodując ich brązowienie i zasychanie. Roślina mrozoodporna.

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' - zastosowanie

Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' to doskonała odmiana hortensji, która sprawdzi się zarówno jako soliter w niewielkich ogrodach przydomowych, jak również sadzona w grupach, w dużych ogrodach i parkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 1 m - 1,2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój luźny